Zeynel Öztürk

Masaüstü henüz bir yere gitmiyor

Masaüstünün yerini dokunmatik arayüzlere tamamen bırakması çok mu yakın? Microsoft yöneticisine göre pek yakın değil.

Windows 8'le beraber tanıştığımız dokunmatikleri temel alan "Modern" arayüz, tablet gibi dokunmatik ekranlı cihazlarda size birçok kolaylık sağlıyor. Microsoft'un bu arayüze verdiği önem, çoğu kez klasik masaüstünün yavaşça yok olacağının konuşulmasına neden oldu. Ancak bu kez bir analist veya uzman değil, bizzat bir Microsoft yöneticisi, masaüstünün kolay kolay ölmeyeceğini itiraf etti.

Microsoft'un geliştirici takımı yöneticilerinden Steven Guggenheimer, TechCrunch'a yaptığı açıklamada masaüstünün geleceğinin çok parlak olmadığını, ancak yakın zamanda ortadan kalkmayacağını söyledi. Guggenheimer daha da ileri giderek Microsoft'un Windows 8'le ilgili ilk konuşmaya başladığında masaüstünü fazla yabana attığını düşündüğünü söylüyor. Bugün 700 bin uygulamanın masaüstü modunda çalıştığını vurgulayan Guggenheimer, "fare ve klavyeye bağlılığın bir kısmı, hiçbir zaman ortadan kalkmayacak" diyor ve ekliyor: "Excel tabloları, AutoCAD ve benzer araçlar, eski tür giriş yöntemlerine ihtiyaç duymaya devam edecekler".

Masaüstünün muhtemelen hiç ortadan kalkmayacağını düşünen Guggenheimer, bir gün ortadan kalkacak olsa bile bunun ne zaman olacağını tahmin etmenin güç olduğunu söylüyor.

Guggenheimer'e göre Microsoft, Windows 8.1'le masaüstüne verdiği önemi her ne kadar azaltıyor gibi görünse de son Build etkinliğinde masaüstü ve Modern arayüz arasındaki dengeyi kurmaya çalıştı.

Guggenheimer'in söyledikleri, Microsoft'un Modern arayüz için (en azından henüz) gözünü tamamen karartmadığının bir göstergesi. Şimdilik görünen o ki fare ve klavyenin yerini doldurabilecek yepyeni bir giriş yöntemiyle tanışmadıkça masaüstü, en azından yakın gelecekte bizimle olmaya devam edecek.

D-SMART NET ve Türk Telekom fiyaskosu

D-SMART NET, eski adıyla Smile ADSL, 3 iş gününde taşıyacağını söylediği internetimi 3 haftadır yeni evime taşıyamadı.

D-SMART NET, eski adıyla Smile ADSL 3 iş gününde taşıyacağını söylediği internetimi 3 haftadır yeni evime taşıyamadı. Bu işlemin internette nasıl yapılacağını ararken rastladığım şikayetler, malesef aynen başıma geldi.

D-SMART NET'teki (eski adıyla Smile ADSL) yaklaşık 2 hafta önce Kısıklı'daki yeni evime taşıtmak istedim. İşlemleri telefon üzerinden, müşteri hizmetleri yoluyla sorunsuz hallettim. Ancak görünen o ki ben hallettiğimi sanmışım.

Olanları uzun uzun anlatmayacağım. D-Smart NET yetkilileri taşıma işinin 3 iş günü süreceğini söylediler, bu nedenle bu 3 iş gününü sabırla bekledim. Bu sürenin ardından tahmin edebileceğiniz üzere hiçbir şey olmadı. Birkaç kere bıraktığım arıza kaydı sonunda hattıma sadece ADSL sinyalinin gelmesi, verilen süreden sonra bir haftadan uzun sürdü.

