Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Dinozorlar için Windows 8 rehberi

Windows 8'e alışamam diyen benim gibi dinozorlar için Windows 8 Rehberi

Ramazan bayramının hemen öncesi Microsoft Windows 8 RTM sürümü, MSDN ve TechNet kullanıcılarına dağıtıldı ve böylelikle inceleme fırsatım doğdu. Başından beri içinde kendimin de dahil olduğu bir çok kişi gibi Başlat menüsünün gitmesi, Metro arabiriminin sanki mecburi tutulması gibi bir çok söylentiyle gizliden gizliye hınç besledik Windows 8'e...

Meğer tüm bunlar boşaymış, bayram biteli ve Windows 8 ile içli dışlı olmaya başlayalı 3 gün oldu ve çoktan bu yeni canavara alışabildiğimi söylemeyelim. Burada herhangi bir teknoloji makalesinde göreceğinizden değişik bir şeyleri göstermeye çalışacağım. Yani eski kurtlar veya dinozorlar için Windows 8 gerçeği ve eğitim süreci...

Yanlış ve eksik bilinenleri sıralayalım:

Metro mecburi olacak.
Yanıt: Yok öyle bir şey, şu ana kadar Metro uygulamarıyla herhangi bir şey yapmadan zaten yaptığım işleri gerçekleştirdim. Bu tabi benim gibi hala masaüstü, dizüstü kullananan 32-bit veya 64-bit sistemler için geçerli. Gidip ARM işlemcili tablet alırsanız, evet, Metro mecburi

Masaüstünde başlat menüsü yok
Yanıt: Evet, programları seçebileceğiniz başlat menüsü yok ama diğer tüm başlat menüsü işlemleri Arama, Çalıştırma, Denetim masasını açma, bir çok yönetimsel özellik sol alt köşeye tek sağ tıkınızla hizmetinizde... AYRICA WINX MENÜSÜ İÇİN TIKLAYIN

Microsoft hesabıyla (Live ID ile) açılış yapınca internetsiz girilmez
Yanıt: Tabii ki girilir, internet olmadığı zamanlarda sadece sistem ayarlarınız ve seçtiğiniz dosyalar cihazlarınız arasında senkronize olmuyor. Yoksa tüm bilgiler zaten kendi bilgisayarınıza depolanıyor.

Geri kalan her şeyi bir galeride topladım. Umarım beğenirsiniz...

GALERİ: Dinozorlar için Windows 8 Rehberi

twitter.com/sislamoglu

Surface bana "İşte bu" dedirtecek mi?

Eğer bilgisayarla ilişkiniz Facebook, Twitter ve Office'ten fazlaysa Surface çok cazip geliyor kulağa

Hiç bir tablet beni şu ana kadar tatmin edemedi nedense. Bir tasarımcı ve sistem yöneticisi olarak, ağırlığıyla belimi bükmeyecek ama yanımda taşıyabileceğim ve basit işlemleri yapabileceğim ama gerektiğinde daha ağır işleri de halledebileceğim bir tablet bulamadım.

iPad? Ne yapayım dosya yükleme seçeneği kapalı olan tarayıcıyı?

İşimde test amaçlı olarak uzun bir süre iPad kullandım. Aslında Samsung Galaxy S2 gibi bir Android telefon sahibi olarak, oldukça basit işler için (örneğin sadece bir ekran geriye gitmek için) en az 3 adımda yapabildiğin bir cihaz bana gelmedi. Üstelik iPad'in hiç bir tarayıcısı HTML'nin 1996'dan beri her cihazda olan (Symbian dahil) "dosya yükleme" seçeneğini bile desteklemiyor. İşlerini web üzerinden yürüten biri olarak bu başlı başına iPad almamam için bir neden. iCihaz sahibi olmayanlar için o yüzden belirtmek gerekiyor: "Bu yüzden iCihaz sahipleri, her şeyin uygulamasını istiyor". Jailbreakle bir nebze hafifletseniz de acısını, teknolojiyi profesyonel olarak kullananlar bir çok şeyin eksikliğini hissedebilirler. Android telefonlarda dahi kat kat iyileri bulunan, rahat kullanılabilen bir RDP uygulaması yok (olanlar çok kötü) veya özel VLAN bağlantıları sağlayabilecek uygulamalar. (Olsa olur tabi ama Apple istemiyor bunları App Store'da), üstüne üstlük sadece AppStore'dan yazılım yükleme seçeneği, illa iTunes'a bağlı olması, USB desteksizliği, ek kart desteksizliği de cabası.

