Ufuk Yamankılıçoğlu

Teknoloji barbarlığı

Bedava ekmek ve erzak dağıtan yardım kamyonlarındaki izdiham ve yağmayı daha önce üzüntüyle izlemiştik. Hatta plastik top dağıtan kamyonun önünde yaşlı başlı kadınlar saç başa kavga etmişti. 25 Eylül sabahı MediaMarkt’ta yaşanan olaylar ise trajikomik bir hale dönüştü. İndirim kampanyasından haberi olmayanlar, meydanda toplanan kalabalığı ve bunların neden olduğu izdihamı görünce herhalde bedavaya bir şeyler dağıtıyorlar diye düşünmüştür. Oysa izdihamın nedeni çok başkaydı: Binlerce kişi, lüks elektronik cihazları, ezilme hatta ölüm tehlikesine rağmen, üstelik hatırı sayılır paralar karşılığında satın alabilmek için, hiç de hoş olmayan, ilkel durumlara düşmek zorunda kalmıştı.

Yaşanan yağmada en büyük kusur, hiç şüphesiz küresel düşünüp, işletmesini ve açılış organizasyonunu (doğru düzgün organizasyon yapmayı beceremediğimiz gün gibi ortadayken) yerel merkeze veren MediaMarkt’a ait. Yaşanacak izdihamın boyutları 24 Eylül gecesinden belliyken, tedbirlerin çok geç alınması, izdihamın yağmaya dönüşmesine neden oldu. Mağazanın etrafında güvenlik çemberi oluşturmak ve gelenleri sıra numarasıyla gruplar halinde kademeli olarak içeri almak ve alışveriş yapmalarını sağlamak bu kadar zor mu? Neyse ki ezilen kadınlar ve bir iki küçük kavga dışında ciddi bir olayın olmaması sevindirici.

Öte yandan kampanya ürünlerinin büyük ölçüde ihtiyaç sahipleri değil de bundan rant sağlamaya çalışan bazı uyanık esnaflar tarafından satın alındığı söyleniyor. Hatta MediaMarkt’ın büyük rakiplerinden birinin 150 kişiyle çoğu ürünü tükettiğine dair ciddi iddialar var. Ekşisözlük’te okuduğum şu iki yorum olan biteni gayet güzel özetliyor:
“Çalışanların kendilerine, akrabalarına, komşularına ayırdığı mallar, Yazıcıoğlu, Tahtakale esnafının "gidin malı toparlayın gelin" diye gönderdiği apaçiler, elektronik satan ufak esnaf; bu sene üniversiteye başlayan oğluna, kızına laptop almak için sabahın köründe Ümraniye yollarına düşen emekli memur Ahmet Bey'e yedirir mi 600'e o laptop'u...”

“USB kablosunu nereye sokacağını bildiği için kendini teknoloji gurusu sananların "karaktersizlere bak kuyruğa girmişler" diyerekten orada biriken topluluğu halk sanıp, bu ülkede nerede rant varsa orada organize kabadayıların olduğunu unuttuğu; bir zincirleme sosyolojik çözümlemeler reaksiyonuna neden olan tekno market.”

MediaMarkt reklâm açısından iyi veya kötü amacına ulaştı, ancak “normal fiyat” ve “insanca muamele” sunamadığı sürece, ancak rantçıların ekmeğine yağ süreceğini ve ulaşmak istediği gerçek teknoloji tüketicisine asla ulaşamayacağını unutmamalı.


En Taro Adun!

Blizzard, StarCraft fanatiklerinin beklentilerini boşa çıkarmadı ve StarCraft 2'yi görkemli bir şovla resmi olarak tanıttı. İşte oyundan ilk ekran görüntüleri:

Bu da resmi web sitesi: http://www.starcraft2.com/

Starcraft 2 mi, World of Starcraft mı?

Warcraft, Diablo ve Starcraft gibi oyun tarihinin efsane oyunlarına imzasını atan Blizzard’ın yeni projesi, oyun dünyası tarafından merakla bekleniyor. Blizzard fanatikleri  www.blizzard.com sitesinde Blizzard’ın yeni oyununu öğrenmek için gün sayıyorlar. 19 Mayıs’ta büyük bekleyiş sona erecek ve büyük soru cevabını bulacak: Blizzard’ın yeni projesi Starcraft 2 mi?