İnternete bağlanmanız için hattınızda ADSL sinyalinin olması yetmiyor, karşıdaki modemin size bir IP vermesi ve ona oturum açmanız da gerekli. Bu sorun için D-SMART NET'e bıraktığım ilk arıza kaydından sonra modem arayüzünde gördüğüm hızım, 8 megabit'ten 1 megabit'e düştü. Ben bunun bir  "gelişme" olduğunu ve birilerinin bir şeyleri tamir etmeye çalıştığını düşünerek iyiye yordum.

Ancak bu arıza kaydının üzerinden de birkaç gün geçti ve son olarak dün ve bugün D-SMART NET'i birden fazla kez aradım. Teknik destek hattındakilerin (muhtemelen altyapıyı sağlayan Türk Telekom'dan not alarak) bana söyledikleri ise şu oldu:

"Hattınızda cızırtı var, ben duyuyorum, elektrikçi çağırıp hattınızı tekrar döşetmeniz gerek."

Hat değerlerimi buradan görebilirsiniz

Hattımda sorun olduğunu hiç sanmıyorum, zira modem arayüzünde gördüğüm gürültü değerleri gayet iyi, eski evimdekinden çok daha iyi (DSLAM evimin hemen önünde, modem 20 megabit ADSL2+ bağlantısının mümkün olduğunu gösteriyor). Ancak modem hala IP alamıyor (anladığım kadarıyla kullanıcı ismi-parola doğrulama işine girişmiyor bile).

Sorunun Türk Telekom altyapısında olup olmaması beni çok ilgilendirmiyor, ancak onlara da ulaştığımda sorunu çözemediler. Eğer D-SMART NET'ten internet aboneliği satın almayı düşünüyorsanız, başınıza bunların gelebilme ihtimalini de düşünün. D-SMART NET, müşteri hizmetleri için programladığı, sizi bolca dolaştıran telefon menülerine gösterdiği özeni malesef "sorunları" çözmede göstermeyebiliyor.

Sonuç olarak muhtemelen iptal ettirmek için uğraşacağım enkaz bir ADSL aboneliği, kullanmadığım günler için ödeyeceğim 100 TL'ye yakın bir fatura ve bolca sinir bozukluğu beni bekliyor.

Balonlu internet bir engel daha aştı!

Google'ın balonlarla internetsiz ülkelere internet ulaştırma projesi Project Loon, varlığını sürdürüyor

Google'ın internet bağlantısının çok kısıtlı olduğu ve hatta hiç bulunmadığı bölgelere balonlarla internet dağıtma girişimi Project Loon, önündeki çeşitli engellere rağmen henüz varlığını sürdürüyor.

Politik engeller bir yana, geçtiğimiz günlerde Google'ın balon tabanlı uçuk projesinin önünde yeni bir engel daha belirdi: balonların yaydığı radyo sinyalleri, radyo teleskoplarının çalışmasını engelleyebilir.

2.4GHz ve 5GHz frekanslarında çalışan, bulutların üzerinde uçan balonlardan oluşan bir ağ oluşturmayı amaçlayan Project Loon'un, ilk galaksileri ve yaşamın kaynağını araştıran bilim adamlarının kullandığı frekansları da meşgul ettiği anlaşıldı.

Örneğin rastgele 2.4GHz spektrumunda radyo frekanslarını boşluğa yaymanız, bu frekansları izlemeye çalışan radyo-gök bilimcilerinin işini zorlaştırabiliyor. Balonlardan çıkan frekanslar gökyüzünde dolaşırken uzak galaksilerden gelen dalgaları izlemeniz mümkün olmuyor. Bu durumdan dolayı şaşkınlığını gizlemeyen Google, şu sıralarda bilim adamlarıyla ortak çalışarak balonların gözlemlere engel olabileceği bölgeleri belirliyor.

Google, Project Loon balonlarını ilk olarak Yeni Zelanda'da 30 balonla denemişti. Daha küçük testler Kaliforniya'da ve muhtemelen başka bölgelerde Google tarafından gerçekleştirilmeye devam ediliyor.