Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Sizin kimsiniz ki özel bilginiz olsun?

"Korsan paylaşımları durdurma" bahanesiyle her türlü bilginizi vermeye hazır olun..

Türkiye'nin gündemi o kadar hızlı değiştiriliyor ki, aradan kaçanları farketmiyoruz bile. Kültür Bakanlığı'nın fikir ve sanat eserlerinde kanun taslağı tamamlandı.

Teoriye göre arkadaşına internet üzerinden film, müzik veya kitap gönderenlerin bilgisayarları tespit edilerek, önce uyarı sonra da para cezası gelecek. Ama neyin pahasına?

ABD ve Fransa'da kullanılan ama Avrupa Birliği'nin anti-demokratik ve kişisel bilgilerin gizliliğine aykırı (ki özel hayat bizim anayasamızda da kağıt üzerinde değerlidir) bulduğu yazılım, sizin ne paylaştığınızı görebilmek için sizin bilgisayarınızdan gelen giden tüm verileri denetlemeye başlayacak.

Yazdığınız her yazı, döküman, fotoğraflarınız, videolarınız da yazılım tarafından okunarak telif haklı olup olmadığının kontrolü için yazılımdan geçirilecek.

Şimdiden çok bilenler için yazayım: Ne tüneller ne de VPN farketmez, her türlü bilgileriniz ISP'nizden geçtiği için yazılım üzerinden gidecek bilgileriniz. ABD ve Fransa örneklerinde SSL üzerinden de yazılım kontrolü sağlayabiliyor bu arada.

Dam üstünde saksağan bir diğer haber de, yine kendi Facebook parolasını çaldıran bir milletvekili bugün haberlerde, internete herkesin TC kimlik numarası olmadan girememesini isteyen bir yasa tasarısı hazırlayacağını söylüyor.

Biz kimiz ki özel bilgimiz olsun değil mi? Tüm aile fotoğraflarımızı herkes görebilsin, özel mesajlarınızı herkes okusun. Zaten TC Kimlik numaralarımız isteyen herkesin elinde, telefon ve adreslerimize kadar, telefon ve kampanya tacizine maruz kalıyoruz sağolsunlar. Yasaklama artık oldukça olağanlaştı nasılsa hayatımızda...