TurHiLL " Chip Blog

Tecrübeye Dayalı Konularla Türkçe Döküman Zenginliğini Hedefler

Windows 7 BOOTMGR Sorunu Çözümü!

Windows açılmıyorsa, BOOTMGR gezmeye gitmişse, yanyana diğer işletim kurduysanız ve bootmgr eksik diyorsa...


Windows 7 32Bit Ve 64 Bit olarak ayrılır. Kullanıcılar için en ideal olanı yeniden format olabilir. Aslında bunu çözmek mümkün. Yapılması gerek şey şu:

Windows 7 kurulum dvd ile başlatın ve dil ve bölge seçeneğini seçin. Ve kurtarma konsolnunu açın. Sırayla:


Standart olarak bir kere onarma yapın ve sistem onarmayı bitirebilir ve sizden yeniden başlatma yapmanızı isteyebilir.  Veya onaramıyorda diyebilir. Sisteminizi yeniden başlatın ve sistem onarma yapamamışsa komut istemini açın ve şu dizeyi yazın:
c:\windows\system32\bcdboot c:\windows
ve onaylayın. sistemi yeniden başlatmadan önce bir kez daha hemen bu komuttan sonra onarma yapın. Ve sistemi yeniden başlattığınız da  sistemin açıldığını göreceksiniz.
Elbette bu komutlar:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd

da işe yarar fakat genelde macosx lion sistemini pc de deneyen kullanıcıların bozulan bootloader karmaşasının en etkin çözüm yöntemi olacaktır. Bu tip bootloader kurulan sabit disk bölümleri dahi bozulacak veya bootmgr eksik görünecektir.
"Bazen farklı bölümlemelerden ötürü dosya yolu yani c: D: sürücü harflerine dikkat edilmelidir."
"Windows 7 başlangıç onarımı yapamıyorsa botloader sistemi uçmuş demektir. Sizde yukarıdaki ilk dizeyle yerine kondurabilirsiniz."
"Windows 7 sistem kurtarma opsiyonu ancak bir kaç dos komutundan sonra kullanılabiliyor olması çok saçma. Ama yinede işlevselliğini küçümsememek gerekir."

 T  u  r  H  i  L  L
 OfficeX
 "Bilginin kölesi değil, ezeniyim."  

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Güzel bir paylaşım müdür böyle paylaşımlarınızın devamını bekliyorum.

Denedim, ama olmadı.

arkadaşım bootmgr eksik hatası için kesin çözüm hirensbootcd yi cd ye bootla...vede hirens daki sabit diskten başlat de vede tabiiki cd de hirensbootcd olduğu için işletim sistemini usbye bootlaman gerekiyor önceden...ben şaştım doğrusu bu hirensbootcd programına..her sorunu çözüyor...bu bootmgr hatası çok görülen ancak doğru dürüst bir ilacı olmayan bir sorun...hirens boot bu soruna 100 de 100 oranında çözüm sağlıyor öneririm bu programı...vede bu programın yan etkileri sıfır kullanımıda cokbasit..

@30 Aralık 2012 19:24 o dediklerini nasıl yapcaz ya yardımcı olurmusun

güzel bi çalışma olmuş ellerinize sağlık Benim işime yaradı

olmadı :S denedim .

@22 May 2013 21:18 Merhaba, chip online blog yapısını düzenlemediğinden ötürü bloğu düzenlemiyorum. Boot dosyaları olmadığı için kurtarma sistemi dosya bulamıyor ve sistem tam onarmıyor. Kullanıcılar ilk başta kurtarma cd ile boot edip sistemin C: mesela hangi bölümde olduğunu tespit edin. belkide E: harfini vermiş olabilir! Bunu tespit edin. Daha sonra bir kaç defa sürekli başlangıç onarmayı yapın. Ve sonra bir daha sistemi açın ve bu sefer komut istemi seçeneğine tıklayın ve buraya: mesele D: de olsun sisteminiz. (Part oluşturmalarda bu harf değişebiliyor.) d:\c:\windows\system32\bcdboot d:\windows yazarak enter yapın. Büyük ihtimalle sisteminiz deki eksik dosyalar yerine kopyalandığı için sisteminiz açılır. Eğer açılmıyorsa kurtarma ile başlangç kurtarması yapın ve bu sefer kesin yüklenecektir. (64 veya 32 bit kurtarma cd sine dikkat edin.)

