Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Vista RAM'imin hepsini yiyor!

Ne gariptir "tüketmeyi" veya "harcamayı" , "yemek" diye çevirmişiz sokak dilimize...

Deneğimiz Barış'la tanışın.  Barış yeni bir Vista kullanıcısı. Uzun zamandır Windows XP kullanmış Barış, arada bir Linux kurmuş kaldırmış, yani kısaca Windows'unda RAM'ini kontrol etmek için CTRL + ALT + DEL tuşlarının ne işe yaradığını bilen biri. Barış, Vista'sında XP'sine göre muazzam bir performans düşüklüğü yaşamıyor ama bilgisayarını açtıktan ve hiçbir program başlatmadan önce Görev Yöneticisi'nde gördüğü manzara onu hayretler içinde bırakıyor. Kara kara düşünüyor: "Vista şimdiden benim belleğimde %10 RAM bırakmış, bi oyun açmaya kalksam hiç çalıştıramam" diyor. Sağa sola forumlara koşuşturuyor Barış, girebildiği her forumda Vista sorularına "Aman aman, acayip RAM yiyor" diyerek yanıt veriyor.  Psikolojik olarak gördüğü manzara onu karamsarlığa itiyor ve performans sorunlarının olduğunu canlandırıyor kafasında. Çünkü aynı bilgisayar, XP kuruluyken Görev Yöneticisinde sadece 350 mb RAM kullanılıyor gösteriyorken, sadece CHIP Online'ın ana sayfasını açtığında Vista'sında 850 mb RAM kullanıyor gösteriyor.

Ama Barış'ın ve Barış gibi bir çok Vista kullanıcısının bilmediği bir gerçek var Microsoft'un ancak Vista'da akıl edebildiği bir gerçek:  "Kullanılmayan zeka, ziyan edilmiş zekadır" , daha iyi anlatmak gerekirse:

"Kullanılmayan RAM, ziyan edilmiş RAM'dir"

Peki nedir bu gerçek?
Tabii ki Windows Vista'nın XP'ye göre bir çok albenisinin XP'ye göre biraz daha kaynak tüketimi olduğu bir gerçek, örneğin Aero arabirimi Windows XP'ninkine göre biraz daha fazla kaynak tüketse de, XP + Windows Blinds kurulmuş bir sisteme göre çok daha az bellek tüketiyor. Peki nerden geliyor böylesine inanılmaz bir RAM tüketimi(!)

İşte gerçeği açıklıyorum: Windows Vista, belleği sürekli bilerek DOLU tutuyor. Neler dolduruyor? En çok açtığınız programlar örneğin internet tarayıcınız (ne olursa olsun) , Messengerınız, Posta okuyucunuz, medya oynatıcınız veya artık bilgisayarınızda en sık ne kullanıyorsanız onların en sık kullandıkları kütüphanelerini ve yeri kalırsa kendileri.

Daha önce bir çok yerde ve CHIP Online'da da bahsettiğimiz ReadyBoost özelliği aslında sadece bunun bir yan ürünü. Yani Vista, RAM'inizi de ReadyBoost'un USB belleğinize yaptığı gibi bir "SuperFetch" için kullanıyor. Yani Firefox'unu açtığınız zaman Firefox'un kütüphaneleri diskinizden değil, RAM'inizden okunuyor. Böylelikle uygulama çalıştırma zamanları, XP gibi sabit diskinizden okumadığı için XP'ye göre saniyelerce daha hızlı oluyor ve program çalışırken dahi, gerekli kütüphanlerini RAM'den sağlıyor.

Peki Gigabytelarca RAM isteyen bir uygulama açılmaya çalışınca ne oluyor? Örneğin yeni çıkan bir oyun veya programcılık açısından sistem kaynağı optimizasyonu sıfır olan Adobe Photoshop. Açılan uygulamaya yeterli belleği sağlayabilmek için kullanım sıklığınızla orantılı kısımları RAM'inizden harddiskinize (veya ReadyBoost kullanıyorsanız, SuperFetch dosyasına)  yavaşça aktarıp, açılmak istenen uygulamayı RAM'e doldurmaya başlıyor. Uygulamanın istediği RAM miktarı düşünce, yine düşük öncelikli bir işlem olarak RAM'deki dengelemeyi sağlamak için yedeklediği ön belleği RAM'inize yüklüyor. Kısaca RAM'inizde sürekli olarak bir balans ayarı mevcut ve harddiskinizi mümkün olan en az şekilde kullanma telaşı yaşanıyor.

"Ne yani aslında RAM'im var mı full görünse bile?"

Aynen öyle. RAM'inizin bir yere gittiği yok veya bir  uygulamayı çalıştırmak istediğinizde "YETMEME" tehlikesi. Sadece PC sistemlerin belki de en hızlı parçasını kullanmamak aptallıkmış diyerek performansını arttırmak için bu hızı ziyan etmiyor. Bilmeyenler için söyleyeyim. Standart bir masaüstü ev bilgisayarındaki parça erişim hızları :  RAM > USB 2.0 > Sabit Disk şeklinde sıralanabilir.

"Ben yine de sinir oldum, performans arttırmak istemiyorum, sadece RAM'im boş gözüksün, inat değil mi?" diyen varsa, Kayıt defterinden HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters içindeki Enable SuperFetch anahtarındaki değeri 0 yapabilirler. Kayıt defterinizi eğer bilmiyorsanız, karıştırmanızı önermiyorum.


Microsoft bu sistemin mucidi değil elbet, ilk kullanan da değil. Bazı Linux sürümleri bu sistemi yıllardır kullanıyor ve performanslarını buna borçlular. Ama bu zamana kadar Windows'larda böyle bir optimizasyonun yapılmaması asıl ilginç olan ve beni de meraka düşüren.  Kısacası Windows Vista önceki Windows'lara göre Belleği çok daha agresif bir şekilde kullanıyor, keşke kullansaydı da bu zamana kadar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 149 Yorum

dediğinize katılıyor ve yazınızın çok yararlı olduğunu belirtmeliyim...
şuan Vista Home Premium TR kullanıyorum ve Ram 512 mb ekran kartı 256 mb Ati 9550 Aero çok rahat bir şekilde çalışıyor....
şahid olduğum bir durumda.... RAm yetersiz gelirse Aero Otomatik olarak kapanıyor... sistem tekrar yeterli hale geldiğinde Aero yeniden devreye giriyor.... bence Vista yeterli..... PS CS2 de çalıştıryorum Tıkanma yada herhangi bir şey yok....
bu arada Ram Genelde 380 Mb o-kullanılıyor... (boştayken)
saygılar...

Vistra bir numara :D

benim gibi takıntılı insanlar açısından yaralı bir konu.bu kanuya değindiğiniz için teşekkürler.

cok tesekkurler Vistaya biraz daha isindim sayenizde, RC1 den beri aklimi kurcalayan bir konuydu.

Ben 512 ramle kullanıyorum, açıkçası bir sıkıntı farketmedim, fakat, kabul etmeliyim ki XP'ye göre daha fazla ram tükettiğim de gerçek.

Peki neden? IE7, tabbed browsing özelliği yüzünden, FireFox a getirdiğimiz "ram katledici" sıfatını bir nebze eline geçirmiş durumda. Ve bu ne yazık ki Vista ile standart geliyor, ha isterseniz silebilirsiniz tabii, ama o zaman da Korumalı Mod gibi özelliklerden yararlanamıyorsunuz.

Vista çok güzel, güvenlik sistemi çok daha iyi, XP deki gibi bir virüs girip, bilgisayarınıza salak salak şeyler yüklemeye başlasa, sizin ruhunuz duymaz diye bir şey olmuyor, direkt farkediyorsunuz, "Dosya İşlemi" diye uyarı geliyor size, izin vermezseniz küt diye kalıveriyor.

Aero ile birlikte Vista daha çok ram yiyor, DX 10 u standart olarak dayatıyor ayrıca. Ama yine de bence gayet güzel, fakat rami temizlemekle ilgili sorunları olduğu görüşündeyim, çünkü 1-2 saat sonra, bilgisayarı ilk başlattığınız zamanla arasına ciddi bir performans farkı oluyor.

Son olarak , Vista nedense işlemci kullanımımı (2.4 Ghz , P4) %90 larda tutuyor genelde, hatta zaman zaman bilgisayarım bu sebeple donuyor, hatta dün yüklediğimden beri 4 kez açtığım bilgisayara 3 kez tuştan reset attım, niye? donuyor. Sanırım işlemci fazla kullanıldığı için, koruma devreye girip sistemi kilitliyor.

Vista'nın elden geçirilmesi, nispeten eski donanımlara uyum sağlaması lazım. Örneğin şu an henüz çözme aşamasında olduğum bir sorunu da, CRT monitörümle alakalı. Öyle ki; 1024 X 768 çözünürlükte monitörüm cazzzz diye bir efektle sesler çıkartıyor, insan tırsıyor haliyle, yanar mı? patlar mı? diye. Çözünürlüğü daha yükseltmeye korkuyorum, zaten bu çözünürlükte ekran sapıtıp 3 mouse falan gösterebiliyor, 800 X 600 a sıkışmış durumdayım.

Driver tanımama sorunundan da bahsetmek isterim ; şu an ekran kartımı, yazıcımı, kameramı ve bluetooth cihazımı henüz kendisine tanıtamadım, daha açıkçası, kurulumlarım hep sorunla bitti. ADSL'i elle kurdum vs.

Vista henüz yeteri kadar stabil değil, bu bir gerçek. Fakat yine de, kimi özellikleriyle de, harika.

iyi bundan sonra vista neden bu kadar ram a ihyiaç duyuyor eleştirilerini yapmayacağım sebeplerini de bu yazıya bağlayacağım

Bir Ziyaretçimiz yazmış:
Son olarak , Vista nedense işlemci kullanımımı (2.4 Ghz , P4) %90 larda tutuyor genelde, hatta zaman zaman bilgisayarım bu sebeple donuyor

Kendi kullandığım bilgisayar P4 2.6, çok abartı farklı olmamasına rağmen eğer uygulama çalıştırmıyorsam CPU gerektiren (oyun olsun, fotoşop) olsun, %20'den yukarı process görmedim (işletim sisteminin kendi programlarından). Antivirüs'ünüz bu konuda sizi zorluyor olabilir veya o esnada bir arkaplan defrag hizmeti olabilir, daha kötüsü bir virüs olabilir. Aman dikkat edin. Bence CPU'nuz böyle tavan yaptığında CTRL+ALT+DEL ile tekrar gözden geçirin hangi uygulamanın sorunu diye.

