Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Tarayıcı savaşları asıl şimdi başladı...

Tekelci markaya inat, özgür ortamlardaki tarayıcı savaşları tam gaz bu hafta başladı...

Apple'ın tüm iOS cihazlarında malum Safari tarayıcı kullanılıyor. Başka isimli tarayıcı yükleseniz de (Dolphin, Maxthon vb), şirket Safari motorunu zorla kullandırıyor. Başka işleme motoru olan tarayıcı herhangi bir şekilde App Store'a bulaşamıyor ama Android'in özgürlükçü yapısında rekabet şimdi başladı...

Opera yıllardır bu işte ve Opera Mobile ve Opera Mini ile Android'te. Her ne kadar Opera Mini kötü bir işleme mekanizmasına sahip olsa da (Sunucuda işleyip gönderme) , Opera Mobile sizin cihazınızda tam anlamıyla çalışan müthiş bir tarayıcıydı.

Daha sonra Maxthon ve Dolphin tarayıcıları ile tanıştık. Her ne kadar ikisi de Webkit arabirimini kullansa da, Android'le gelen varsayılan tarayıcıdan çok daha fazla özellik sunuyorlardı.

Ama sadece bu hafta içinde sektörün iki büyük ismi bu tarayıcı savaşlarına katıldı:

Firefox ve Chrome...

Uzun zamandır Beta sürümleri ile marketteydiler ama her ikisinin de beta sürümleri kullanılamayacak kadar kötüydü ama yeni sürümleri ağzımızı açık bıraktı...

Firefox, masaüstü sürümünün aksine Android üzerinde müthiş bir performansı var.  Chrome ise, masaüstündeki hızını cebe de taşımış gibi görünüyor. Her ikisinin de kendine özgü özellikleri müthiş. Her ne kadar Firefox henüz Türkçe olmasa da, hız açısından cepteki yeni favorim oldu şimdiden. Chrome ile masaüstündeki Chrome'unuzla da yerimleri ve parolalarınızı paylaşabilmesiyle bir hayli kullanışlı.

Siz de Google Play'e gidip, bu tarayıcıları deneyin ve kendiniz için en iyisini seçin ve http://m.chip.com.tr 'yi ziyaret edin... Artık tarayıcılar hakkındaki tartışmalar bir de mobil üzerinden devam edecek.