Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Google Now Türkiye'de nasıl kullanılır?

Google Now özelliğini Türkiye'de ve Türkçe kullanın...

Nedir bu Google Now dedikleri adlı makalemizi okuduktan sonra, Google Now nasıl Türkçe kullanılır diye ufak bir bilgi..

Google Now aslında basitçe telefonunuzda zaten bulunan bir Google uygulaması ama malum hizmetlerin bir bölümü Türkiye için henüz tam anlamıyla desteklenmediği için henüz Android telefonlarımızda aktif değil.

Bunun için yapmanız gerekenler kısaca şöyle:


  • Öncelikle telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidin.
  • Dil ve Giriş ayarına girip, Dil seçeneğine tıklayın ve karşınıza gelen listeden English (United States) 'ı seçin.
  • Uygularımıza geri dönün ve Google uygulamasını çalıştırın. Karşınızda Google Now'a geçmek isteyip istemediğinizi soracak ekranlar gelecektir. "Next" seçeneği ile sonuna kadar ilerleyin.
  • Daha sonra tekrar telefon ayarlarınıza (Settings) gelin ve Dil ve Giriş (Language and Input) ayarından, Dil (Language) seçeneğine tıklayarak Türkçe'yi etkinleştirin.

Artık Google Now özelliğini elverdiği ölçüde kullanabilirsiniz, aynı zamanda Widget olarak dilediğiniz ana sayfanıza ekleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Google'ın Türkiye'ye destek verdiği filan yok! Navigasyonu kullanamıyoruz mağazada çoğu uygulama ülkemizde yok ayrıca abd ve diğer ülkeler google'ın yeni versiyonuna geçti ama türkiyede tık yok apple store'da türkçe müzikler, filmler,dergiler vs varken google'da hiçbiri yok. Kimse kusura bakmasın ama google türkiyenin değerini anlayana kadar birdaha asla android kullanmam. Alırım iphone rahatıma bakarım :(

@06 May 2013 12:11 Apple maps vardı değil mi :)

Teknolojiyi kim urertiyorsa oncelikli olarak onlar kullaniyor ve bence bu da cok dogal bir surec, yani adamlar bu tur hizmetleri cok iyi entegre etmisler kendi ulkelerinde (herkes once kendi ulkesi icin calisir kimse kusura bakmasin, bu boyledir hep). Bir ozelligin cikar cikmaz bizim ulkemiz icin de tam calismasi tabii ki guzel olurdu ama ne apple ne google ne de baskasi kimse ilk once Turkiye icin calismaz, hala ruya gorenler varsa uyansinlar artik :)

Apple fiyaskosu Apple Maps... kullanın kaybolun... bunu güncel olmayan navigasyon haritasında denemeniz mümkün... :)

@grezimonk ne alaka lan

@grezimonk Sen çok yanlış gelmişsin Grezimonk...

ben google now diye bir şey göremiyorum. android 4.0.4 sürümüm. google uygulamasından kasıt nedir? google maps ı açıyorum seçeneklere gidiyorum yok. detaylandırırmısınız konuyu?

@16 Ağu 2013 20:59 Uygulama direk "Google" uygulaması, mavi simgeli olan...

@16 Ağu 2013 20:59 Google Now zaten Jelly Bean (4.1ve üstü) sürümüyle gelen bir uygulamadır, sürümünüz 4.0.4 yani Ice Cream Sandwich, kullanamazsınız.

eyvallah oldu ama witgetler nerede ?

Teşekkürler...

Eskiden oluyordu ben de yapmıştım ama artık öyle yapsam bile (ingilizce ve türkçe) Google Now ülkenizde desteklenmiyor yazıyor. Yani artık geçerli olmuyor. ( En azından bende )

Neyin kafasını yaşıyorsunuz çok merak ediyorum. Horlanmaya itilmeye kakılmaya o kadar alışmışız ki kimse google dan adam gibi resmi destek beklemiyor. Yahu adamlar des-tek-le-mi-yor Yani Türkiye devre dışı! NEYİ ZORLUYORSUN BİRADER Zorla mı açacaksın seni muaf tuttuğu özellikten. Birisi çıkıpta şunun hesabını görelim adam gibi destek alalım diyen yok. Hep hile hurda hep kaçak göçek! ne gereği var kardeş. Adam gibi destek versin. Anlamaz ki bizim millet google çözmüş gözümüz aydın

@19 Haziran 2015 12:00 Birleşen yok ki ortada olsun. :D Yani Google'a baskı uygulamadıkça Google Now (Google Asistan) Türkiye'ye gelmez. Anca biz böyle yapabiliriz. Ne yapalım. :D

@21 Temmuz 2015 17:14 biz microsoft a o kadar baskı yaptıkta ne oldu.. cortana türkçe mi yok .. apple bu konu da iyi bir tek..

Sen de yorum yaz