Vista'yı "almaya değer" yapan özelliklerden birini güzelce açıklamışsınız, elinize sağlık. Yine de şu anki uyum sürecinde Vista'ya geçişi çok akıllıca bulmuyorum, hele ki WinXP Pro ile sorunsuz çalıştığımı göz önüne alırsam. Yine de dergide de görsel gelişmeler veya kullanım kolaylıkları yerine bu tarz "gerçek" iyileştirmelerden daha çok bahsederseniz daha yararlı olur diye düşünüyorum. Örneğin dosya sistemine entegre bir veritabanı üzerinde çok hızlı dosya arama yapabileceğimiz söyleniyordu(sanırım WinFS ile olacak bu), bu özellik şu an mevcut mu? Ya da "Korumalı Mod" kullanımı ne kadar rahat? Sisteme her an hakim ve müdahale etmeye hazır "Power User"ları çileden çıkartabilecek korkak bir sistem mi yoksa ayarlandığı takdirde hem güvenli hem de konforlu bir kullanıma izin verebilecek bir sistem mi? gibi sorulara cevap arıyorum :)

Merhaba BYK,

Dergi bünyesinde olmadığım için CHIP Online üzerinden bu tür ufak ipuçlarını vermeye devam edeceğim. Aslında böyle noktaları açıklamak Microsoft'un işi ve malesef ki, Windows Vista'nın bir hayli kafaları kurcalayan soru işaretleri belki de bilerek çok da "öne çıkartılmıyor". WinFS sistemi Longhorn ile gelecek bir sistem (Longhorn, yeni nesil sunucu işletim sistemi bu arada) ama aldığım duyumlarda WinFS hazır hale geldikten sonra Windows Vista kullanıcılarına ücretsiz update şeklinde sunuculacağı (yanılıyor olabilirim, sadece duyum)

İpuçlarına devam etmeniz söylediğim gibi çok iyi olur. Çünkü Microsoft'u geçtim ama dergide bile şu ana kadar daha çok görsellik, bazı yeni teknolojiler ve ufak kullanım kolaylıklarından daha derine gidilmedi. Yalnız bu ayki sayıda sizin verdiğiniz bilgilere benzeyen, ve gerçek iyileştirmeleri içeren bir yazı vardı. Bu yüzden onların da hakkını yemeyelim :) Microsoft'un bu tarz özellikleri öne çıkartmamasının sebebi belki de basitlik ve konfora düşkün Mac kullanıcılarını kendine çekmek olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta IT Profesyonellerinin çoğuna detaylı bir bilgilendirme yollayıp bu kanaldan işi çözmeyi hedefliyorlar belki ama görüldüğü üzere yetersiz kalıyor.

Teşekkür ediyorum bilgiler için, iyi çalışmalar.

vistanın betalarından takip etmeye basladım. dört gözle de piyasaya çıkması bekledim. ve sonunda kullanmaya basladım. vistanın xp ye göre ram i yemesi bence bi sorun değil. hangi açıdan bakılırsa bakılsın vistaya göre bence grafik olarak çok büyük fark var. bende 512 mb lık ram le kullanıyorum vistayı ram imi doldurduğu bi gerçek olmasına rağmen istediğim pragramı rahatlıkla açıyorum ve tabi oyunları da. bir çok vista kullanıcı olaya daha da profesyonel yönden bakmadığı için vistanın adına leke sürüyorlar. hazır konu açılmışken vistanın güvenlik seviyesinden de bahsedeyim. sp lere göre bence güvenlik zayıf. konutu toparlarsak ram imi doldurmasının sebebi yukarıda mevcut. bu konuyu defalarca bende baktım konuda kiler tamamıyla gerçek. vista hız için ram i dolduruyor. sık kullandığımız programlar için büyük yardım oluyor. endişe edilecek bi durum yok bence. bende pc mi açtığım da 512 ram in 250 ile 300 mb arası dolu oluyor.

bence bu ozelligi iyi fakat 1 2 gun acık kalan bır sıstem zaman zaman kasılıyor hatta cakılı kalıyor 512 mb ram ıle 1 gb ram ıse sorun yasatıyor 2 gb stabılıze oluyor fakat ınsanların butcesını asırı zorluyor bu durum

WinXP ilk çıktığında da kullanıcılar tarafından oldukça çok eleştirilmişti. Kimse kolay kolay XP kullanmak istemiyordu. Taki zoraki olarak yada olmayarak kullanmaya başladıktan sonra alışmaya başladılar. Aynı olay vista içinde geçerli. Şu anda eleştirenler ilerde vista yükleyeceklerdir emin olun.

GÜZEL BİR İPUCU AMA ŞİMDİLİK WİNXP'YE DEVAM....


Vista kullanmak istiyorsanız şu 4 ini göz önünde bulundurmanız hep iyidir ;

1.cisi ; Vista içerikli forumları dolaşmalısınız, mutlaka. En azından uyumsuz yazılım yükleyip, iki günde bir BSoD yemekten kurtulursunuz. Ayrıca sürücülerinizi de resmi olmayan şekillerde olsa da bulabiliyorsunuz, ama tabii o sürücüler ne kadar güvenilirdir, o sizin bakış açınız.

2.cisi ; Oyun oynayan biriyseniz, Vista sizin için gerçekten uygun değil. Vista ile, XP de sorunsuz oynadığınız bir çok oyunu, düzgün oynayamaz veya aptalca donma/beklemelerden dolayı sinir hastası olabilirsiniz. Yeni oyunların Vista'da bu tip sorunlar yaratmayacağı iddia edilse de, ülkemizde oynanan oyunların(KO , CS , GTA , AOE dörtlüsü örneğin) , eski olduklarından çok sorun yaptıkları bir gerçek. Mesela, P3 800 Mhz'de çalışan, hiç bir adam gibi gereksinimi olmayan Knight Online oyununu oynamak için bile taklalar atıyorsunuz.3.cüsü ; Güvenlik gerçekten sıkı, ve bu iyi bir gelişme. Vista ile gelen "Defender" , Adwarelere karşı ortalama bir efektiflik gösteriyor, ayrıca Windows Update yeni haliyle çok daha iyi. Yine de, Ad-ware uygulamalar için Ad-aware gibi "Gerçek Zamanlı Tarama" uygulamaları da kullanın, ne olur ne olmaz. Windows Firewall'da pek bir değişim yok, bildiğimiz aynı firewall hizmeti, ve tek başına da yeterli. Windows size bir virüs koruması sunamıyor ne yazık ki, fakat çoğu antivirüs tarayıcı şimdiden Vista destekliyor, Kaspersky benim şahsi önerim, Avast zaman zaman uyumsuzlaşabiliyor.
Son olarak UAC'a gelirsek, istediğiniz zaman kapatılma özelliği belki de en iyi özelliği diyebilirim. Size, önemli bir klasöre dosya yazma/silme den tutun, kurulumlara, yüklediğiniz .exe lere kadar herşeyde sürekli izin istiyor, zaman zaman çıldırtabilir, fakat güvenliğe ciddi bir katkısı olduğu da gerçek.


4.cüsü ; Donanım Kullanımı. XP de sorunsuz çalışan, veya Vista ile "minimum konfigurasyonda uyuşan" bir bilgisayarla, çileden çıkabilirsiniz. Kullanım yavaşlaması direkt belli olmaz bazen, küt diye donar mesela.

5.cisi ; Desteksiz. Gerçekten, Vista destekleyen sürücü bulmakta, kullanmakta zor. Sırf o değil, Vista'yı destekleyen yazılım bulmak her zaman kolay değil. Mesela Nero for Vista var, niye, çünkü önemli bir yazılım. Ya daha bilinmedikse? O zaman bittiğiniz gündür, sisteminizde uzak doğu malı donanımlar varsa, kuramazsınız ayrıca. Driver destekleri olmaz onların, laf aramızda, HP'nin halen adam gibi bir Vista desteği sunmadığı gibi bir gerçekte var. Uyumsuz yazılımlar yüzünden, çok sevdiğiniz Vista'nızdan olabilirsiniz, ayrıca sık sık "uzaylı" kalacağınız, bazı yazılımlarda sorun yaşayacağınız gerçek. Bu konudaki Uyumluluk Sistemi, bir işe yaramıyor. Tek kelimeyle böyle. Şahsen halen bir uyumluluk sağlayamadım çoğu uygulamamla. InstallShield'in bile zaman zaman Vista'da donma yaptığını göz önüne alırsanız, Vista henüz "yeterli" değil.

Aslına bakarsanız, Vista'nın daha çok avantajı da var, dezavantajı da. Bunları kendiniz keşfetmelisiniz, anlattıkça bitmez diyebilirim. Ama en başlıca sorunları arasında; size işkence gibi bir oyun deneyimi sunması(her zaman geçerli olmasa da, çoğunluğu rahatsız edici.) , Uyumsuzluk problemleri, bilmemkaç dolar sayıp aldığınız donanımları tanımaması ve buna bağlı olarak eliniz boş kalmanız, yorumumda bahsetmemiş olsam da ; Türkiye'deki müşteri hizmetlerinin sizin kadar bile Vista bilmeyen adamlar olması gerçeği, hızlıca tükenen ve nedense yenilenmeyip reset isteyen aşırı harcanan sistem kaynakları örnek verilebilir.


Son olarak, bazı kullanıcılar Vista'nın "süper oyun çalıştırdığını" iddia edebiliyor, ya bunlar çok şanslı, ya da internette benimki dahil yükselen binlerce ses(%90 ı şikayetçi bu durumdan) haksız. İlla da meraklıyım diyorsanız, bir oyun seçip, aynı konfigurasyonda, önce XP sonra Vista'da deneyin, oyunu XP'de açarken, Vista'da Loading'de çakılı kaldığınıza şahit olmanız muhtemel. Tabii bu bir genelleme, her oyunda olmayacak, 2008 başından itibaren Vista zorunlu olacaktır elbette. Fakat, böyle bilinen bir sorun var, ve "ben her istediğimi oynarım arkadaş!" diyenler için çift işletim sistemi kullanmayı zorunlu tutuyor.

Selçuk Bey çok hayati bir konuyu açıklığa kavuşturmuşsunuz. Ama ben hep şundan yakındım: 2GB belleğime rağmen dedim, Vista herşeyi belleğe doldurup hazır hale getiriyor sa, neden hala diskim her işlemde harıl harıl çalışmaya devam ediyor? Ben de bu çelişkiyi anlamış değilim. Superfetch- müperfetch yine de diskin yakasını bırakmıyor. Superfetch'i kapattığım halde bile diskimin anasını ağlatıyor Vista. En başta bu yüzden XP'ye geri döndüm. Bir de bazı oyunlarda uyumsuz olduğu ya da sürünerek çalıştırdığı için...

Windows 98'den XP'ye geçerkende aynı sorunlar yaşandı. Tarih kendini tekerrür ediyor :).

Windows 98 kaç MB ram "yiyordu" acaba?
Resmi sistem gereksinimleri:
486 DX2, 66 MHz or higher processor
16MB of RAM (24MB recommended) (XP de 128, ama 350 mi wtf?!)
500 MB HDD space (FAT32 160-200MB)
VGA or higher resolution monitor
CD-ROM or DVD-ROM drive

24 MB recommended derken, Vistanın çok ram "yediğinden" şikayetçi olan kişilerin çoğu XP içinde aynı şeyleri söylüyorlardı. Genel olarak 64 mb ram ile XP nin 512 mb ram ile verdiği performansa benzer performans veriyordu.

Şu sıralarda zaten oyun oynamak isteyen kişilerin 1gb yukarısı ram miktarını düşünmesi gerekir. Onun dışındakilerinde şikayet etmeleri için bir sebep yok. Tıpkı XP de olduğu gibi uyum sorunları yaşanacak, zaten böyle sorunları beklemeyenlerin bilgisayar bilgisindende şüphe ederim.

