Zeynel Öztürk

iPad'den şaşmalı mı, şaşmamalı mı?

Bu özlü söz hala geçerli mi?

"Tablet alacağım, hangisini alayım" diye soranlara "iPad'den şaşma" diyenlere fazla bir itirazım yok. iOS'un ekosistemi kaliteli uygulama ve oyun açısından Android'den hala üstün sayılabilir, bunun yanında iOS'un sahip olduğu inanılmaz basitlik de var.

"Android tablet alınmaz" mı?

100-300 TL'lik Android'li bir tablet satın alırsanız, Android'den ve hatta teknolojiden bile soğuma ihtimaliniz yüksek. Ancak Android, genel düşüncenin aksine tabletlerde hiç de geride kalan bir platform değil. Tablette kullandığınız Android'de cepte olmayan birçok işleve sahipsiniz, masaüstündeki gibi görünen sekmeli bir Chrome, Görev çubuğuna benzer açılır bir uygulama çubuğu, bazı tabletlerde uygulamaları pencerede ve hatta arka planda çalıştırabilme ve fazlası...

Benim tecrübem

İlk tabletim olan Galaxy Tab 10.1'den Samsung'un optimize edilmemiş arayüzü dışında oldukça memnundum (bu sorunu farklı bir launcher ile çözmüştüm). Şu an kullandığım Galaxy Note 10.1 ise birçok açıdan iyileştirilmiş bir Android'li tablet.

iPad'in tekli mono hoparlörünün aksine Note 10.1'de ön yüzde çift, stereo hoparlörler bulunuyor. Arayüzde herhangi bir performans sorunu yok, oldukça akıcı. iPad'tekinin aksine giriş ekranlarını widget ve kısayollarla dilediğiniz gibi kişiselleştirebilmek, size özgürlük veriyor. Bunun yanında Android'in uygulamalar arası paylaşım, güçlü çoklu görev işlevleri gibi çok amaçlı yönleri, geniş ekranda daha da etkili hale geliyor. iPad'de büyük bir iPhone kullanıyor hissine sahipsiniz, ancak Android'de büyük bir Android'li cep kullanmaktan biraz daha fazlası var.

Kalemli bir tablet olan Note 10.1'i kullandıktan sonra, bundan böyle kalemsiz bir tablet kullanmamaya da karar verdim. Kağıda yazmaktan çok farklı bir tecrübe yaşatmayan basınç duyarlı S-Pen, Samsung'un gelişmiş ve gayet başarılı el yazısı tanıma yazılımıyla daha da güçlü hale geliyor. Kalemin tabletin yapısına veya ağırlığına etkisi ise yok denecek kadar az.

Tabletin yanında almanızı tavsiye edeceğim tek aksesuar, onu ayakta tutmaya yarayacak bir kılıf/stand. Aksi halde elleriniz çok yorulabilir. Türkiye'de fiyatları 100 TL'yi bulan kılıfların benzerlerini eBay'den 15-30 TL arasında getirebileceğiniz ipucunu vereyim.

iPad'ten şaşmalı mı?

Bu tabi ki size kalmış. Android'li tabletlerin fiyatlarının iPad'den ve iPad mini'den pek kalır tarafları yok. Ayrıca kullanacağınız uygulamaların da tercihinize etkisi olacaktır. Teknolojiyle arası iyi olmayan veya çok basit bir deneyim isteyen kullanıcılar da iPad'i tercih edebilirler. iPad'in pil ömrünün de etkileyici olduğunu kabul etmek gerekiyor; zira cihaz durduğu yerde neredeyse hiç pil harcamazken Galaxy Note 10.1'e kıyasla ekranı yaklaşık 2 saat fazla açık kalabiliyor. Ancak Android'li tabletler ortaya çıkalı birkaç sene oldu ve bu süre içinde önemli aşamalar kaydettiler. iPad'in çok daha iyi bir tablet olduğunu düşünüyorsanız, böyle düşünmeden önce en azından onları bir denemenizi tavsiye ediyorum.

Tablet işe yaramaz mı?

Günümüzde 7 inç'lik bir cihaza da tablet deniyor, 10.1 inç'lik tabakaya da. Şu sıralar Samsung'un 12.2 inç'lik bir tablet hazırladığına dair iddialar bile var.

