Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

#direnhashtag

Twitter'da başkalarının oyuncağı olmayın, güvenliğiniz sizin elinizde #direnhashtag

Twitter bile hashtag'leri çıkarırken, Türkiye'de böyle bir zulümle karşılacağının farkında değildi. Üç kağıtçıların "Takipleşelim" "X'ler takipleşiyor" ortak parantezinden başlatılan hashtaglerin ardı arkası kesilmiyor, üstelik bu düzenbazların diğer tüm hashtag'lere attığı (son modası karikatürlü) takipçi kazanın başlıklı tweetleri de gözden kaçmıyor. Tabii ki takipleşme bunla sınırlı değil. Sizi anında takip eden kişilerden linkler gelmeye başlıyor. Buna da bak, gibi. Genelde kendi yazdıklarını "Fav" eden kullanıcılar olmalarına dikkat. 

Bir takım "profesyonel" ekipler tarafından kullanılan gerek sahte, gerekse kontrol altına alınmış hesaplar aynı mesajı topluca gönderilmesini sağlıyorlar, retweet yaptırıyorlar, böylelikle gündem oluşturuluyor.

Bu ekipler, sizin hesaplarınızı yönetebilme hakkını sonra dilediği yere, kişiye kuruma satıyorlar.

Peki bu nasıl yapılıyor? Örneğin bir web sitesine / gazete / haber sitesine girdiğinizde, sosyal medya hesabınızla giriş yapıp yorum atmanız isteniyor. Daha önceleri Facebook'la çok yapılan bu olay, artık Twitter'da sizin hesabınız üzerinden işleniyor. Üstelik oldukça akıcı olan Twitter'da kendinizin eski mesajlarını görmüyorsanız bu durum daha vahim bir halde olabilir.

Nasıl Kurtulursunuz?

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra https://twitter.com/settings/applications adresine girin. Burada sizin hesabınıza erişebilecek uygulamalar yer alıyor...

Burada dikkat ederseniz her uygulamanın altında izinler yer alıyor. Genel olarak bir çok kişide girdikleri mobil cihazların uygulamaları yer alır, (Twitter for Android, Twitter for iPhone vb.) bunlara dokunmadan "yazma" ve/veya "direkt mesaj" izinleri olan tüm web sitelerini, kurumları, tanıdığınız tanımadığınız herşeyi "Erişimi kaldır" butonuyla kaldırın.

Her ne kadar kendilerinin de yüzlerce sahte hesaba sahip olduğu aşikarsa da kendinizi kullandırtmayın

Asla sizden "yazma" ve "direkt mesaj" hakkı isteyen hiç bir siteye Twitter'ınızla giriş yapmayın, aynı şey Facebook için de geçerli. İsterse en güvendiğiniz kurum olsun, o kurumların da hacklenebileceğini unutmayın.

Bir tür manipülasyon yapılıp, Twitter düzenbazlığına alet olmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

teşekkürler güzel ve faydalı bilgiler var...

Sen de yorum yaz