Eninde sonunda hepimiz Vistaya geçeceğiz (bazı kişilerin 2. ME felaketi geliyor sıkı tutunun demelerine rağmen). En büyük sebep Dx10 olacak. O olmasa bile, bir süre sonra zaten XP gözümüze eski gelmeye başlayacak. Tıpkı 98 gibi.

make-believe: Bir tiyo vereyim ... Arama dizinleri kataloğu ve varsa Takas dosyasını sil ;)

Ayrıca oyunlar konusunda sorun yaşayanlar bir de "Uyumluluk modu"na göz atmalarında fayda var. Yeni oyunların zaten bir sorunu yok Vista'yla ama Knight Online gibi eski ve hala süregelen online oyunlar için bence yapımcı firmanın kodlarını düzenlemesi ve standarta oturtması gerek. Çünkü XP'de standartlara uygun yazılan her yazılım, Vista'da çalışmaya devam ediyor.

En çok oynadığım oyunlardan 3 yılı devirmiş Everquest 2'de bir perfomans veya uyumsuzluk yaşamadığımı söyleyeyim.

Vistayı ilk çıktığından (beta 2) den buya diyim her zaman denedim kullandım. akıllıca sistem yönetimi vb herşeyde diğer windowslardan üstün.
Abi saolasın tşk ederim. Benim araştırma teknikleri proje konum Windows vistaydı. bunu eklicem ;-)

Danışıklı dövüş işte ne olacak.
Windows üst düzey sistem gereksinimleri istedikçe,donanım üreticileri de para kazanmaya devam edecek :)
Bizlere ise dayanamayarak bilgisayarlarımızı terfi ettirmek düşüyor :)

Yani hiç birşey göründüğü gibi deyilmiş ama güzel bilgi.

yorumun için teşekürler ağbicim:) umarım hep bizi böyle güzel ve önemli konularda bilgilendirirsin........eline sağlık......

Tebrikler çok iyi bir açıklama olmuş..umarım birçok kişi faydalanacak bu dökümandan..yaşasın SuperFetch!:)


www.fatihmg.anatolianrock.com

Yazınızın "Microsoft bu sistemin mucidi değil elbet, ilk kullanan da değil." kısmına bayıldım.. ve devamına... "Bazı Linux sürümleri bu sistemi yıllardır kullanıyor ve performanslarını buna borçlular." :)

peki xp mizi vista görünümünde Xp miz olursa yani vista gibi gorunse. sadece bir sorun olurmu? chip dergisi sayfasında bu link var yuklemeyi dusunuyorum bi mahsruu olurmu? sizce

yeni bir pc ile birlikte vista aldım. fakat oyun yüklemede sorunlar çıkıyor yardımcı olrmusunuz

keşke sadece vista rami yese benim harddiski de yedi bitirdi pişman olmaya başladım bu vistayı kurduğuma gerçekten...

ben vistayi yukledim ve suan cok pismanim ne oyun acabiliyorum nede baska birsey ve cok karisik xp bundan iyiydi en azindan anlasilir ve kolaydi bu tam bir bas belasi... birde service pack 1 yüklüymus bunda benim bilmedigim bu sp 2 den dahami iyi ee daha iyiyse neden hala acmaya calistigim biseylerde benden sp 2 istiyor ve hotfix kurulumu istiyor ama bunuda vista kabul etmiyor.........kafayi yemek uzereyim...

Benim ram 512.Ama sistemime Ultimate kurdum.Deneme amaçlı olarak.Ara ısra kendi kendine reset atıyor ve de birdaha çılmıyor.Allah'tan Rollback kullanıyorum.Hemen bir önceki sisteme geri dönüş yapıyorum.Soracağım şu ki kayıt defterinden HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters içindeki Enable SuperFetch anahtarındaki değeri 0 yapsam Ramdeki bu kullanmayı iptal ediyormu???Yada iptal etmiyorda sadece göstergedemi iptal etmiş gibi görünüyor???

Düşük konfigürasyonlu donanım kullananlar kurmasın aeroyu kapatsınlar ozaman hızlanır vista basic kurun vista süper...

2 Gb Ram Core Duo E4300 @ 3000 mkz bile sıkıntı yaşıyorum Ram yetmeyince ikide bir Hd aktif oluyor onu da geçtim Oyunlarda ciddi donma ve yükleme problemleri Xp de 3dmark01 den 36000 puan alırken Vista da 24000 i almak ölüm... performansı çok kötü... SP1 çıkmadan yüklemek akıl işi değil saygılar...

Vay SAKİN yapmayın onu VİSTA bozuk. Ben denedim. Ozellikle XP Professional Deneyin RAM Yemez ve vazgeçilmez işletim sistemi.

ben şunu merak ediyorum.sistem daha yeni kurulduğunda vista kullancağımız uygulamaları neye dayanarak belirliyor.bunun için önce sistemdeki uygulamaların belli yoğunlukla çalışması gerekmez mi?
bir de vistanın kendi taıdığı sürücülere güvenilmeyeceği söyleniyor.örneğin bir arkadaşım ekran kartının ilk kurulumda tanındığına rağmen doğru yüklenmediğini söyledi.kendisi vista uyumlu ekran kartı sürücüsünü bulmuş ve sistem performans puanında büyük oranda yükselme olmuş.yani bu sürücü güncelleme olayının halem muallakta kalması üreticilerin de vistayı problem olarak ele aldığını mı gösterir ya da onlar da ağırdan alma taraftarı.

aslında bellek yeterli olsa benim de ilk işim vista kurmak olacak; çünkü vista'nın istediği şeylerden tek eksiğim bellek kapasitesinin hayli düşük olması. Selçuk abi, yine de yazın bizi bu konuda gerçekten aydınlattı, teşekkürler.

"ben şunu merak ediyorum.sistem daha yeni kurulduğunda vista kullancağımız uygulamaları neye dayanarak belirliyor.bunun için önce sistemdeki uygulamaların belli yoğunlukla çalışması gerekmez mi?" demiş bir ziyaretçimiz.

Vista kurulduktan hemen sonra sistemi performans testinden geçiriyor. Örnek veriyorum, ekran kartı desteklese dahi, eğer sistemin performansını düşürecekse Aero'yu açmıyor (nitekim şirketteki 512 mb ram'li sistemde, desteklemediğini sandığım ekran kartı destekliyormuş, ayarlardan açabildim)

Kısacası Vista'ya giriş yapmadan önce tüm sisteminde ne var ne yok kontrol ediliyor ve performans ayarları ona göre belirleniyor.

abi tamam da performans fazla etkilen miyor gibi çünkü ön bellek olarak kullanıyor ve en çok kullanılan programları ve belgeleri ram de tuttuğu için hemen açılıyor öyle değilmi

Ben vista ultimate(beta son sürüm) kurdum, celeron d 64 bit 2.8 ghz , 80 gb hdd, ati x1300 ve 512 ddr533 bilgisayarıma. Aero açık, oyunları da kurdum. Aman allahım oyunlarda efektler bilem değişti. sistem zorlanmadı. Anladığım kadarıyla 512 mb ramli ati x1300 kurtarıyor sistemi. word excell açılması xp'ye göre yavaştı. performans beklediğim kadar kötü olmadı. Ram 1 gb yapıp vistaya geçmeyi düşünmeye başladım.

bence gayet iii

Ben bunu hiç bir şey bilmeden yorum yapan insanlara, ve buna inanıp önüne gelen yerde papağan gibi tekrarlayanlara bağlıyorum. Hala, Windows Vista 2 GB da anca çalışıyormuş diyenler, Çift çekirdek, hede mb ekran kartı , hödö kadar ram olmadan geçme diyenler mevcut. Oysa Vista 512 MB da bile kasmadan kullanılabiliyor, uydurmak niye ki?

arkadaşlar benim pc vista kurunca donma oluyor neden acaba.Ben Öncelikle pc özelliklerimi yazayım 3,2 ghz 1024 ram 512 ekran kartı 160 gb hdd .Ben ilk olarak pc me vista homepremıum kurdum donma yaptı ardından ultımete kurdum daha beter oldu donması anlamadım gıttı acaba sorun nerede pc normal calısırken vısta ıle bomba gıbı çalısıyor bır sure sonra kıtlenıyor reset atmak zorunda kalıyorum pc ye ayrıca vısta performans puanı olarak 3,4 verdı benım pc ye bana yardımcı olabılırsenız cok sevınırım yoksa xp ye dönecegım sımdıden tesekkurler :)

abicim bu vistanın ne özelliği war birde bnm ram 512 533 mhz ben 1024 533 alsam nasıl olur kaldırabilirmi bır cvplarsanız sevinirim onurcan_132@hotmail.com

Arkadaşlar vista yeni bir sistem,kurup denemekte tecrübe kazanılabilir,ama bence henüz tamamen hazır değil,çünkü henüz xp deki program bolluğu yok,ayrıca sürücü tanıma sorunları da var,biraz beklemekte fayda var,ama elbetteki sorunsuz bir sistemle beraber kullanan çevremdekilerin belirttiği gibi oldukça güzel bir sistem,görsellik ve hız açısından.Biraz bekledeikten sonra gemeyi düşünenlerdenim,olmazsa xp ye geri dönüş yapacam.

Söyledikleriniz güzel ve bir yere kadar katılıyorum. Fakat geçtiğimiz ay çıkan C&C 3 : Tiberium Wars'ın README si bu düşünceyi baya yalanlıyor.

Windows XP için 512 , Windows Vista'da 1 GB Ram Minimummuş. Hal böyle olunca, neden Vista'da 1 GB diye soruyor insan.

Ben Vista:HPremium kullanıcıyım, fakat doğruya doğru, Vista verdiklerinden çok çok daha fazlasını istiyor, bir oyundaki ram ihtiyacını 2 ye katlamak epey bir saçma bana göre.

notebook kullananlar için ne kadar dejavantajlı olduğunu kimse söylememiş.Vista'nın istediği donanımlı bir notebook şu an 2500$'dan başladığını belirtmek istiyorum.Her pc kullanıcısı masaüstü kullanacak diye bir şartı yok ya paradan yada notebook zevkinden ödün verecek kötü bence.

ben vista home prmi 2.4 478 pin işlemcili 512 mb pc 2100 ramli 40gb hddli 256 mb ekran kartlı bir sistemde hiç sorun olmadan kurdum sonrası da gayet sorunsuzdu ama program ve sürücü desteği gerçekten çok az tek sorunu bu bu arada aero temesında idi.

NABUCADNEZZAR

Ne yani siz bize her gün fırından ekmek alır gibi zırt pırt RAM almamızı mı tavsiye ediyosunuz?

Galiba sizin de Bill'le ortaklığınız var.