Android Tabletler?

Android işlevsel olarak telefonlar için mükemmel, artık bir çok yüksek seviye Android telefon üreticisi bu işi kaptı ve götürüyor. Lakin tabletlerde henüz bana "işte bu" dedirtecek bir tablet çıkmadı. Tegra gibi grafik işlemcilerle yüklü olsalar da, gerek yazılım güncellemeleri sorunu, gerekse mevcut haliyle takılmalar devam ediyor. Telefonlardaki uygulama çeşitliliği, tabletlerde yok. Ekranlar desen, telefonlarda uygulanabilen AMOLED gibi teknolojiler henüz tabletlerdeki yerini yeterince alamadı. Her ne kadar Galaxy Note 10.1 gibi yeni nesil tabletler bir geleceğe sahiplerse de, onun da Android'ten dolayı sıkıntıları olmaya devam edebilir. Ayrıca Android tabletlerin gerçekten iyileri fiyat olarak iPad'i bile aşabiliyor.

Peki Surface?

Windows 8'in burada iki yüzü var. Birincisi diğerlerinin bir çoğunda harici olarak alacağınız klavye, koruma kılıfı gibi şeyler dahili gelecek bu bir avantaj ama büyük bir AMASI var.

Surface iki çeşit

1. Windows RT olarak adlandırılan ve iPad'ten hallice, Metro *pardon* Windows 8 arabirimiyle gelecek olanlar. ARM işlemci üzerinde geleceği için sadece yeni Metro uygulamaları çalışacak. Yani mevcut Windows uygulamaları ile çalışamayacaksınız. Her ne kadar "dokunmatik" ekranda zaten eski uygulamalar kullanım olarak pek rahat olmayacak olsalar da, iPad'e paralellik gösteren "özgürlüğün kısıtlanması" duygusu bir teknik çalışanı rahatsız edecek. Uygulamalar bir tek Microsoft dükkanından alınabilecek.

2. Windows Pro ile çalışacak tabletler: Aslında bunlara Ultrabookların dokunmatik ekranlıları diyebiliriz de. x86 işlemciler kullanacak ve eski uygulamalarınızı dahi bunlarda çalıştırabileceksiniz. Dezavantajı "pil süresi". Her ne kadar Intel 9 saate kadar çalışabilecekler dese de, "görmeden inanmam" diyeyim. Yanınıza alabileceğiniz ufak bir fare ile pek çok işi "bildiğiniz ve alıştığınız" şekilde yapabileceksiniz.

Ama tabletinizin laptopunuzun yerini alacağını sanıyorsanız yanılabilirsiniz.

Tıpkı masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarlardan kat kat iyi performans ve ergonomi sunuyorsa, dizüstü bilgisayarlar tabletlerden çok daha iyi performans sunmaya devam edecekler. Önemli olan kullanım yerlerinizi iyi seçmeniz. Evimde ve işimde bir masaüstü ve geniş ekranımın konfor ve ergonomisinden asla vazgeçmem, o yüzden PC-Sonrası (veya PC bitti gibi) tırt söylemler en azından benim gibi düşünenler veya çalışanlar için hep uzak kalacak ama dışarıdayken, seyehatteyken veya herhangi bir şekilde mekanlarımdan uzaktayken de bir yardımcıya ihtiyacım olduğu için ağır laptop gibi seçenekler yerine daha hafif ve ince bir seçenek makul. 

