worldking

Gözümüz kaç megapiksel?

Kameranın, fotoğraf makinesinin kaç megapiksel olduğunu biliyoruzda 'gözümüz kaç megapiksel' biliyor muyuz?

Öncelikle şunu belirtmekle başlamak istiyorum, insan gözü analog bir yapıdır ve dijital bir terim olan piksel boyutuyla ölçülmesi tam olarak mümkün değildir. Beyindeki görme merkezi gözlerden gelen ışık bilgisini aynen bir film perdesi gibi algılayamaz. Beyin gelen ışık bilgisini yorumlayarak görüntü oluşturur. Bu görüntü gözden beyne giden sinir hücrelerinin yani nöronların hızına bağlı olarak sürekli yenilenir.
Örneğin bunu FPS(frame per second) değeri olarak göz önüne alırsak, bir video filmindeki 30FPS değeri gözümüzün görüntüyü tümüyle akıcı olarak görmesi için yeterlidir. Fakat bu olay, insan gözünün 30FPS olduğu anlamına gelmez. İnsan gözünün de belli bir eşik değeri vardır ve o değerden daha hızlı geçen bir cisme baktığında onun hareketini yakalayamaz ve hiçbirşey geçmemiş gibi görür. Günümüzde kullanılan yüksek çekim hızına sahip kameralar kullanılarak bir merminin hareketi milisaniye mertebesinde rahatlıkla incelenebilmektedir.
İnsan gözünün hızı için basit bir test yapabiliriz. Öncelikle CRT(tüplü) bilgisayar monitörünüzün dikey tarama frekansını 60 Hz’e getirin. Bunun için, masaüstüne sağ tıklayıp özellikler > ayarlar > gelişmiş > monitör sekmelerini takip edip Hz ayarlarına ulaşabilirsiniz. 60 Hz’e getirdikten sonra ekrana 30cm mesafeden bakarken, monitörün yan tarafında bir nesneye odaklanın ama göz ucuyla da monitörü görün. Normalde düz bakarken hissetmediğiniz ekran yenilemesinin nasıl yukardan aşağıya taranarak sayfa sayfa geçtiğini bu şekilde farkedeceksiniz. Eğer normal bakarken de 60 Hz’i farkediyorsanız bunu bir de 75 Hz’de deneyin. Kendim 75 Hz’e kadar farkedebiliyorum fakat 85 Hz ve üstünde artık sayfa sayfa geçişleri göremiyorum. Gözün bu hızı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Gözleriyle sürekli detaylı ve hareketli şeyleri takip eden ve işi gereği yüksek dikkatle çalışan kişilerde daha hızlı göz refleksleri görülür.

Gözümüzün ışık algılayıcılarının bulunduğu retina, sinirsel yapıdan oluşan bir zardır. Retinadaki ışık algılayıcıları, sayısal kameraların algılayıcılarında olduğu gibi sayılabilir büyüklüklerdir. Hatta, retinanın çukur kısmında(fovea) bu algılayıcıların sayıları diğer bölgelere oranla daha fazladır ve retinanın üzerine düşen ışık beyine sıkıştırılarak iletilir. İşte bu nedenle gözümüz bazen bize oyun oynar ve şekilleri olmadığı gibi görürüz. Gözümüzdeki ışık algılayıcı hücre sayısı(ya da piksel deyin) belli bir kritik değerin üstünde olduğu sürece görme kalitesi etkilenmez. Çünkü görüntüyü beyin tamamlar. Hatta tek gözümüz olmasa bile görüntü çözünürlüğümüz azalmaz, yalnızca derinlik hissimiz bir miktar kaybolur. Retina “dekolmanı” olarak adlandırılan ve göz içindeki ışık hücrelerinin büyük kısmının harap olduğu durumlarda bile görüntünün bir kısmını eksik görmeyiz. Bunu şöyle benzetebiliriz: Elinizdeki kameranın merceğinin yarısını kapatıyorsunuz ama ekranda görüntüyü hala tam görüyorsunuz; çünkü kameranın işlemcisi eksik kısmı tamamlıyor.
Gözün görme kapasitesinin megapiksel olarak ifade edilebilmesi için, gözdeki reseptörleri piksel olarak düşünüp bir sahneyi beynin hangi detay seviyesinde oluşturabildiğini test etmek gerekir. İnsan gözü küçük bir organdır ve üzerine gelen ışığın çok az bir miktarı ile bütün herşeyi yapar. Fakat yüksek megapiksel kameraların mercekleri oldukça büyüktür ve buna bağlı olarak karanlık bir sahnede insan gözüne kıyasla çok daha fazla aydınlanmış alan görürler. Şunu net olarak söylemek mümkündür ki, eğer göz büyüklüğünde bir mercekle en yüksek megapiksel oranını alıp fotoğrafı çekip daha sonra insanın aynı manzaraya bakarak gördüklerini karşılaştırırsak eminim ki insan gözü daha fazla detayı algılayıp tanımlayabilecektir. Dijital makinenin çektiği fotoğraf ise, zoom yapılmadan insanın gördüğüne denk biçimde görüntülenip incelenirse çok daha az detay yakalayabildiği anlaşılacaktır.
Bu nedenle insan gözü yapay merceklerin görüntüsüyle kıyaslanamayacak kadar mükemmel yaratılmış bir organdır. Ama dijital bir veri olan megapiksel olarak ifade edilebilir. Bunun hesaplaması yukarıda bahsettiğim şartlar sağlanırsa, yaklaşık olarak bir değer ortaya koyularak gerçekleştirilebilir. Ama megapiksel teriminin aslında bir sahneden alınan görüntünün kaç piksel ile görüntülendiğini ifade eden bir kavramdan başka birşey olmadığını aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Tabiki ne kadar fazla piksel olursa o kadar detaylı görünecektir fakat bunun insan gözüne denk gelen oranıyla kıyaslamak için, konuyu başlıca bir araştırma konusu olarak ele alıp laboratuvar şartlarında incelenmesi ve deneyler yapılması gerekir.