2gb ram ile gayet sorunsuz calisyor bir zamanlar 32 mb lık makineyle calistigimi biliyorum hız ve gorsellik artıkca ram' a olan ihtiyac artiyor yapacak bisy yok eninde sonunda gecileck bu vista ya

Yazı gayet güzel hatta son satırlarda "yıllardır bu sistemin (superfetch) olayının değinilmesi" adil bir yaklaşım olmuş böyle yazılara bayılıyorum. Ancak yapılan yorumlar tamamen beni hüsrana uğrattı yorumlarda genel olarak gördüğüm "pc=oyun". Bence oyun isteyen bir "oyun konsolu" satın alsın. Vistanın ise 512 ve üstü ram istemesi gayet normal diye düşünüyorum sadece "Microsoft" firmasının sizinde yazıda belirttiğiniz gibi "yıllardır" bu teknolojiyi kullanan linuxdan esinlenmiş, yada şimdilerde kullanıyor olması düşündürücü yani şimdi microsoft birilerinden beleşe teknoloji alıp "janjanlı" bir isim yapıp dünyaya satacak ve bizde onu alacağız öylemi ?
Vistada benzerlik, esinlenme sadece superfecth ile sınırlıda değil üstelik...

vista şuan erken bir seçim bence .
Bir pazar olarak görürsekde Xp şuan için en ideali.
Bir işletim sistemini kullanmaya başlamadan önce en az 1 yıllık mazisi olduğundan emin olun.
illede kullanacm derseniz sonuçlara gözyumun.
Vista ile gelen yenilikler çok eskilerde kaldı bence...
Var olan şeyleri kendi pazarına almış yeni ürün geliştirme stratejisi uygulanmakta yani.
Vista çok güvenilir diyenlerede birkaç söz, yorumları,şirket hesaplarını ve kulaktan dolmaları bi kenara atıp şunu iyi bilmek gerekiyor ; yeni çıkan hiçbir sisteme hiçkimse güvenilir diyemez.
Microsoft firması gözü gizli olan bir şirkettir kelimesinin anlamını iyi tartmak lazım galiba.
ki bu gerçekten doğru gibi. neyse konu vista ise şuan için kullanmam derim görünümünü beğendiyseniz XP ye göre mükemmel uyumda vista eklentileri bulunmakta bunlar kullanılabilir.
ayrıca vista bize ne kazandıracak sorusunada sağlam bir yanıt vermek gerekir...
dırf değişiklik olsun diye kullanmak size bazı değişiklikler yapacak. Örneğin xp nin ilk çıktığı zamanlar aynı sorunlar tartışıldı. Nihayetinde sistem yaygınlaştı ve yaklaşık 1 yıl sonra virüsüdür trojanıdır atıdır böceğidir kondu Pc lere bilgisayarım hiç çökmedi diyen kaç kişi var acaba...
Vistada aynısını tekrarlayacak eminim 1 yıla kadar farkı göreceksiniz.
Vistanın pc korsanlarına karşı daha piyasaya bile çıkmadan deneme aşamasında yenik düştüğü gerçeğinide unutmayalım.
Teşekkürler. Serkan Emre K.

Oyun sorunu var nasıl çözülecek

Açıkçası, XP ile Vista arasında neredeyse 6 yıllık bir zaman farkı var. 6 yıl sonra çıkmış bir işletim sisteminin, daha az veya aynı miktarda RAM kullanması mümkün mü? (Vista kadar yenilikçi olması koşuluyla).

/@Aranel:
98'den XP PRO ya geçtiğim zamanda, ramimi 256'dan 512'ye çıkarmıştım. Çünkü 98'de 256MB ram ile aldığım performansı, XP'de ancak 512 MB ram ile alabiliyordum.

Aslında, Vista'nın sistem gereksinimlerinin yüksek (doğal olarak, bir önceki işletim sistemine göre) olması PC fiyatlarının düşmesi içinde önemli bir etmen.

selam;tam anlamıyla birşey anlamasamda yazdıklarınızdan ama yinede dediğiniz gibi(kullanılmayan RAM ziyan edilmiş RAM,dir)işinin bitmesi ya da başka birşey yaparken istediğin kadar mükemmel olması için bunların olması gerekmezmi deyil mi?bence evet gerekir ve zaten iyi denecek kadar yani işini istediğin tarzda yapabiliyorsan bencede hiç bir sorun yok demektir.bilgileriniz için çok teşekkürler..

bendede var vista home preium bende 862 mb yaziyor 50 yakin oyun actim simdi bellekte yer yok diyor hafizam var bilgisarayda oyun yuklucek yerim var yani ama bellek dolu diyor hicbirsey yuklemiyor yarida kesiyor ne olabilir bu acabaaa yaniti doganso@hotmail.com atarsaniz iyi olur vallaa

arkadaşlar benim bilgisayarım p4 2.4 1.gb ram var ayrıca 256mb ati radeon 9550 ekran kartı var bende. Vista hepsini tanıyor ve kullanıyor. Ayrıca şunuda söleyeyim vistanın yediği toplam rem miktarı 300 350 mb geçmiyor. Ancak işlemci kullanım miktarı 100e ulaştımı bilgisyarım donuyor, resete basmadanda kullanamıyuorum. Ayrıca vista ile gelen oyunları oynamak bile mümkün olmuyor.Örneğin solitare donuyor hemen. Sizce ne yapmalıyım.

yani arkadaşlar ben bu vista da neden knight online oynayamıyorum cevap verir misiniz ¿

512 mb remim var 1 kaç gün önce vistayı yükledim sizce yeterli remim vistranın çalışmasında sorun çıkar mı cvp yazarsanız sevinirim vista gerçekten güzel

Yani Pardus un yaptığı şeyi yapıyor(Kubuntu da olabilir) Vista çokta abartılacak bir durum değil açıkcası

ARKADAŞLAR VİSTANIN MÜKEMMEL GÖRSELLĞİ İLE ÇOK ÇEKİCİ AMA MÜKEMMELLİĞİ İLE DE SORUNLARI BÜYÜK OLUYOR BENCE BİRAZ DAHA BEKLEYİN SANIRSAM OCAK AYINDA SERVİS PAGE 1 ÇIKACAKMIŞ ONU KURMANIZI ÖNERİRİM VİSTANIN HATALARININ BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ÖNLENMİŞ OLACAĞINI SANIYORUM

Vista Neden Yazılar Çök Büyük OldugundaN Güzeldegil Geri Kalan Süper

merhaba
konu ile pek ilgilideğil ama

Notebook lcd ekranının değiştirilmesi hakkında pratik bilgiler veren bir sayı vardı
daha önce satın aldığım geçmiş sayıları kaybettiğim için hangisinde olduğunu bilemiyor ve yeniden istek yapamıyorum
bilginiz varmı ?

merhaba ben bir internet kafe işletmecisiyim, bana hem ucuz hem performans açısından yeterli düzeyde tavsiye edebileceğiniz bir bilgisayar konfigrasyonu önerebilirmisiniz. amd ve intel olmak üzre yarımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

ps cs 2 ne oluo arkaşlar...
ayrıca benim vista home basic...ve cpu kullanımı yüzde yüz oluo bazen.yüksek rakamlarda dolaşıo cpu kullanımı.ram kullanımı ise yüzde 40 larda filan...bana verdiği puan 1.00.. acaba bi sorun olur mu.parçalar filan yanar mı..yorumlarınızı bekliorum arkadaşlar...şimdidden teşekkürler...

Oyun oynayamayan arkadaşlar ekran kartınızın güncel driverini indirin ve kurun yada chipsetinizin...

Hay allah bende gittim 1 GB 800 mhz daha ram aldım gittimi benim para boşa şimdi gerçektende hiç bir etkisi olmadı Normalde vista 512 ramlede çalışıyor Birde ram alınca ne oldu biliyormusunuz Ram kullanımı 1024 mb yani 1 gb çıktı buneden böyle yapıyor diye çildiriyom demekki bn program açtıkça o ram a bişeyler ekliyor allahim bizdeki akilmi? Satılık Ram Var 512 533 mhz iki tane :) bende 50 ytl yakında millet kapış kapış 512 ram a saldıracak simdiden fiyatları 1 gb ram fiyatına yaklaştı 400 Mhz lerin :) piyasada 533 Mhz biti bitmek üzere ileride daha fazla eder düşüncesindeyim
genede karlıyım :)

arkadaşlar bana yardım edin bende vista kullanmak istiyorum bilgisayrıma vista yükledim ama vista kurulumu esnasında vista bilgisayarınızın donanımını tarıyor derken bilgisayarım donuyor bende resete basınca bilgisyar açılıyor
ama sonra işlemci hızı yüzde yüze gelince bilgisyar gene donuyor sonra resdet düğmesine basmak zorunda kalıyorum
ne yapabilirm bilgisayrım p 4 2.4ghz 533mhz, 1024 400mhz ddr,256mb atı radeon 9550 ,asus anakart ve vistaya uygun diğer donanımlar var

Ewet arkadaş haklı Vista çok yoruyor.Bende XP var Remin %2si kullanılıyor ve 370MB gibi bir rakam çıkıyor.Arada hiçde bir kenara atılmayacak bir fark var.O yüzden ben zaten kapıma kadar gelmiş güvenli bir işletim sistemim varken neden Vistaya geçeyim ki.Tabiki bu şimdilik.Eğer ileride Vista kullanıcıları tatmin edecek şekilde kendini toparlarsa bende artık rahat rahat Vistaya geçerim.
Saygılarımla...

HAYIR YETERLİ DEĞİL KARDEŞİM EN AZ 1 GB

xp varken vistaya bakmam.boşuna sistem zorlaması.microsoft xp den elini eteğini çekene kadar vistaya bakmam arkadaş.

abiler ben de vista home basic kullanıyorum ama cpu %100 gösteriyo bunu nasıl azaltabilirim

Vistayı 512mb RAm lide kullandım %85 1 gb likta kullandım %80....Demekki diğerlerini takasa atıyor. Bence en mantıklısı 2gb..

bende visa kullanıyorum 1 gb lik ram var çok felaket ram yiyoren az 300-400mb benimki bide laptop oyunlarda %20 lik oranda kasma oluyor biras bekliiimde laptopun servisinden raminii değiştircem EN MANIKLISI VİSTADA 2GB.. bunu bilmeyen vista kurmasın!...

slm bende kullanıyordum vıstayı ama tekrar xp döndum birer haftayla vıstanım 5 surumunu denedım ne fayda hepsıde aynı ne olarak aynı sıstem olarak hepsınde sıstem puanları aynı hepsıde en duşuk puan 4.5 benım sıstem pentıum D 2.8 1.5 gb rem 512 mb ekrankartı 300 hardısk yanı vistayı kullanmak ıcın ıyı bı sıstem kurmak lazım

Arkadaşlar ben vista home basic kullanıyorum.Vista çok fazla ram kullanmıyor.Ben bilgisayarımda hiç bir işlem yapmazken ram kullanım miktarı 250 en fazla 300mb.Ancak bir windows media player ve internet explorer ve msni beraber açtığımda bu kullanılan ram miktarı 408 435mb arası değişmeye başlıyor.Burdan şu sonuç çıkıyor 512mb ideal bir ram vista için.Ancak herkesin bildiği gibi vistada donanımsal bir sorun yok yani vitsada bilgisayarınızda bir sorun varsa sorunlara çözüm bulmak için bir sürü windows ile gelen programlar var.Bunu bir düşünün.Ekran kartında sorunmu var ki bende oldu hemen açtım sorun raporları ve çözümleri sorunu bul dedim buldu ekran kartınız dedi bende çözümü ara dedim ve hemen buldu sonrada uygun olan sayfaları sundu bana ben int. kullanarak sayfalar arasında gezindim ve driverımı yükledim.İşte bu camera yazcı derken bir baktım sorunlu bir şey kalmamış ancak şunuda söyleyebilirim vista son çıkan bilgisayarlar için daha uygun bence.Ram miktarını çok düşük tutuyor,çok yararlı sakın kötü diyenlere inanmayın bence. Ve birde ne var biliyormusunuz vista için uygun donanım 800mhz işlemci vb diyorlarya bu yalan ben birebir gördüm. Benim eski bilgisayarım intel p 4 2.4 400ghz işlemci 1.512mb ram ddr 400 256mb atı radion ekran kartı intele uygun anakartım vardı vista çalışmadı.Hep dondu ekran kartım için driverlar, neler neler indirdim hep sorun yaşadım hep dondu.Çözüm bulamadım.Şimdi amd sempron 3400 + 1.8 ghz işlemci 940 soket 512mb ram ddr2 800mhz 512mb geforge 6200tc ekran kartı 256mb paylaşımlı asus anakart ve vistamda hiç bir sorun yok.Xp çok sıkıcıymış insan kullanınca anlıyor.Oyunlarımdada hiç sorun yok Bu halde bile The sims 2 oynuyorum.Hiçte kasmıyor,sorunsuz ancak bu sadece The sims 2, daha sonra çıkan ek paketleri yükleyince sorun çıkıyor,sonra fifaları çalıştıramadım ama pes oynuyorum...Yni bence vista mükemmel.