Windows ile çalışacak dahi olsa, Surface Pro tabletlerin henüz nasıl bir performansa sahip olacağı kesin değil. Üstelik Lenovo'nun Yoga ve Thinkpad Tablet gibi veya Dell gibi diğer OEM üreticilerin modellerini de görmekte fayda var.

Surface Pro Tabletler şimdiden bana hem iPad hem de Android tabletlerden daha avantajlı görünüyor. Sebebi ise bir Windows olması yani masaüstümden alıştığım tüm yazılımları (belki zorlanabilecek olsa da), dışarıdayken yapabilmemi sağlayabilecek olması ve bunları yaparken  dahili klavyemin veya faremin çalışabilecek olması, gerektiğinde kıvırıp diğer tabletler gibi okuma amaçlı kullanabilecek olmam.

Acaba bana cebimdeki "iyi bir tablet" için ayırdığım bütçe içinde "İşte bu" dedirtebilecek mi Surface?

twitter.com/sislamoglu

Outlook.com POP3 Ayarları

Microsoft'un yeni e-posta servisi Outlook.com'u POP3 e-posta olarak kullanmak istiyorsanız...

Microsoft'un yeni e-posta hizmeti Outlook, hotmail'in yerini alıyor. Windows 8 için güzel bir arabirimle gelse de, benim gibi e-posta okuyucularından mahrum olmak istemeyenler için POP3 seçenekleri de sunuyor.

Popüler e-posta okuyucu Outlook 2010'da POP3 ayarları aşağıdaki gibi yapılıyor. Diğer bir çok e-posta alıcısında da ayarlar benzeri şekilde.

Öncelikle Outlook'ta Yeni Hesap açalım. Yeni Hesap seçeneğinde karşımıza gelen ilk ekranda Sunucu ayarlarını ve türlerini el ile yapılandır seçeneğini işaretliyoruz ve İleri düğmesine basıyoruz.

Bir sonraki ekranda ise Internet E-posta seçeneğini işaretleyip tekrar ileri düğmesine basın.

Asıl gerekli bilgileri bu ekranda gireceğiz. Kullanıcı adı olarak e-postanızın kendisini girmelisiniz.

Hesap Türü: POP3
Gelen posta sunucusu: pop-mail.outlook.com(veya pop3.live.com)
Giden posta sunucusu: smtp-mail.outlook.com (veya smtp.live.com)

Ayrıca "Güvenli Parola kimlik Doğrulaması (SPA) kullanarak oturum açılsın" seçeneğinin işaretli olmasından sonra İleri düğmesine basmadan önce Diğer Ayarlar düğmesine basın.

Diğer Ayarlar da karşımıza çıkacak ekran öncelikle Giden Sunucusu sekmesine gelin ve Giden Sunucu (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor seçeneğini ve hemen ardından Gelen posta sunucumla aynı ad ayarlarını kullan seçeneklerini işaretleyin. Ekranı kapatmayın.

Aynı ekranda şimdi de Gelişmiş sekmesine gidin.

Bu sunucu şifreli bağlantı gerektirir seçeneğini işaretledikten sonra Gelen Posta Sunucusu (POP3) 'ün yanındaki hanenin 995'e dönüştüğünü göreceksiniz. 995 olarak kalsın.

Giden Posta Sunucusu (SMTP) yanındaki haneyi de 25'ten 587'e dönüştürün.

Ayrıca Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan menüsünden TLS'i seçin. Tamam diyerek menüyü kapatın ve İleri diyerek POP3 Outlook.com hesabınızın yapılandırmasını test edin ve güle güle kullanın.

DÜZENLEME (19.9.2013) : Yeni server isimleri eklendi (pop-mail.outlook.com ve smtp-mail.outlook.com)

twitter.com/sislamoglu