Daha anlaşılır bir dille anlatırsak:
Günlük hayatta "vay be, adamın cep telefonunun kamerası 2.0 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyarız ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri" dediğimiz bile olur. İşin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve vücudumuzun günümüz teknolojisinin ne kadar ilerisinde olduğunu ortaya koyuyor.

Gözümüz tek bir taslak üzerinde kurgulanmış anlık çekimleri yakalayan bir fotoğraf makinesi değildir. Daha çok bir video silsilesine benzemektedir. Gözümüz, küçük açılarla, anlık hareket eder ve etrafımızdaki detayları beyne yansıtmak için sürekli kendisini günceller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır ve beynimiz, çözünürlüğü daha da arttırmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadır. Daha fazla bilgi toplamak için de haliyle gözümüzü, gördüğümüz şeyin etrafında hareket ettiririz. Bu nedenlerden dolayı, göz ve beyin birlikteliği, retinadaki foto-alıcıların sayıca fazlalığı sayesinde,bir makinede olabileceğinden çok daha yüksek çözünürlükte veriler elde etmemizi sağlar. Aşağıda verilen eşdeğer megapiksel değerler, insan gözünün bir manzarayı ne kadar netlikte gördüğünü açıklayan bilimsel bir detaydır.

Yukarıdaki insan gözünün çözünürlüğünü sağlamaya neden olan veriler ışığında,şimdi önce küçük bir örnekle başlayalım: Şimdi önünüzde 90 a 90 derecelik açıda (gözümüzün açıları yani) bir görüntünün olduğunu farz edelim, aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı seyredermiş gibi. Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için:

90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.

Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli istediğiniz detayın etrafında hareket eder. Ama insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görür ki bu da 180 dereceye yakındır.Biraz küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabildiğimizi varsayacak olsak bile:

120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.

İnsan gözünün görebileceği gerçek açı değeri şüphesiz ki çok daha fazla çözünürlüğe tekabül eder. Bu yapıdaki (çözünürlükteki) bir veriyi kaydetmek içinse, çok fazla alana kayıt imkanı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir kamera olması lazım.

Şimdi teorik bilgiyi bir kenara bırakıp , sözün özünü aktaracak olursak, pencere gibi sınırları olan bir alandan dışarıya baktığınızda gördüğünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alıyor. Eğer görüntünüzü engelleyecek bir maniniz yoksa, 576 MP.