Bende notbook ta kullanıyorum. Fakat benim problemim sizinkilerden biraz daha farklı. 1gb ramim olmasına rağrem makinemde ki kurlu olan SQL server 2005 enterprise ve dotnet 2005 platformunun olmasından dolayı 1gb ram ne yazıkkiş yetmiyor. Her ne kadar vista benim yerime sık kullandığım programları ram üzerinde hazır olarak tutsada (Bu sayede XP deki swap (takas) alanının getirmiş olduğu performans kaybını kaldırmış olduğunu idda etsede) ne yazıkki benim ihtiyaç duyduğum ram alanını katlediyor. Sql kullanmaya kalkınca makine kendinden geçiyor sanki. (Aslına bakarsak sql server için zaten 2gb ram lazım) Lakin Sistem optimize edilmesi bu kadar kolay olmadığı gerçeğini göz önünde tutarsak ve de benim gibi paylaşımlı bir ekran kartı olan bir notbook ta bunları deniyorsanız ne yazıkki sistem kaynaklarınız yetmiyor. Ayrıca bu konuda yaptığım ufak bir araştırma sonucunda eğer makinemde 4gb ram olması durumunda bu sistemin kapatılmasının daha avantajlı olduğunu öğrentim. İşi özetlemek gerekirse Linux üzerinde kullanılan sistemle vista üzerinde denenen ram optimizasyon sistemleri arasında fark olması bununla birlikte vistada bunun tabiriyle denemeden öteye geçememesi bu probleri doğuruyor. Buna örnek vermem gerekirse intel paylaşımlı bir notbook ta bunu deneyebilirsiniz. Sistem ekran kartı için ram gerektiğinde vista tamamen kendini yeniden ayarlıyor ve bu da oyun oynarken bazı takılmalar yaşamanıza sebep olur.

benım pc pentium 4 islemci 2.26 ram 512 vga tornado fx 5200 128 mb harddisk 80 mb ama ben harddisk i 2 gby tan fazla doldurmam

Windows Vista kullana bilmek için ez az 2 gb ram gerekli arkadaşlar... Benim PC im Pentium D 3.00 Ram 1 GB Ekran Kartı 512 MB NVIDIA GE FORCE 7100 GS Bu Sistem Windows XP Varken Oyunlarda Mükemmeldi Ama Vista Kurduktan Sonra Muazzam Bi Sonuç Vista RAM i bitirdi...
Bende Ram i 2 GB Yaptımm..
Yani Vista Kullanmak İstiyosanız 2 GB Ram Gerekli...

Harika bir anlatım Bana da Leptop hediye geldi Home Basic var bunda.Ve 1Gb ramin 800ünü felan yiyor bende neden yiyo die bakıodum.Çok Saol Harika bir anlatım.

bende de vista var. yetmiyo hiç bişeye... deli olucam. 4 gb ram var be utanmaz vista. oyun bile açmıyo namıssız

Benim Toshiba marka düzüstü bilgisayarım var ve ben bilgisayarımı aldığımda Vista diye bir sistem yoktu. Ben programlama ile uğraşan birisiyim ve birgün merakımdan kurdum ve denedim, açıkcası gerçekten çok beğendim ve uzun bir süre kullandım ayrıca 4.0 gibi bir puan vererek dizüstümün vista ile sorunsuz çalıştığınıda gösterdi. Hiçbir donanım sorunu yaşamadım. En gözüme çarpan özelliği ise programların hızlı bir şekilde açılıyor olmasıydı. İkinci olarak Xp'ye göre daha yavaş açılıyor. En kötü özelliği ise sistem donmasın diye explorer (İnternet explorer değil) exe'yi yeniden yüklemesi oluyordu. Tabii ben Vista'yı 5 ay sonra kaldırdım sebebide beni görsellikten çok performans aramamdı. Ben ömrümde Windows'un iki tane kaya gibi sağlam işletim sistemini gördüm ve son derece hızlı sistemler onlarda;
- Windows Server 2003 ve Windows 2000
Şuan da Server 2003 kullanıyorum. Sebebi ise XP'de açık gelen çoğu servisin vistada kapalı gelmesi. İstediğiniz servisi elle kendiniz açıp kontrol edebiliyorsunuz. XP görüntüsü alamam gibi bir endişeniz varsa tema servisini açıp bu merakınızıda giderebilirsiniz. XP'yi Vista'ya göre hızlı buluyorsanız bir kere daha düşünmenizi öneririm. Çünkü çoğu insan güvenlik açıkları korkusundan ne kadar update var ise yüklüyorlar ve xp ise her update ile birlikte registryde kayıt oluşturarak sisteminizin biraz daha yavaşlamasına neden oluyor. Zaten kurulu bir firewall'unuz ve de hızlı bir anti-virus programına sahipseniz updateler ile ilgili bir derdiniz olmasın. Artı kullandığınız virus programıda çok önemli Norton gibi her sürümünde bilgisayarınızın ram2ine biraz daha yüklenen bir virus programı kullanıyorsanız vay halinize. Bellek kullanımını Ram'inizin %50'ye yakınını alarak başlıyor.

Lafı uzatmadan Vista için diyeceğim son şey XP'den daha hızlıdır. Benim Ram'im 1.5 GB işlemcim ise M775 Sonoma 2.13 GHZ ve bir masa üstü bile değil. O kadar sorunsuzdu ki üzerinde 2000 yılından kalma Collin Mcrae Rally 2 bile oynadım.

Saygılar

Vista 2 gb ram istemiyor Ultimate sürümü hariç 1 veya 512 mb bile stabil bir çalışma sunuyor, harddisk in ide olması yada sata1 olması vista yı ciddi şekilde yavaşlattığı için 1-2 gb ram in bilgisayarı uçurduğu düşüncesnde ama makele 2 gb ram kullan sistemin uçsun demiyor.
Windows yüksek öncelikli ve normal öncelikli servislerinin toplamı 500 mb kaplamaz ram de.
Windows Vista ram kullanımını size göre ayarlıyor o yüzden sizle beraber gelişiyor bir nevi, 1 gb ram vista 32 bit için yeterli bir ram.
hdd gürültüsü duymak istemeyen, ağır denebilecek grafik ve müzik programları ile uğraşanlar zaten gerekli rami alıyor.
Sonuçta hiç kimse vista ya en az 2 gb ram lazım masalına kendini kaptırmasın.
en ucuz ram upgrade yöntemi:
1 gb DDR2 667 veya 800. ( dual olmadığı sürece 667 ile 800 ün hiç bir farkı yok! tek kanal ram hızı 333 ve 400 dür)
en az 1 gb readyboost destekli flash disk.
4 veya üstü yaparsanız 1 gb ramli makinenizin 2 gb ramli ama flash disksiz makineden daha hızlı çalıştığını görürsünüz.
Extreme sınıfına girmek istemeyip medium ayarlarda oyun oynamak için bile 1 gb sistem ram yeterlidir ( 2 gb RB flash disk + orta sınıf ve sistem ram ine muhtaç olmayan kartlar ile)
Bu yazdıklarımın hepsi denenmiştir ve müşterilere satılmış pc lerdir.
Tabi şu günlerde DDR2 ramlerin düşüşe geçtiğini de varsayarsak 2 gb D-DDR2 800-1066 ram alınması imkansız değil pek...
Saygılar.

bu bilgilendirme çok işime yaradı gerçekten teşekkürler.vista yüklü acer aspire 5720G modelinde bir laptop kullanıyorum.oyun konusunda hiç bir sorun yaşamadım.canavar gibi çalışıyor.ancak geçen ay çıkan sp1 yükledikten sonra vista çığrından çıktı.bir sürü hata vermeye başladı.anlam getiremedim neden hata verdiğine.onun dışında bence kullanışlı bir işletim sistemi

slm arkadaşlar benim sistem msı p35 planitum+ıntel core 2 duo e8200 c2d+kınston 2*1gb dd2-800 ram galaxy 8800 gts 640mb +200 sams.sata2 vista64 ültimate kullanıyorum performansı xp ye göre daha hızlı tüm uygulamalarda yeni sistem kuranlar vista uyarlı sistem dizmeleri xp devri kapanıyor artık ..

Selçuk hocam ağzınıza sağlk biz vista kullanıcılarını çok rahatlatttığınızı düşünüyorum. bende daha önce vistanın daha hızlı olduğunu duymuştum ama hem bu kadar gereksiz yere ram kullanıp hemde nasıl gerektiğinde hızlı olacak diye düşünüyodum demek ki gereksiz yere kullanmıyomuş

arkadaslar vista 64 bit kurmayı düşünüyorum 2gb 800 mhz ram yeterli olurmu

güzel fakat bunu için tekrar vista kuracam ve tüm bilgilerimi ağdan diğer bilgisayara atmam gerekiyor

Uyku durumu, Hızlı Getirme, Dış Bellek Sürücüsü (EMD) ve Karma Sabit Sürücü gibi yeni özellikleriyle Windows Vista, üretkenliğinizi artırmaya yardımcı olacak biçimde tasarlanmıştır. Hızlı Getirme, kullanılabilir RAM'den en iyi şekilde yararlanmak için belleğin yönetilmesine yardımcı olur. EMD teknolojisi, RAM eklemeden performansın artırılmasını sağlar. Windows Vista ayrıca pil ömrünü, performansı ve güvenilirliği artırmak için Karma Sabit Sürücü teknolojisinden de yararlanır. Windows Vista ile, siz hazır olduğunuzda sisteminiz de hazırdır

valla bende baba gibi 4.5 gb ram var cokta hızlı calısıo hiçibişi olmuyo :D:D:D

tabi canım mukemmel hızlı ya...dalga mı geçiyorsunuz anlamadım bilgisayarım çift çekirdek..2 gb ram 800 mb a kadar çıkabilen bi ekran kartım var ama hiç bir oyunu tam çozunurlukte oynayamıyorum..bu nasıl oluyor pekii..zaten ekran kartım yeterince çalıyor ram den bi de vista alınca iyice kasıyor..vista nın bu ozelliğini ir an once kaldırmam gerekiyor..yoksa vista yı oldugu gibi kaldırıp yine xp ye donmem gerekicek..ayrıca bu kayıt defteri -hkey local den kaldırabilirsiniz demişsiniz ama ben bulamadım kayıt defteri..biri bana yardımcı olabilirse çok sevinirim

ben 868 mb ramli bilgisayarıma 64 bit ultimate kurdum aşırı sıkıntı yaşamadım 2 gb çok harikulade çalıştırır

arkadaşlar merhaba,
ben apple mac kullanıcısıyım. aynı sistemde vista kullanıyorum. ikisinin arasındaki performans farkına ve görselliğe bakarsak eğer MAC dünyanın en gelişmiş İşletim sistemi diyebiliriz. sadece kullanışı alışık olmayanlar için sıkıntı yaratabilir ve ı harfini hiç tanımıyor. iki sistemde de Photoshop Cs3 kullanıyorum. macte cs3 saniyenin 10da biri kadar bile kasmıyor. fakat vistada iken sadece photoshop açık iken rütuş bile yapamıyorum. gelelim ram'imin miktarına.. 3 GB 667mhz ram kullanıyorum. herşeyim orjinal ve tam sürüm. xp kullanıcısıyım standartlarda fakat bana kalırsa mac derim. garafik tasarımcı olduğum için ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor ve tanımadığı donanım yok. Vista da hayla driver problemleri yaşıyorum. update etmeme ve driverları düzgün yüklememe rağmen...
gel gelelim ATI Radeon 2600 Pro grafik işlemcisi kullanıyor olabilir fakat cs3 setting ile ram'in 1GB'ını full cs3 e ayırmama rağmen kasıyor. eminim ki xp te böyle bir sorun olmaz.

