Zeynel Öztürk

Android'iniz çakıldığında

Küçük bir Android ipucu

Android'li cebinizde herhangi bir uygulama düzgün çalışmadığında, takılıp kaldığında veya telefonunuzun kilitlenmesine neden olduğunda, ilk deneyebileceğiniz şeylerden bir tanesi uygulamanın önbelleğini (veya verilerini) temizlemek.

Bu size gayet küçük bir ipucu gibi gelebilir ama benim gibi HTC Desire X'te gelen aramaların kime ait olduğunu göremeyecek kadar garip bir hatayla karşılaştıysanız, sorunun daha ciddi olduğunu düşünebilirsiniz. Yaklaşık 1-2 hafadır yaşadığım ve HD Full Screen Caller ID gibi telefonumda düzgün çalışmayan bir uygulamayla boğuşmama neden olan bu sorunun tek çözümü, aslında Telefon uygulamasının verilerini temizlemekten geçiyormuş (Ayarlar > Uygulamalar > Tümü > Telefon > Verileri temizle).

Bir uygulamanın önbelleğini temizlemenin genelde veri kaybına neden olmadığını, ancak "Verileri temizle" komutunun uygulamadaki bilgilerinizi silebileceğini unutmayın. Yukarıdaki durumda telefon numaralarınıza bir zarar gelmediğini söyleyeyim.

Çıplak göreyim derken...

Android'de uygulamaları gözü kapalı yükleyenlerden misiniz?

Google'ın kurallarını oldukça gevşek tuttuğu muazzam uygulama mağazası, sunduğu uygulama sayısı ve çeşitliliği kadar zararlılarıyla da ünlü. Bu durum aslında teknolojiyle iç içe yaşayan ve bilinçli davranan çoğumuz için önemli bir tehlike oluşturmuyor, ancak cebinin Android'li olduğunu tam olarak bilmeyenler ve sadece telefonunu kullanmak isteyenler de var.

Zararlı deyince aklınıza hiç bir işe yaramayan, tek amacı sizin verilerinize ve belki fazlasına göz diken uygulamalar gelmesin, çünkü bu durum Android'li ceplerde biraz farklı. Güvenlik firması Bit9'un geçtiğimiz senenin sonlarında yaptığı bir araştırma, Google Play'de 100.000'in üzerinde "şüpheli" uygulamanın bulunduğunu iddia ediyor. Bu uygulamaların şüpheli davranışları arasında konumunuzu takip etme, kişi listenize ulaşma, e-postalarınızı okuma gibi uygulamanın asıl amacını aşan bazı etkinlikler var. Uygulamaların bu tür bilgiler toplamaya çalışmasının amacı ise genellikle onları satarak para kazanmak. Dolayısıyla bu tür yöntemler, ücretsiz uygulamalar tarafından çok daha fazla kullanılıyor.

Bir uygulama kurarken hangi izinleri istediğini incelemeniz çok önemli, ancak bu izinlerden bir anlam çıkarmak her zaman o kadar kolay olmayabilir. Hangi iznin telefonunuzda tam olarak hangi etkinliklere izin verdiğinin açık olmaması bir yana, bazı izinler fazlasıyla geniş olabiliyorlar (haliyle bu durumda iznin amacını anlamanız zorlaşıyor).

Ancak biraz da hislerinizi kullanarak hangi uygulamanın arkanızdan iş çevirebileceğini kestirebilirsiniz. Örneğin basit görünen bir oyunun SMS gönderme izni veya kameranızı kullanma izni istemesi, genellikle normal bir durum değildir.

İzinler dışında uygulamanın yaptığını iddia ettiği şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Her uygulamayı gözünüz kapalı yükleyip telefonunuzda yüklü bırakmak, telefonunuzun zararlı yuvasına dönmesine neden olabilir.

Örneğin "insanların içini göstermek" gibi garip bir amaç için geliştirilmiş sahip bir uygulamanın sizin telefonunuzun içini de karıştırmayacağını kim söyleyebilir?

"Telefonum zararlıyla dolsa ne olur, o sonuçta bir telefon" diyorsanız şunu hatırlamanız gerekiyor: Telefonunuzla muhtemelen birçok internet hesabınıza oturum açıyor, belki de banka hesaplarınızı kontrol ediyorsunuz. En çok yaptıklarınız arasında iş görüşmeleri ve kişisel görüşmeler, kısa mesajlar da var.

Korunmak için biraz dikkat ve biraz sağduyu kullanmanın yanında, ünlü bir anti-zararlı uygulaması yüklemeyi de tercih edebilirsiniz. Ancak bilgisayarlarda olduğu gibi bu tür bir uygulamaya sahip olmanın da sizi yüzde 100 güvende tutmayacağını biliyorsunuz. Uygulama yüklerken kullanıcıların onu nasıl değerlendirdiğine de göz gezdirin.

Şüpheli izinlere sahip uygulamalarınızdan kurtulmak için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Takip Edin