Böyle bir teknoloji harikası olan gözünüze gözünüz gibi bakın.Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

güzel yazı

Gerçekten genel kültür açısından faydalı olabilir.ilginçti saoln

way be insanoğlunun teknolojisi ne kadar gelişirse gelişsin Allah'ın kudreti yanında hiç kalıyor.Tabi sözlerim yaradılışa inananlar için

@07 Şubat 2010 16:57 Ataistler gelin açıklanyın bunu

Hala böyle bir optik teknolojisi yok,hangi işlemcinin buna gücü yeter Allahtan baska!..ibret alınacak yazı olmuş...tesekkurler...western88

Hala böyle bir optik teknolojisi yok,hangi işlemcinin buna gücü yeter Allahtan baska!..ibret alınacak yazı olmuş...tesekkurler...western88

süper bir açıklama olmuş hep merak ederdim . aklıma gelipte bakamazdım.bilgilendirdiğiniz için ve aydınlatıcı bilgi için tşkr.ederim.

kudretli allah nasıl yaratmış gözü ? bide zom yapma özelliği olsaymış tadından yenmezdi...valla

evet birde zoom yapabilsek süper olurdu

Güzel bir konuydu teşekürler

harika bir konuydu tşk

@evet birde zoom yapabilsek süper olurdu
zoom zaten yapabiliyorsun,yakındaki bir cisme baktıktan sonra uzaktaki bir cisme bakarken çok yumuşak bi geçişle gözün odaklama yapar.normal makinelerde bu geçiş çok daha belirgin hissedilir yakın a zoom yap sonra başka tarafa dön önce zoom ayarlıyor sonra ışık durumu felan hantal kalıyor. Ama Günümüz teknolojisindeki kadar yüksek çözünürlüklü zoom (odaklama) yapamıyoruz o ayrı mesele.

@kudretli allah nasıl yaratmış gözü ? bide zom yapma özelliği olsaymış tadından yenmezdi...valla

kardeş valla o kadarını Allah yaratmış zoom u da artik dürbünle idare et :)

@08 Şubat 2010 13:49 nereye zoom yapacaktı hepimiz biliyoruz tabi

Çok SAĞOLUN Bilgilendim gerçekten.

Güzel bir yazı teşekkürler, Allah'ın kudreti ortada, fazla söze gerek yok.

Gerçekten ilginçmiş. Bunun için ne kadar şükretsek azdır :)

@zoom zaten yapabiliyorsun,yakındaki bir cisme baktıktan sonra uzaktaki bir cisme bakarken çok yumuşak bi geçişle gözün odaklama yapar.normal makinelerde bu geçiş çok daha belirgin hissedilir yakın a zoom yap sonra başka tarafa dön önce zoom ayarlıyor sonra ışık durumu felan hantal kalıyor. Ama Günümüz teknolojisindeki kadar yüksek çözünürlüklü zoom (odaklama) yapamıyoruz o ayrı mesele.

Yapılan zoom değil odaklama (focus).Zoom yapılabilmesi için gözün çift mercekli olması gerekir.

ByHS

birde baykus gibi insandan en az 50 kat daha iyi sıfıra yakın karanlıkta bile net gorebilen yaratıkları düşünün onlar acaba kac megapiksel:))

kontrastı 15 parlaklığı 30 yapın gözlerinizi zararlı ışınlardan bir nebze koruyun derim(benimki öyle)

Kendini yenilemeyen tek organ

Beyinde Kendini Yenilemez :) :) :)

Bilgi için çok sağolun.SÜPER BİLGİ:)

Eline sağlık süper konu teşekkürler

Bu kadar bilgiden sonra biraz olsun bu teknolojiyi yapanı da düşünmek gerekmez mi?

Kameranın, fotoğraf makinesinin kaç megapiksel olduğunu biliyoruz da, bir türlü -da -de nasıl yazılır bilmiyoruz :).

Dünyadaki en yüksek megapikselli kamera 80 mpksldir

eh işte idare eder :////

Dindoşlar burayı da işgal etmiş. Olum bilim ve teknoloji sayfaları sizin neyinize? Gidin 1500 küsür yıldır bilemediğiniz şu orucu neler bozar, tahretlenirken makatınızdan su kaçarsa(!) oruç bozulur mu falan onları okuyun.

İnsan gözünün en fazla görebileceği açı (gözümüz tek bir noktaya düz bakarak) 163° dir

derste çok yardımcı oldu eywallah bro.

Başarılı bir yazı olmuş.

Günümüz teknolojisi bu boyutta ve verimde bir kamerayı hala üretememişken; Gözün, elektrik ve kamera gibi teknolojik gelişmelerin keşfinden önce bile var olması çok ilginç geliyor bana... Basit bir kol saatinin bile üreteni varken bu sanat eseri sanatkarsız olur mu?

gençler bizde portre modu var parmaağınıza bakın arka bulanık oluo arkaya bakın parmak bulanık oluo Allah'ın işi işte.

bilgili bir blog beğendim

HUBBLE TELESKOBU 2 MİLYON PİKSELLİK FOTO ÇEKİYO

Bravo Tebrik ederim. Çok detaylı inceleme.

Sen de yorum yaz