Arkadaşlar Vista'ya fazla Çamur atmayın :)

1.5Gbayt (DDR) Ram ile ;
Firefox3 - (Chip online)
W.M.player - NonStop Müzik
ESET Smart Security
WinRAR ile arşiv sıkıştırma.

Tüm bu işlemler açık ! Ve ram kullanımı : 690 - 750 Mb arasında değişiyor... Vista Canavar değil. Vistayı canavar görüyorsanız , sisteminizdeki programları bir gözden geçirin ;)

haa birde sisteminizin kurulu olduğu HDD alanını

bence vistayı 4gb yada daha fazla ram i olan kişiler kullanmalı.Şİmdi ben xp de 4 gb ram kullanıyorum ama görev yöneticisinde ram kullanımının bir çizgi olduğunu daha görmedim en kısa sürede vista 64 bit yüklemeyi düşünüyorum

Vistaya Bok Atmayın ---- Kendimden Biliyorum..

1. PC Orta Halliden biraz düşük bile olsa vista yükleme
2. PC Dehşet Bişi isede Vista 64 Bit Dışında bişi yükleme

Şimdi 2 GB ram Daha Henüz O Kadar Zorlasamda Dolduramadım Diye bilirim...

Hönk diyeceniz ben vistayı savunmuyorum.. vista niye cazip gelmiyor

ilk kullananlar menülerine alışamaz iis kurmak biraz karışıktır ugrasmak istemezsiniz bide cenabetliktirya bir iki adımı atlarsınız.. İyice zıçarsınız bune boktan bişi der anında XP ye dönersiniz..

ben XP den vazgeçmeyen biriydim fakat elimdeki sistem

QuadCore İşlemcim + 1024MB/512Bit Ekran Kartı + 2GB Ram vardı

e işlemci 64bit ekran kartı desen o biçim vista ultimate 64 biti bi deniyim dedim performansda değişiklik olacakmı..

1. İlk görev yöneticisine bakanlar tamamen kastıını düşünürler çünkü hiç kimse bu zamana kadar ramin sürekli 1 GB ve üstünde görmemişdir biraz basskı olur üstünde yok XP daha hızlıydı ayakları başlar

sen şindi al bakim ordan Pc özelliklerinden Performans'a aç bakim istediin programı ben bir sürü grafik programı açtım + onca çalışan progda cabası bence gayet hızlı çok fark edilmesede... ki fark edilmemesinin sebepleri vistadaki ahım şahımlığa alışkın olmamanızdır..

herneyse size tek önerim benim PC canavar diyorsanız vista ultimate 64 bit derim

benim pc orta halli vista home kursam felan diyosanız hiç bulaşmayın gidin win 98 kurun derim.. :D XP bile fazla sizeee :))

Sora kalkıp burdan vistaya laf atıyorsunuz.. adamlar oyun yapmıyorlar bir önceki sürümdeki eksikleri tamamlayıp geliştiriyolar microsoftun xp den daha yavaş bir işletim sistemi yapmasındaki amaç ne olabilir.. Vistaya çamur atan arkadaşlar...

Ben vista kullanıyom görev yöneticisndeki performanstaki bilgiler benim için bi anlam ifade etmiyor açıyorum programları bakıyom kasa fanlarına bağıran varmı hafiften heh işte ozaman pc kasıyor derim :D başka türlü kastıını anlamıyorum :D neyse...

dediim gibi 64bit bi işlemciniz varsa vista 64bit ultimate derim.... yoksa viste homeydi basicdi hiçbirine bulaşmayınn....

Bu yazısından dolayı sayın Selçuk İSLAMOĞLU na teşekkür ediyorum

1 gb ramlik notebook uma bazı program sebeplerinden dolayı Xp yüklemiştim başta herşey güzeldi pc cok hızlı açılıyordu pc aldığım gün makine vista idi ve yavas açılıodu bu sebepden dolayı vista ile aramız bozuldu
Daha sonra pc donanım çakışmalaı sebebi ile hata vermeye başladı çünki chipsetim in xp için driver ı 3 gün gece gündüz arasam da bulamamıstım

Ve Vista ya dönüş
Pc me vistayı yükledim sorun yavaş acılma idi
Boot da Windows Vista yüklenior bölümü geçtikten sonra yaklaşık 2-3 dakika windows açılmasını bekliyorum
Daha sonra tüm programlar çalıştı ve pc hızında xp den bi fark olmadığını keşfettim
Görev Yöneticisine baktığımda fiziksel bellek kullanımı 835 MB gösteriyor
İlk söylediğim sözcük ÇÜŞŞŞŞ(biras kaba kusura bakmayın)
Bilgisayarda program çalıştırmaya başladım ve ram kullanımındaki artış çok az bi şekilde idi

4 program birden çalıştırdım (Massenger,knightonline,NfsProstreet,Photoshop)
massenger ve knightonline cok ram isteyen programlar deil fakat
Bunların üstüne Photoshop ve pro street çalışması beni çok şaşırttı

bu kadar programa karşılık pc de bi yavaşlaa olmadı 1GB ram ve vistada bu nasil olur die düşündüm ve sebebini örendim Teşekkür ederim )

Görev yöneticisine ilk baktığımda ram kullanımı 1.39gb dı ve gördüğümde şok oldum. Bu kadar fazla ram harcamasının nedeni hızlı çalışmasıysa, daha fazla alsın. Ama bu şekilde fazla ram yemesinin dezavantajları yokmudur ???

bilgisayarım 3 gb ramvar ekran kartı geforce 9600 gt vista home premium damı daha çok verim alırım xp demi ?

bence vista xp den çook daha iyi bana göre tabii...

xp kuruluyken doom3 ,jiricho,pro street gibi iki büyük oyun açamazdım, vista kurduğumda bunların hepsinide aynı anda başlatabiliyorum fanlar egzoz gibi böğürmüyor..

vistayı kötüleyenler için söylüyom....

xp ilk çıktığında nasıldı hatırlayan varmı hiçç sis ozamanva windows 98 windows 98 en iyisi diye bağırıyordunuz.xp den bişey olmaz diyodunuz..
xp ilk çıktığında usb leri tanıyamıyordu hata veriyordu..
sonradan servis paketleri çıktı da kullnmaya başladınız.... şimdide aynışey vistada azzz bi düşünün daaaaa

:d:d

Evet bende vistada bazı sıkıntılar yaşadım.Hatta chipe sorular bile sordum.Sistemimde 2 işletim sistemi var xp ve vista.Avantajım burda işte.İkisinin performansını kıyaslayabiliyorum.Örneğin crysis oyununda vista bir başka hızlı ve directx10 dan dolayı çok net görüntüsü var.Ayrıca görünümü ve kullanışlığı daha kolay biraz alışmak gerekli.Birde defenderden ince ayar çekerseniz(açılış programları gibi)xp den hızlı ve güvenli olduğunu göreceksiniz.Tabi bazı programlar vistada sıkıntılı bu yüzden xp yi bırakmadım.Yakında bu sorunda çözülür umarım.Unutmayın yenilik yeniliktir.Vİstanın ultimatetini kullanın keyfini çıkarın.

Merhaba ben bir XP kullanıcısıydım.Zaman geçtikçe koşullar el vermesede teknoloji ilerliyor.Vista'da bu teknolojinin önemli meyvelerinden biri ancak gerek internetten gerekse çevremden edindiğim bilgilere göre Vista kullanıcılarını XP ' ye çeviren tek özellik RAM kullanımı.Eğer Microsoft bu işe bir çözüm bulursa işte o zaman Vista'nın dönemi olur . (Saygılarımla Emre Yılmaz)

Arkadaşlar çok özür dilerim ama benim de bir sorum olacak.Tekrardan bir PC aldım.Özellikler Intel E4500 2.2 Ghz işlemci 2 GB Ram 1024 ATI HD 3850 Ekran Kartı , 232 GB Hard Disk alanı acaba hangi Vista sürümünü önerirsiniz ? Gerçekten benim için çok önemli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum . (Saygılarımla Emre Yılmaz)

BENCE VİSTANIN TEK SORUNU UYGULAMA -DRİVER UYUMLULUĞU ONLARDA HALLOLURSA XPNIN YUZUNE BILE BAKMAM ....1.5 GB RAM 3.00 ÇİFT ÇEK. İŞLEMCİ 256 MB E.KARTI İLE VİSTA PCMİ ŞU ANA KDAR KASMADI PHOTOSHOP BILE KULLANDIM :...

walla arkadaşlar, bence de vista görünüm ve kalite olarak süper! ancak ben yine de XP kullanıyorum ve bütün vistası olan laptop sahiplerine de XP yi kurmalarını öneriyorum. çünkü hergün bilgisayarda kullandığımız programların çoğu vista da sorun çıkarıyor. mesela divx filmleri izleme programı olan GOM player ı bir türlü vistaya kuramadım. daha sonra ac3 codec programı vista da ses vermiyor! bu sorunlar benim gibi bir ev kullanıcısı için büyük önem taşıyor! belki bu dediğim sorunlara çözüm internette biyerlerde gizli , ama inanın arayıp bulmak, kurcalamak gerçekten çok zaman alıyor!! yani XP de kullanamayacağınız program yok. fakat vista bu yönde XP ye nazaran çok ve çok zayıf!!! Yaşasın Vista Görünümünde XP! ;-)

arkadaşalar vista da gerçekten oyun oynamak istıosan 3 gb belleği gozden cıkarman lazım kı sadece bellek deıl guzel bir performans için ben ce core 2 duo e 6600 e sahıp olmaz lazım ama bu nla pahalı hem de bu sistem le xp de hoşgeldınız yazısı bıle gozukmezken vista yıne bekletıor vista sadece goze hıtap eden bir işleim sistemi vben ce xp ye devam

rakadaşlar herzaman vistanın gerçekten ne kadar iyi ve hoş güvenli olduğunu yazmışımdır ama bi gerçek var vistayı herkes övsede yinede ortada gezinen rahatsızlıklar mevcut kendi içinde data veri işlem hızı çok yüksek örneğin c'den d'ye bi bilgi taşıyorsunuz aman allahım çok hızlı tabi sp1 ile beraber ama şuda bi gerçek 1 gb ram ile ne düzgün oyun oynanır nede bişey yapılır zaten üreten insanlarda ürettikleri yazılımı tavsiye üstüe yapıyor dün undercover yükledim şahsen ekran kartım çok iyi çünkü crysıs bile full ayarlarda ve 1440x900 oynadım ve daha saymayacağım bir çok oyun ama dün under cover hiç bir şekilde takılmadan oynaamadım ekran kartından şüphe duymadım ramlar yetersiz olduğunu düşündüm bundada haklı çıktım undercover 2 gb ramle idare ediyormuş ama tavsiye edilen 3 gb ben şimdi bi oyun için 60 ytl'mi vereyim yoksa xp'mi kuruyum ram kullanımına baktımda yöneticiden 1.5 ram harcıyor geri kalan grafik ve sistem için o yüzden bu nasıl ve hangi sistemle kullandığınıza bakar ama sırf bu yüzden xp döneceğim yapacak bişey yok şu krizde 60 ytl ram veremem mevcut ram'ım 2 gb artık başka yazacağım bişey kalmadı değişkenlik sistem yazılım kullanıcı bu değişkenlikte orta yol bulunamaz buda microsoftun suçu insanlara çalışmayacak sistemlerin veya kasaların üstüne vistayı destekler demesi kasaların üstüne vista amlemi yapıştırması intelinde buna izin vererek kıyak geçmesiyle patlak verdi biraz araştırın formda vistaya intel kıyağımı diye 1 gb yada 512 ram ile satışa sundular şu bi gerçek vistadan oyunlarda tam bir randıman alınması için 3gb ram gerekli kim ne derse desin.

