Zeynel Öztürk

Chromecast'i zehirlenenlere!

DNS girip YouTube'u açıyorsunuz, ancak Chromecast'iniz çalışmıyor. İşte nedeni ve çözümü.

Google'ın HDMI çubuğu Chromecast'i Türkiye'de kullanlardansanız, muhtemelen bir süredir YouTube videolarını TV'nizde izleyemiyorsunuz. Bunun nedeni YouTube'a gelen engelden çok, Google DNS'lerinin "zehirlenerek" Türkiye'deki bir DNS'e yönlendiriliyor olması.

Chromecast, siz router'ınızda hangi DNS sunucunusu belirlerseniz belirleyin, Google'ın DNS sunucularını kullanıyor. Bu nedenle onu farklı bir DNS sunucusu kullanmaya zorlama imkanlarınız sınırlı. Ancak eğer DD-WRT destekli bir router'ınız veya firewall komutlarını destekleyen bir router'ınız varsa, yapmanız gerekenler oldukça basit.

DD-WRT'nin ne olduğunu bilmeyenler için hemen açıklayalım. DD-WRT, birçok popüler router için geliştirilen, router'ınızın işlevlerini artıran üçüncü parti bir firmware. DD-WRT firmware'ine geçmek, elbette riskli bir iş, ancak bunu göze alıyorsanız, router'ınızın desteklenip desteklenmediğini bu adresten öğrenebilirsiniz.

Şimdi isterseniz konuya tekrar dönelim. Chromecast'inizi tekrar çalışır hale getirmek için DD-WRT yüklü router'ınızda gerçekleştirmeniz gereken adımlar şöyle:

1. DD-WRT ayarlar sayfasını web tarayıcınızda açın.

2. Önce Administration sayfasını açın, ardından Commands alt sayfasına tıklayın.

3. Commands bölümüne şu komutları kopyalayıp yapıştırın;

iptables -I PREROUTING -t nat -p udp -d 8.8.4.4 --dport 53 -j DNAT --to-destination 172.245.162.2
iptables -I PREROUTING -t nat -p udp -d 8.8.8.8 --dport 53 -j DNAT --to-destination 82.145.60.2

NOT: Komutların sonundaki DNS adreslerini güvendiğiniz bir başka DNS adresiyle de değiştirebilirsiniz.

4. Save Firewall düğmesine basın.

NOT: Bu komutlar, ağınızda Google DNS'lerini kullanan her cihazı, farklı, Türkiye'de "zehirli" olmayan, yani orijinal kaynağına bağlanan bir DNS adresine yönlendirecektir. Google DNS'lerini kullanmayan cihazlarınız etkilenmeyecektir.

Hepsi bu kadar, Chromecast'inizde YouTube videolarını izlemeye devam edebilirsiniz.

Takip Edin