Zeynel Öztürk

"Ah takipçilerim, bugün nasılsınız?"

Sosyal "medya" sağolsun

Teknolojinin "hiç olmadığı kadar" son seviyede olduğu bir zamandayız. Eğer insanlık olarak kendi kendimizi yok etmezsek veya muhtemelen kendi elimizde sebep olduğumuz bu sıcaklar bizi veya interneti yakmazsa daha da ilerleyeceğiz. Devir, aynı zamanda kendi kendimizi kandırma devri. Sosyal ağlardaki kullanıcı sayısıyla kendimize itibar katıyor, büyüdükçe kendimizi bir yere koyuyoruz; hatta başkaları tarafından bir yere koyuluyoruz. İş yerlerinde unvanımıza gösterişli yönetici sözcükleri eklendikçe havamız artıyor. Bazılarımızın bilgi dağarcığı genişliyor, çok da güzel oluyor ama bilgilerimiz ağırlaştıkça kendimizi bilgi kütüphanesi sanmaya başlıyoruz.

Acaba unuttuğumuz birkaç şey mi var?

Sosyal ağlardaki sayıları şişirmek zor mu?

Takipçisi çok olan herkes "değerli" mi?

Yaratıcılığı öldüren, güzelliği unvanında, yaratıcılığı kendinden yönetim biçimi öldü, yaşatan kim?

Kullanmadığımız bilgi, sorumluluk, eşek yükü değil mi?

Yanlış anlaşılmasın, buradakinin aksine durum hiç umutsuz değil. İyi şeyler de oluyor elbet. Hatta belki iyi şeylerin çapı bunlardan çok daha büyük. Ama belki iyi şeyler bahsettiklerim kadar gürültü koparmıyor.

Ve Google'dan "varsayılan olarak" reklam engeli!

Biz söylemiştik...

Reklamlar, web sitelerinin çok önemli bir gelir kaynağı. Ancak internette rastladığımız, sayısı giderek artan birçok site, içeriğe ulaşmamızı zorlaştıracak veya canımızı sıkacak derecede sırtını reklama yaslamış durumda.

Reklamların suyunu çıkaran web sayfalarının yakın bir gelecekte "varsayılan olarak engelleneceğini" yaklaşık 1 sene önce burada yazmıştım. Bu sırada herhangi bir dedikoduyu da kendime örnek almadım, sadece görünen köy, kılavuz istemiyordu. Google bugün Chrome web tarayıcısında reklam engelleme işine girdiğini doğruladı. Üstelik firma bunu "varsayılan olarak" yapacak, yani Chrome'u yüklediğinizde, herhangi bir ayar yapmadan sizi canınızdan bezdiren reklamları görmeyecek ve duymayacaksınız.

Better Ads Standarts adlı standartlar altında bazı reklamlar, "kötü reklam" sınıfına giriyor. Masaüstündeki kötü reklamlara örnek olarak pencere açan reklamlar, kendiden oynayan sesli-videolu reklamlar, geri sayan ve süre bitene kadar sizi bekleten reklamlar verilebilir. Bu standartları benimseyen Google, muhtemelen Chrome ile reklamların standartlara uymayanlarını göstermeme yolunu izleyecek.

Yeni işlev elbette tüm reklamları engellemeyecek ve daha çok bir filtre gibi çalışacak. Kesin bir tarih verilmese de reklam engelleyicinin 2018'in başından itibaren etkin hale gelmesi bekleniyor.

Takip Edin