:)) bir arkadaş vista yüklü sistemine gom player i kuramadığını yazmış. ben 1,5 senedir vista kullanıyorum ve ilk günden beri gom player yüklü ve hiçbir sorun yaşamadım. E6420 işlemcim, 2gb ramim, 8500 GT ekran kartım var vista home premium sürümü. ve crysis, colin macrae dirt, race driver grid gibi oyunları gayet güzel oynuyorum. yakında undercover i de oynamaya başlayacağım. yine yazarım performansını. sonuc olarak vista gayet başarılı ve bu kadar olumsuz eleştiriyi hak etmiyor. herkese iyi çalışmalar, saygılar...

3 GB RAM 1,80 Ghz Core 2 Duo işemcili Geforce fx 7300 128 MB paylaşımsız ekran kartlı ortalama bir dizüstümde driverları güncel sp1 entegreli vista home premium temiz formatlandıktan sonra basit bir 720x304 çözünürlüklü divx filmini izlerken bile ekranda atlamalar! olmakta... Hatta Windows 7 yapı 6801 bile aynı sorun devam etmekte. Ram harcama yaklaşıık 900 MB civarında ve hardisk sürekli çalışmakta ki bu dizüstülerde pili ciddi tüketir. Dizüstü hardisk sürekli erişildiğinden defrag (birleştirme) lanması gerekmekte aksi halde hardisk performansı düşecektir.

Ama windows xp sp3 te iken bilgisayar ram kullanımı 200 MB civarında ayrıca aynı divx filmi izlerken görüntüde atlama kesikler olmamakta. Hatta (H264) 1920x800 23.98fps Dolby AC3 48000Hz 6 kanal sesli bir Blueray rip filmi de Windows xp sp3 te akıcı duraklamadan izlemekteyim.

Bence En iyi performans; windows xp tema özelliği kökten kaldırılmış sp3 lü olanıdır. Windows vista skorum en düşüğü ekran kartım aldı 3.1 idi. diğeleri 3.8 ile 4 arasındadır.

Bilindiği gibi Vista arayüzü ekran karını da kullanmakta. Bence Vista ekran kartından da faydalandığı için bazı ekran kartı hızlandırıcı gerektiren uygulamalarda Vista sadece kendisi kullanmakta.

Sonuçta performans ölçmek için illa çok iyi bir bilgisayar şart olmamalı yani ortalama bir bilgisayardan alınabilecek maksimum performans nasıldır bunun üzerine yoğunlaşmalılar. Tabiki 4 çekirdekli 4 tane 10.000 rpm li hardisk 2gb güçlü ekran kartlı 1000 watt güç kaynaklı 4 gb hızlı bir ram e sahip bilgisayardan iyi bir performans almak demek acaba vista yı suçsuz mu bırakacak?!... Yani suçlu donanımlardamı? Aynı donanımlı pcleri Linux yada MAC OS ler ile kıyaslama yapılmadan düşük performans sebebi donanımlardır diye kesin bir yargıya varabilirmiyiz? Chip ten böyle bir test sonuçlarını beklemek şart :) ...

Hemen aşağıdaki arkadaşa yanıt verelim...

Dizüstü sistemlerde Vista kullanmış olsaydınız, Vista bir çok servisi, pil durumundayken kapatır.

Ekran kartınızın DivX oynatmayla hiç bir alakası yoktur. Keza DivX tamamen CPU'da decode edilir. Takılmalar ise yüksek ihtimalle o anda harddiskinizde çalışan diğer dosyalardan kaynaklanmakta veya kullandığınız kodeklerle alakalı gibi görünüyor.

Anlaşılan yazıyı okumadan yorum yapmışsınız. Vista skoru en düşük seviyeli bilgisayar parçanıza göre belirlenmektedir. 3.1 açıkçası bu sisteme göre çok düşük bir rakam. Kendi laptop'um, P4 2.0, 1.5 gb ram ve X600 paylaşımsız ekran kartı.. ve ben 3.7 alabildiğime göre, sizin 3.1 almanızın tek nedeni sürücüleriniz veya düşük ekran kartınız.

ne ilginçliktir bilmem 512 ram 1.7 Ghz 792 Mhz çift cekirdek işlemci pcmde ultimateyi hafif kasmalarla kullanıyorum :D

Sayın yazar dediklerinizi yaptım ancak ram sayısı yine 600'den düşmüyor :S

açıklamalar için çok teşekkür ederim ama su sorularımın cevaplarsanız çok sevinirim... bilgisayarın ramı çalışırken boşalır mı?bir tek ram elektrik kesildiginde mi boşalır?ram daki bilgiler silinir mi?bilgisayarın ramı fazla açık kalırsa ne olur?

çok güzel ama ben sorumun cevabını nerden alıcam ram çaılşırken boşalır mı??????????????

kullanılmayan zeka ziyan edilmiş zekamış ben diyom sanki ona kullan diye istemiyorum kullanmasını bu bir bahanedir başka birşey değil 1gb ram isteyen bir oyun uygulama vistada madem neden 1.5 gb ram istiyo neyini kullanıcak ram kalmadı ram

korkma onları yiyen vista değil vistanın aero su

yaw ram sorunu yaşayanlar gitsin ram alsın. 2 GB tek ramler var
2 tane alınca al sana 4 gb

Fazla pahalı da degil.
Kredi kartlarına da 12 taksit var.
Ayda 5, 5 ödersiniz :D

Vista'yı heryerde bilip bilmeden karalıyorlar bu haksızlık bence...Ben 2GB RAM ve Vista Ultimate ile Assassin's Creed,Call of Duty 4,NFS Undercover gibi güncel oyunları BitDefender,Sidebar,Rocket Dock,WMP gibi programlar açıkken bile çok rahat bir şekilde oynuyorum.Bugüne kadar RAM konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım.XP'de diretenler de bir yere kadar inat edebilecek zaten..Eninde sonunda Vista'ya geçecek herkes.Bu durumu reddetmek yerine şimdiden RAM parası biriktirin bence :)

ben paraya acımadım..saydım 3000 ytl'yi son surat bi laptop aldım..artık ozellikleri soylemicem burda ayıp olmasın..ama bilgisayar yine 5 dk da acılıyor...oyunlar zaten entegre degil..development yapamıyorum..ne işe yarıcak o zaman bu vista..bi counter bile oynatmıyor online..yemişim vistayı.fazla bilmiş arkadaşlar atmış tutmuş ta bence hiçbir işe yaramaz..bol gosterişli gereksiz bişi

26 Ocak 2009 Pazartesi, 21:17
hahah çok komiksin arkadaş 3.000 TL' lik laptop aldın
vistada counter strike oynatmıyor hea? haha
gülün gülünn hatta break-dans yaparak gülün muhahaha

bencede vistanın tek sorunu çok fazla sistem gereksinimi duyuyor olması..
ben vista kullanıyorum ve mmnunum bazen donma oluyor ama yinede memnunum.. tek şikayetim çoğu programı açmamasını yeni çıkmış olmasına bağlıyorum...Ayrıca bnm bir sorunum var bnm RAM 2040 MB ama işlemci hızı 1,80 neden oluyor acaba bu?

arkadaşlar bende vista home premium kullanıcısıyım bu bilgilerden sonra daha da rahatladım bilgiler için teşekkürler o laptop alan arkadaşlar para yascaklarına sistemlerini yazssalardı yardımcı olurduk neden oynayamadığı hakkında burdaki bilgiler çokişime yaradı teşekkürler...

Arkadaşlar, Vista kötü değil. Tamam bunu bilgisayardan, programlamadan anlayan insanlar kolayca algılayabilir. Ama gözden kaçmaması gereken bir durum var. Vista bitmiş bir sistem değil. MS birşeyler yapmaya çalışmış, ama yetiştirememiş. Yetiştiremeyince de sanki 3 senede bir sistem çıkarma zorunluluğu varmış gibi bitmemiş bir ürünü bitmiş diye dayamış piyasaya. API yapısını değiştirmeye çalışmış. Özellikle de GDI'dan GDI+'a geçiş yapmış. İyi güzel yapmış da bitirememiş. Uyumluluk problemlerini daha aşamamış. Eski program uyumluluğunu tam olarak çözememiş. Vs. vs... Şimdi de asıl çıkarmaları gereken sistemi Windows 7 diye piyasaya dayıyacaklar. Yani anlayacağınız, asıl kullanmamız gereken sistem Windows 7 idi. Yani Windows 6.0'ın bitmiş versiyonu. Hele şükür bitirdiler de çıkarıyorlar. Vista, aynen ME gibi başarısız ve tam bitmemiş bir üründü ve tek derdi de para idi. Almış olan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. Ama Vista'daki özellikleri bitmiş haliyle kullanmak istiyorsanız Windows 7 almanız gerekecek ne yazık ki.

Evet :) Bu Vista Ram Muhabbeti Yüzünden Bir Çok Adamla Forumlarda Kapıştım...Aynen Burda Anlattığınız Gibi Adam Ramin Doluluğunu Gösteriyor...
Şu Bir Gerçek Vista Daha Hızlı...(Xp'den)..
Ramleri Dediğiniz Sistemde Kullandığı Aklıma Gelmişti...

