Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Microsoft ölüyor, yok yok Apple mı yoksa?

Piyasa felaket tellalı ile dolu. Arka arkaya açıklanan sonuçlar yorumcuları komik duruma düşürebiliyor.

Herşey PC donanım firmalarının sene sonu rakamlarını açıklamasıyla başladı. DELL, HP gibi şirketler neredeyse yüzde 20'lere yakın satış azalması yaşadıklarını açıkladılar. Ekonomi ve teknoloji yazarları "Biz demiştik" dermiş gibi hemen bu rakamlara atladılar. Felaket tellallığı özellikle hibrid cihazların bu döneminde çok revaçta.

Yeni bir cihaz türü çıkmaya dursun, hemen gelecek okuyucular ve heyecanlı yatırımcılar yeni oyuncaklara atlarlar. "Eskisi ölecek, yenisinin dönemi gelecek". Ben buna Geleceğe Dönüş sendromu diyorum aslında. Tıpkı filmde 2015 yılı tarifi, uçan arabaların her evde olmayacağı gibi bundan 30 sene önce "olacakmış" gibi görünüyordu. Bugün de benzeri tahmini uçuşlar söz konusu...

Hiç bir zaman PC-sonrası-dönem (Post-PC Era) denilen safsataya inanmadım. Bu söylem kişisel bilgisayar piyasasından umduğunu bulamadıktan sonra "icat ettikleri(!)" tabletleriyle hisselerini oldukça yukarıya taşıyan malum bir firmanın pazarlama stratejisi söylemlerine oldukça benziyordu. Kişisel Bilgisayar olsa olsa ihtiyaçlara göre özellikleri azaltıp, arttırabiliyor. Bugün onca özentiye rağmen tabletler iş dünyasından içeri adım atamadılar. Biraz gelişmiş e-reader veya birer taşınabilir oyun konsolundan öteye gidemediler gibi görünüyor.

Felaket telları tahminlerinin tuttuğunu düşünüp, PC satıcıları da satış azalmalarını açıklayınca bu "Windows ölüyor, batıyor" geyikleri tüm internette dolaşırken, bu sektörün en önemli iki oyuncusu rakamlarını açıkladılar. Apple hisseleri çakılırken, Microsoft geçen seneye göre kar açıkladı. Bir anda yorumcular ters köşeye yattılar, üstelik Microsoft'un geçen seneye göre platformlar arası (server, kişisel bilgisayarlar vb.) oranları da korunuyordu, yani bir değişiklik yoktu.

Peki hem PC satışlarının hem de mobil piyasanın en önemli aktörü Apple'ın satışları aynı anda neden düştü? Apple'ın telefonu değil ama tabletine hala ciddi bir rakip yok üstelik...

Bunun en büyük nedeni, insanlar daha önce aldıkları bilgisayarlarından memnun olmaları. PC'lerin doygunluk noktasına ulaştığı ve hız kestiği söylenilebilir. Tüm piyasa daha mobil cihazlar peşindeyken, PC üreticileri araştırma geliştirmelerini bu yöne kaydırarak stratejik bir yanlış görme yapmış olabilirler. Tabii ki Ultrabook denen hibrid cihazlar yaptılarsa da, bunların performansları bir önceki senenin dizüstü bilgisayarlarına yaklaşamıyor. Dokunmatik bir "çalışma bilgisayarı" insanları için öncelikli bir satın alma tercihi olmadı. Hafiflik de keza öyle.

Yanılgı olduğunu net bir şekilde söyleyemeyeceğimiz bir şekilde, insanlar tabletleri "gayri-ciddi" cihazlar olduğunu düşünüyorlar ve genel kullanımlarına bakıldığında çok da yanılmıyorlar. Kapasiteleri, sınırlandırmaları, hatta hala gerçek bir klavyenin yerine kullanılamayacak rahatsızlıkları, ofis ihtiyaçlarını görememesi çalışan insanları tabletin yanında bir PC kullanma ihtiyacı hissettiriyor.

Gelecek neler getirecek bilmiyorum ama götüremeyeceği şeyler "şekil değiştirseler de" kişisel bilgisayarlar olacaktır. Kendim dahil, pek çok insanın Microsoft'un Surface Pro'sunda yaptığı gibi hem tablet, hem kişisel bilgisayar olarak da kullanılabilecek ama güçlü fakat hafif, pil ömrü uzun cihazları beklediğini ve piyasada şimdi bulunan Hibrid PC'lerin veya Ultrabook'ların henüz bunu sağlayamadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.