Şu anda tüm işaretler yeni bir Starcraft olacağı yönünde. Starcraft’ın ulusal bir spor ve bir çılgınlık halini aldığı Güney Kore’de yapılacak Blizzard’ın WWI etkinliğinde duyurulacak yeni oyunun Starcraft 2 olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta oyunun tamamen üç boyutlu olacağı, oyuna dördüncü bir ırkın ekleneceği ve mevcut birimlere çok sayıda yeni özellik ekleneceği dedikoduları dolaşmaya başladı bile. Blizzard’ın sitesindeki zaman çizelgesinin zemininin Starcraft temalı olması bir diğer büyük işaret. Ancak Blizzard’ın bir sürpriz yapıp yepyeni bir oyun duyuracağını iddia edenler de var. Blizzard’ın devasa online oyunlara büyük yatırım yapması ve WoW ile elde ettiği başarıyı “World of Starcraft” ile devam ettirmeyi düşünebileceği de söylentiler arasında. Starcraft evreninde geçecek bilim kurgu tabanlı bir MMO-RPG de büyük ilgi çekebilir.

Benim tahminime göre Starcraft 2 daha ağır basıyor. Ancak oyun klasik RTS kalıplarının dışında daha fazla RPG öğesi (Warcraft 3 gibi) barındıracak. İlk Starcraft’ı ofiste sabahlara kadar oynadığımız düşünülürse, yeni Starcraft da bizi 10 sene aradan sonra yine uykusuz bırakacak gibi görünüyor.


Intel E6420 overclock testi

Core 2 Duo ailesine yeni katılan işlemcilerden E6420’yi Türkiye’de test etme şansına sahip olan ilk kişi oldum. 4 MB önbelleğe sahip olan Conroe çekirdekli işlemci, özellikle uygun fiyatı sayesinde (yaklaşık 185 dolar) overclock fanatikleri için E6600’ün pabucunu dama atacak gibi görünüyor. Standart olarak 8 x 266 = 2133 MHz hızda çalışan işlemci, E6400 ve E6300’e göre daha yüksek bir overclock potansiyeline sahip. Yaptığım ilk testlerde işlemciyi 3,6 GHz’de (8 x 450) çalıştırmayı başardım. Test platformu şu bileşenlerden oluşuyordu:

- Gigabyte DS3 Rev3.3 anakart
- Intel Core 2 Duo E6420 CPU (stok fan)
- Nvidia 7950 GT ekran kartı
- 2 x 1 GB GEIL DDR2-800 Ultra RAM
- 2 x Samsung 250 GB SATA2 (RAID 0)
- Aopen QF50 kasa (350 watt)
- Windows XP SP2 (32 bit)

İşlemci sıcaklığı 3,6 GHz’de tam yük altında 70 dereceye kadar çıkıyor. Benim tavsiyem işlemciyi voltajı biraz artırarak günlük olarak 8 x 400 = 3200 MHz’de kullanmak. E6420 bu hızda bile inanılmaz bir performans sergiliyor. Ayrıntılı test ve benchmark sonuçlarını CHIP Mayıs 2007 sayısında bulabilirsiniz.


Live Messenger için yeni oyunlar

Live Messenger kullanıyorsanız oyun listenizi ücretsiz olarak genişletebilirsiniz. Tesadüfen farkına vardığım küçük bir değişiklikle oyun listenize kolayca yeni oyunlar ekleyebilir ve arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

sitesine girin. E-posta adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra “Oturum aç” düğmesine tıklayın. Şimdi Windows Live hesabınızın ayrıntıları gösterilecektir. “Ülke/Bölge” altında normalde Türkiye yazacaktır. Bunu Amerika Birleşik Devletleri olarak değiştireceğiz. Sağ taraftaki Genel Görevler menüsünde “Kayıtlı bilgilerinizi düzenleyin” seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Ev ve İş bölümlerinde Ülke/Bölge olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni seçin. Kaydet düğmesine tıklayın. Live Messenger’ı yeniden çalıştırdığınızda oyun listenize yeni oyunların eklendiğini göreceksiniz.
Microsoft’un bu oyunları her ülke için kullanıma sunmaması biraz rahatsız edici olsa da, bu küçük değişiklik sayesinde bu oyunlardan mahrum kalmama imkânına sahipsiniz.