Mesala Şu Olayda Güzel 1Gb Ram Kullanırsan 400mb 2Gb Ram kullnırsanız 800mb Olarak Rami hız için kullanıyor.. Herhalde Daha üst
ramlerde Bu Olay daha artar denemedim :)

ben ultimate kullanıyorum ama 32 bit cunku bir parcasında 160 gb bulunan bir harddiskim yok:) en kısa zamanda bir hard disk almam lazım:) takılı 4 gb ın 3 ünü görüyor ve task manager hariç herşey kapalıyken 900 mb kullanıyor:) ie yi falan acarsam işte onun backuplarıyla 1.2 gb falan oluyor biraz dolaştıktan sonra:) dahada artmıyor herhangibir program çalıştırmadığım sürece. ie yi kapattığım anda ramdeki gecici internet dosyalarını Temporary internet files a atıyor. ben hızından vs cok memnunum en kısa zamanda bir hard disk alıp 64 bit ultimate e geçeceğim herkese tavsiye ederim:)

arkadaşlar yazdıklarınızı tek tek okudum yaklaşık 1 senedir vista ultimate kullanıyorum ve bende ne kasma ne ısınma bütün oyunları call of duty 4-5 süper performans veriyo vista bence kötü bir işletim sistemi değil vistada 3gb ramın 1gb akran kartın core2 duo işemcın ve tabikede anakartında iyi olduktan sonra vista mükenbel bir işletim sistemi hantal xp den kurtulun artık gözünüze renk gelsin

Sistemim:İntel Quad Core 6600 2.4 Ghz,4 Gb 1066 Mhz HyperX Bellek,750 Gb Sata 2 WD Sabit Disk,Asus P5K Se anakart,Geforce 9800GT 1GB 256 bit Ekran Kartına sahibim.Birkaç ay öncesine kadar Xp kullanıyordum sürekli program hataları yavaş çalışma,sistemin yavaş açılması yüzünden kırmadığım klavye kalmamıştı :) En sonunda dedikodulara rağmen Vista Ultimate x64'e geçtim.Dünya varmış arkadaş yavaş açılan hiçbir programa rastlamadım.Sistem çok güzel makul bir sürede açılmakta (Xp ye göre :)) ).Dünyanın en iyi işletim sistemlerinden birisi Vista.Bazı ayarlarını bilmediğim için problem yaşıyorum.Ama olsun.Siz arabanızın lastiğni,suyunu,yağını değiştirmeyi bilmezseniz arabanızı suçlarsınız.Vista da böyle!

evet gerçekten de vista müthiş bi işletim sistemi bence... ama yine de win7 yi de sabırsızlıkla beklemiyor değilim :D

benim laptoptada vista kurulu bir mp3 programı,google crome ile chip sitesi açıyorum benim ram 4GB şuan 1.17sini kullanıyor ve laptop çoook kasıyor bir yardımcı olabilen warmı

ha bide benim 2.40 işlemci ve 320 gb harddisc

bilgisayarınız yavaşladı diye hemen vistaya suç atmayın 512 MB ram kullanıyorum ve vista ultimate yüklü.Eğer hızlı çalışmasını istiyorsanız düzenli bakımları aksatmayın (CCleaner öneririm) bilgisayarınız yeterince güçlü değilse Aero'yu kapatın ve gereksiz yazılımlar yüklemeyin

Arkadaşlar Xp Daima Vistadan Daha Performanslıdır ve öyle de kalacaktır.Arkadaşım sen o Quad işlemcili bilgisayarına kurulu olan Xp kaç yıllık onu bir söylermisin.Bunu Hangi Bilgisayarcıya sorsan sana Xp daha iyidir.Ama ne Yazıkki Microsoft Xp'ye olan desteğini 2014'te kesecek.Bu da Xp'nin zararları arasında.Arkadaşlar boşuna uğraşmayın Vista kullanııclarına Windows 7'yi alıştırmak için arada sunulan bir çerez gibidir.Dikkat Ettiyseniz Windows 7'nin bazı görsel öğeler dışında Vistadan pek te farklı olmadığını görürüz.Dediğimi Anladınız mı?

taylan sistem bakımı yapmanı öneriyorum ccleaner la kayıt defteri ve Temp dosyaları Advanced System Care ile Sistem Bakımı Kullanın Farkını anlayacaksınız.!

Alıntı: Dün 12:21 de yazan arkadaş.
Sen git biraz bilgi öğren. Al oku bakim.
http://www.chip.com.tr/blog/halil/windows-7-ya-bu-vista-nin-aynisi-abi_1350.html

XP Vista'dan daha performanslı değildir.
Bir kere pencere oluştururken ekran kartı yerine işlemci kullanacak kadar salak bir sistem beni tatmin edemez.
Bugün vistanın performansının yerlerde olduğunu söyleyenler vistayı en düşük sistem gereksiniminde kullananlar.
XP'yi en düşük sistem gereksinimi olan PC'ye kurun,bakın bakalım performans alabiliyor musunuz?

2 satır okumaktan aciz olup kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle XP daha iyi diyenlere acıyorum.

Vistayı 512 MB Ramle çalıştırmak ile XP'yi 128 MB ramle çalıştırmak arasında hiçbir fark yok. Vista Xpden 4 kat daha fazla Ram boyutu ve ~4 kat daha fazla Ram hızı istiyor. Bunları yerine getirdiğiniz zaman Vista, Xp ye fark atıyor.

Baya bi geç yazmışım ama...

Bence vista bu ram-hdd arasında veri gezdirerek fazla işlemci harcıyor.. Bu mantığa göre rami çok olup işlemcisi düşük olana xp, rami az olup işlemcisi güçlü olana vista daha performanslı geliyor.. Tartışılan performans farkı da burdan kaynaklı olsa gerek.. Tabi bunlar benim görüşüm..

Baya bi geç yazmışım ama...

Bence vista bu ram-hdd arasında veri gezdirerek fazla işlemci harcıyor.. Bu mantığa göre rami çok olup işlemcisi düşük olana xp, rami az olup işlemcisi güçlü olana vista daha performanslı geliyor.. Tartışılan performans farkı da burdan kaynaklı olsa gerek.. Tabi bunlar benim görüşüm..

Arkadaşlar XP ile Vista karşılaştırıyorsunuz. Benim görüşüm Vista Wİndows 98 SE'ye benziyor. Tam bir fiyasko. Rezalet. XP den 2 farkı var. Biri Directx10 diğeride görsellik. Bunun haricinde Vistaya istediğiniz kadar RAM takviyesi yapın vista yine bildiğini okuyacak ve sizi mağdur bırakacaktır. Vista yı biraz zorlarsanız hemen havlu atacaktır. Denemesi bedeva Vistanızı açın bir müzik, bir browser ve photoshop gibi herhangi bir program. Bakın ne oluyor.
Şunu kabul ediyorum. XP den daha gelişmiş özellikleri var. Ancak çoğu bilgisayar kullanıcısı gün içinde ofis ve player programlarını kullanıyor. Vista o kadar çok özellik barındırıyorki normal bir kullanıcının hem kafasını karıştırıyor hemde sinirini bozuyor.

Ben Xp kullanıyorum Ve Windows Vista Yapmayı Düşünmüyorum.Eğer ki İşletim Sisteminizi yükseltmek istiyorsanız benim tercihim Windows 7`dir.
Windows 7 Xp`den 2,3 kat hızlı vista`dan çok daha büyük bir hıza sahip ama yinede Windows 7`de Vista kadar ram harcıyor ama vista`dan çok net ve güzel ayrıntıları var.
İŞTE O AYRINTILAR:Vista`da yukarıda yazdığı gibi sık kullanılan dosyalar messenger filan ne olursa olsun ram`i acayip çok kullanıyor ama Windows 7 farklı o vista gibi kullanmıyor ramì tasaruflu kullanıyor

Arkadaşlar XP ile Vista karşılaştırıyorsunuz. Benim görüşüm Vista Windows 98 SE'ye benziyor. Tam bir fiyasko. Rezalet. XP den 2 farkı var. Biri Directx10 diğeride görsellik. Bunun haricinde Vistaya istediğiniz kadar RAM takviyesi yapın vista yine bildiğini okuyacak ve sizi mağdur bırakacaktır. Vista yı biraz zorlarsanız hemen havlu atacaktır. Denemesi bedeva Vistanızı açın bir müzik, bir browser ve photoshop gibi herhangi bir program. Bakın ne oluyor.
Şunu kabul ediyorum. XP den daha gelişmiş özellikleri var. Ancak çoğu bilgisayar kullanıcısı gün içinde ofis ve player programlarını kullanıyor. Vista o kadar çok özellik barındırıyorki normal bir kullanıcının hem kafasını karıştırıyor hemde sinirini bozuyor.

Arkadaşımız için kapak niteliğinde resim ekledim. Tekrar ziyaret ettiğinde bir baksın. Vista da denemesi bedava yazdıklarının 2katı kadar tam 8 programla deneme yaptım.Performansı bir görsün Xp hayranları.:)
http://img707.imageshack.us/img707/3549/kapakolsun.jpg

bencede vista pek tatminkar değil,özelliklede bilgisayar üreticilerinin bi nevi dayatması ile piyasaya yayılabildi ama müsteri memnunniyeti 0 vindow 7 bunu birnebze kapatabilir ama genede 0 bilgisyar alanlar hayal kırıklığına uğradı(vistalı;)

Şimdi durumu şöyle izah ediyim 3 gb ram im var bu %80e geldiğinde bilgisayar sapıtıyor.Bu durumda şu sonuç çıkar :İşlemci daha az meşgul olur. işlemci daha az meşgul olursa performansta o kadar artar. Vede bildiğim kadarıyla açılan uygulama v.b şeyler (oturum değiştirmeden vede kapatılmadığı sürece v.s v.s) kapatılması v.s durumdada ramde saklanır.Program tekrar çalıştırıldığında eskisine nazaran daha çabuk açılacaktır. Örn vermek gerekirse: Knight online oyunu ilk açılışta bekletir, ama tekrar açıldığı zaman ilk açılışa göre daha hızlı açılır.

ekran kartıda önemli

benim pc medusya giderken bardılar dace basıyor tambur basıyor dc yiyorum kasılırkende boyle olur bunu nedeni sizce nedir bana bunu hakkında bilgi verseniz tşkr

Arkadaslar Aslında Vista o kadar kötü değil.Sadece Birtakım ufak ayarlar istiyor mesela performans almak istiyorsaniz. Görünümü değiştirin klasik yapın ve saat flan kaldırın diğer ayarlarıda yapın xp ile ayni düzeye geliyo ama gerek yok tabi ne uqrascan aman xp yükle gitsin :D

kayıt defterindeki bu değişiklik zarar verebilirmi cevap için şimdiden teşekkürler

internette çoğu kişinin Vistayı çok ram tüketmekle suçladığını vistanın bir üretim hatası olduğunu söyleyen yorumlar görüyorum.Bence Win7 den sonra en iyi işletim sistemi WinVista dır.Hem görselliği açısından hemde bir sürü avantajı sebebiyle.Ha unutmadan gördüğüm yorumlar arasında winVistanın programları oyunları açmadığıda vardı.Hiçte öyle birşey olmadı bende.Winvistayla indirdiğim oyunları ve programları ister eski ister yeni olsun açmayı başardım Win vistayla.İnternet aleminin bir fenomenidir bu : Win7 yi WinVistayı denemeden oyun program açmıyorlar derler.

VISTA'yı beğenmeyen embesiller çoğunluğu oluşturduğundan VISTA başarısız oldu...

az bile yazılmış hiç doğmasaydın vista!

Arkadaşlar ben Vista kullanıyoum ve bir chrome ya girerken bile 800mb ram yiyor.Bu doğru ancak xpdende katkat daha hızlı ve sistemimde 2gb ram var.gta 4 açıyorum 300-400mb ram kalırken.

Paylasim tam istediğim gibi tsk ler

Sen de yorum yaz