http://format7-8.blogspot.com/2013/05/windows-7-ve-8-format-sonras-sorunlar.html

Arkadaşlar sorunun çözümünü tek tek yazacağım adımları tek tek uygulayın kesin çözüm çünkü kendim yaptım alıntı değildir. 1-öncelikle elinizde 2 adet format cd si olsun kesinlikle 2-format cd nizi pcye takın ve cd den başlatmayla ön yüklemeyi başlatın 3- mavi yükleme ekranı geldiğinde yükle diyerek devam edin 4-bu esnada 2nci format cd miz işleme girecek yükleme ekranından sonraki ekranda takılı olan cd yi çıkartın hata verecek ve diğer cd yi takın 5-taktığınız diğer cd den okumaya başlayacak buraya kadar herşey normalse aksilik yoksa donanımsal bi sorununuz yok demektir. 6-gelişmiş yükleme seçeneklerine gelin ve bölünmüş yada bölünmemiş tüm diskleri biçimlendirin 7-windowsu yükleyeceğiniz bölümü seçin ve yüklemeye devam edin 8-komple yükleme yaptıktan sonra başlatmaya hazırlanıyor bölümü tamamlanacak daha sonra pc açılacak kesinlikle ama kesinlikle güvenlik duvarınızı etkinleştirmeyin kırmızı ibareli olanı seçin yani etkinleştirmeyin daha sonra bekleyin komple pc kendine gelsin ve işlem tamam... TAKILDIĞINIZ YER OLURSADA SORARSINIZ... NETTE KİMSE ÇÖZÜMÜ BULAMAMIŞ DENEME YANILMAYLA ÇÖZDÜM...

@13 Eyl 2013 11:26 2 cd olmasının nedeni senin cd lerden birinde dosya eksik olmasıdır :):) Millette 2 format cd si arayacak yazdığına bakıp

@13 Eyl 2013 11:26 çok sağol bunu demeyeceğim benim bilgisiyarda da bu sorun var

inspiron mini de cd yeri yok arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim

Öncelikle selamlar bu olay basims geldi ama ben cd yi takiyorum ama forma atmiyor ne yapmam lazım

@28 Eki 2013 14:22 slm dostum bende oluyor neredeyse hergun. bıos ayarlarına gir,oradan işletim sistemının kurulu olduğu disk seç kaydet çık yenıden başlat.

İlk kodu yazdığımda önyükleme dosyaları kopyalanmaya çalışırken başarılamadı. Hatası veriyor.

sizin anlattıklarınız doğrudur ama bende hiç bir tuş işlemiyor ki cd de görmüyor boot ayarınıda cd ye çevirdim ama yinede olmuyor nasıl olacak bana yardımcı olurmusunuz ??

arkadaşlar sorun tamamen biostaki öncelikte eğer forma atma bölüme gelemiyosanız aynısını bende yaşadım biostaki önceliğe dikkat ederseniz sorunu çözersiniz :)

@06 Oca 2014 21:41 biosa nereye dikkat ediceğiz söylese ozaman

internete ihtiyac varmı

açılışta boot mgr missing hatası çözümü __: benim işletim sis. win 7 ultimate, hirens boot 15'i açılışta başlattım.siyah ekranda win xp/ win 7 bootmgr bölümünden sorunumu çözdüm. ( cd başlangıçta açılmıyor,okumuyor diyenlere _: yaptığım hirens boot açılış cd'si çalışmadı, daha sonra açılış cdsi yerine, açılış dvd si yazdırdım ve laptopta açıldı ).

Benim Pc 64 bt o zman ben c:\windows\system64\bcdboot c:\windows mü yazacağım :/

Formata başlıyo herşey tamam ama %49 da hata veriyor boomgr eksik cozumu olmuyor yardımcı olacak birileri yokmu? Bilgisayar hiç başlamıyor ctrl alt del dio yeniden başlat 2 defa format denedim %49 da kaldı ne yapmam gerek bişi önerin ?

Benim bilgisayarim bu sabah acilmiyordu. Windows yukleniyor ekraninda kaliyordu. Sayfanizdaki yazilanlari komut satirinda yazdim ve pc yi yeniden baslattim, ilkinde olmadi ama ikince kez tekrar baslattigimda pc acildi. Tesekkurler Chip Online..

Gerçekten çok yararlı bir paylaşım elinize sağlık derdime deva oldu

Hibiri hiçbir işe yaramadı

Sen de yorum yaz

Takip Edin