Zeynel Öztürk

Güvenli eposta nihayet geldi!

CERN ve MIT bilim adamları tarafından geliştirilen şifreli e-posta hizmeti açıldı!

Güvenli bir eposta hizmeti kullanmak isteyenlerin sabırsızlıkla beklediği ProtonMail, geçtiğimiz günlerde kapılarını tüm internet kullanıcılarına açtı. Epostaları sadece şifreli bağlantı üzerinden gönderip almakla kalmayan hizmet, Gmail gibi hizmetlerin aksine onları sizin parolanızla şifreleyerek saklıyor. Yani epostalarınızı ProtonMail bile okuyamıyor.

Verilerimizin gizliliği konusu, FBI ve Apple arasındaki davanın da etkisiyle teknoloji gündemini bir süredir meşgul ediyor. Verilerimizin hangi durumlarda açığa çıkarılabileceği tartışılıyor, devletlerin şifreli verileri çözebilmesi için üreticilerin arka kapılar bırakmasının doğru olup olmayacağı konuşuluyor; bu sırada büyük isimler bu konuda farklı yorumlar yapıyorlar. İsviçre merkezli ProtonMail, Apple gibi firmaların gizlilikten yana durduğu şu dönemin, çıkış için en doğru zaman olduğuna inanıyor.

Ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunan ProtonMail’in şifreli yapısı, onu diğer eposta hizmetleri gibi POP3 veya IMAP üzerinden kullanmanıza izin vermiyor. Ancak web istemcisi, iOS ve Android uygulamaları çoğu kullanıcı için yeterli olacak gibi.

ProtonMail’e kaydolurken ve hesabınıza giriş yaparken iki ayrı şifre girmeniz gerekiyor; bunların ilki oturum açmanıza, ikincisi ise epostalarınızın şifresini çözmenize yarıyor. İkincisini kaybetmeniz, epostalarınızı tamamen kaybetmeniz anlamına geliyor. Uygulamanın uçtan-uca şifreleme yöntemlerinden faydalanmak için karşıdaki kişinin de ProtonMail kullanması gerekiyor. Gmail gibi diğer eposta hizmetleriyle de güvenli eposta alışverişi yapabiliyorsunuz, ancak epostanın şifreli bağlantı üzerinden iletilmesi, diğer hizmetlerin onları okuyamayacağı anlamını taşımıyor.

Yeni hizmeti denemek veya kullanıcı adınızı herkesten önce almak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

İnsanoğlu, bilgisayarı yendi

Google'ın AlphaGo'su, Güney Kore'li oyuncuya yenildi!

Avrupa'nın Go şampiyonunu yenmeyi başaran Google yapay zekası AlphaGo, Güney Koreli Lee Se-dol tarafından malubiyete uğratıldı. Daha önce AlphaGo'ya üç kez üst üste malup olan Lee, sistemin bazı "zaafiyetlere" veya "bug'lara" sahip olduğunu söylüyor.

AlphaGo'nun özelliği, "sabit" bir yapay zeka olmaması; zaman içinde kendi kendini eğitebilmesi (machine learning). Bilgisayar için Go oyunun satrançtan bir farkı var: Go'daki hamle olasılıkları satrança göre çok geniş olduğundan, bilgisayarın hamlelerini "sezgiyle" yapması gerekebiliyor. Anaşılan o ki Lee Se-dol, Google'ın yapay zeka sistemindeki eksikliği veya hatayı bularak kendi lehine kullanmış.

Lee'nin hamlelerinden biri, yorumcular tarafından "fevkalade" olarak nitelendirildi ve bilgisayarın hatası, bu hamleden hemen sonra geldi. Yazılımların hata yaptığına sıkça rastlasak da, saniyede sayısız hamleyi hesaplayan bilgisayar karşısında Lee'nin başarısı, en az AlphaGo'nun bir önceki zaferi kadar önemli.

Maçın ardından AlphaGo'yu geliştiren DeepMind'in CEO'su Demis Hassabis, bir Twitter mesajında Lee için "bugün çok iyiydi" dedi. DeepMind, 2014'te Google tarafından satın alınmıştı.

DeepMind, yazılımın henüz bir prototip olduğunu hatırlatırken, sağlık gibi alanlarda kullanılmaya başlamadan önce daha çok test edilip, geliştirileceğini söyledi. Hassabis, Lee'nin AlphaMind'de fark ettiği eksikleri gidermek üzere oyuncuyla birlikte çalışacaklarını, zaten müsabakaların asıl amaçlarından birinin AlphaGo'yu Go şampiyonları ve diğer oyunculara karşı sınamak oldğunu söyledi.

Lee, AlphaGo'nun daha önceki oyunları veritabanında bulundurduğu, bu yüzden kendisi için bir dezavantajın oluştuğuna dair haberler hakkında yorum yapmadı. CEO Hassabis'e göre AlphaGo, Lee'nin oyunları için özel olarak eğitilmemişti.

Takip Edin