7 inç'lik bir tableti akıllı cebiniz yerine kullanabileceğiniz ve sürekli yanınızda taşıyacağınız gibi, 10.1 inç'lik bir tablet evinizde basit bir iş için sizi PC'nizin başına geçmekten kurtarabilir. Bunun yanında kalemli bir tablet, toplantılarda vs. bir numaralı yardımcısınız olacak. Eğer hem bir akıllı cep, hem de iyi bir tablet sahibiyseniz, evinizde ikisinden birine ihtiyaç duyduğunuzda (telefon etmek/SMS göndermek dışında) tableti tercih ediyor olacaksınız. Tabletlerin çok iyi bir oyun makinesi olduğunu da atlamamak gerekli.

Windows 8'li tabletlerden hiç bahsetmedin?

Microsoft'un beklediği başarıyı yakalayamayan Windows RT'li Surface tableti ülkemizde şu an itibariyle satılmıyor. Gerçek Windows 8'li tabletler/convertible bilgisayarlar ise tabi ki oldukça etkileyici cihazlar. Tabletinizle ciddi ciddi iş yapmayı düşünüyorsanız ve kullanmanız gereken yazılımlar sadece Windows'ta çalışıyorsa, Windows 8'li tabletler size daha uygun olabilir.

"Sihirli dosyalar" verinizi nasıl kurtarıyor?

Sihirli gibi görünen PAR ve REV dosyaları çok parçalı arşivinizi nasıl kurtarıyor?

Büyük dosyaları parçalamak veya parçaları birleştirmek işiyle uğraştıysanız veya Usenet ile ilgilendiyseniz "kurtarma dosyalarını" duymuş olma ihtimaliniz yüksek. PAR/PAR2 veya WinRAR'da .rev "kurtarma cildi" biçiminde karşımıza çıkan bu dosyalar, dosya setinizdeki eksik veya bozuk olan üyeyi sihirli bir biçimde onarabiliyor. İlk bakışta sihirli gibi geliyor çünkü bu "kurtarma dosyaları", çok parçalı arşivinizin sadece bir parçası boyutunda ve bozuk herhangi bir parçasını kurtarabiliyor.

Örneğin 5GB'lık bir dosyayı 500MB'lık parçalar halinde bir dosya paylaşım hizmetine yüklediniz. 10 parçadan oluşan bu arşivinizin herhangi bir parçasını koruyacak, "joker" olarak adlandırabileceğiniz bir kurtarma dosyası ile sağlama almanız mümkün. Bu kurtarma dosyası, arşivinizin parçalarından birinin bozulması halinde hangisi bozulursa bozulsun, onun yerine geçebilecek ve arşivinizdeki tüm verileri kurtaracaktır.

Peki kurtarma dosyaları nasıl çalışıyor? Kurtarma dosyaları, "parite" adı verilen bir yöntemden faydalanarak aslında oldukça basit bir yol izliyorlar. Kurtarma dosyaları, tek başlarına esasında hiçbir işe yaramıyorlar. Bu dosyaların içerisinde arşivinizdeki tüm dosyalara ait bazı bilgiler yer alıyor ve dolayısıyla eksik bilgiyi yerine geri getirmek için kaybın kurtarma dosyanızdan büyük olmaması gerekiyor. Arşivinizin iki parçası bozulduysa ve sadece bir kurtarma dosyasına sahipseniz, hiçbir verinizi kurtarmanız mümkün değil.

Çok basit bir örnek vermek gerekirse;

Arşivinizin dört parçadan oluştuğunu ve her birinde 1 bit'lik veri bulunduğunu varsayalım;

          ========================================================
Birimler: = Birim 1 =  Birim  2 = Birim 3 =  Birim 4 = Kurtarma  =
          =----------=----------=----------=----------=----------=
Bit'ler:  =    1     =    0     =    1     =    1     =     1    =
          ========================================================

Kurtarma biriminiz, tüm bu bit'lerin birbiriyle XOR'lanmış sonucunu depoluyor:

1 XOR 0 XOR 1 XOR 1 = 1

Dolayısıyla kurtarma birimi, tek bit "1"i depolayacak.

1 biriminizin bozulduğunu varsayalım. Bu durumda 2. 3. ve 4. birimleri ve 1. birim yerine kurtarma kaydını yerleştirerek XOR alırsak şu sonuç ortaya çıkıyor:

1 XOR 0 XOR 1 XOR 1 = 1
^

Bu eşitlik, eşitliğin sonucunun 1 olması dolayısıyla 1. birimin değerinin 1 olduğunu söylüyor.

Peki 1. birim değil 2. birim bozulsaydı ne olacaktı?

1 XOR 1 XOR 1 XOR 1 = 0
      ^
Eşitliğin sonucu 0 olduğundan 2. birimin değerinin 0 olduğunu anlayabiliyoruz. 3. veya 4. birim bozulsaydı, eşitlik 1 sonucunu verecekti.