Zeynel Öztürk

Yapay zeka "ateş ve elektrikten derin" mi?

Sundar Pichai'ye göre yapay zeka, bugün elektrik ve ateşten daha güçlü.

En önemli yapay zeka ekiplerinin birinin en tepesinde olan bir kişinin, Google CEO'sunun yapay zeka için söyledikleri beni çok güldürdü.

Daha önce yapay zeka hakkında söylediklerim, CHIP Online okurları tarafından pek destek görmedi (cevapların genellikle yanlış anlaşılmalar üzerine verildiğini söyleyebilirim). Benimle aynı düşünmeyenlerin fikirlerine elbette saygı duyuyorum, zaten amaç "haklı çıkmak" da değil. Ancak benzer bir yazıyla yine buradayım.

Google CEO'su Sundar Pichai, San Francisco'daki bir etkinlikte yapay zekanın "elektrik ve ateşten derin" olduğunu söyledi. Bunları daha ziyade olumsuz anlamıyla kullandığı sanılan Pichai, moderatörün "Ateş mi? Ama ateş oldukça faydalı" sözlerine "ama insanları öldürüyor da" cevabını verdi. Aslında Pichai, yapay zekanın insanlık üzerinde hem olumlu, hem de olumsuz etkilerinin olabileceğini söylüyordu.

Pichai, yapay zekanın günün birinde nükleer kışa (nükleer bir savaş sonucunda gelecek aşırı soğuklar) yol açabileceğini, ancak bugün Google'da "sarılan kedileri" aradığınızda gerçekten sarılan kedileri bulmaya yaradığını söyledi.

Pichai'nin bu sözlerinin kulağa biraz komik geldiğinin farkındasınızdır - Yapay zeka bugün bizi lanetleme veya göklere çıkarma potansiyelinden çok uzak ve bunu Pichai de kabul ediyor. Pichai'nin buna rağmen yapay zeka için "elekrik ve ateşten köklü" demesi, sanırım Pichai'nin ve Mountain View'daki arkadaşlarının bir hayal dünyasında yaşadığını gösteriyor. Bu noktada benzer şeyler, Elon Musk için de söylenebilir.

Yanlış anlaşılmasın, yapay zekanın ne kadar faydalı veya zararlı olabileceği konusunda bir iddiada veya tahminde bulunmuyorum. Yazılımla uğraşıyorum ve zaman bulduğumda makine öğrenimi teknolojileri konusunda kendimi eğitip, bunlardan faydalanmak hayalim var. Burada sadece bu büyük firmaların yöneticilerinin gözünden kaçan bir noktadan bahsetmek istiyorum.

Gelecekteki yapay zeka, bir tane olmayabilir

Yapay zekadan üzerinde oynanamayan, herhangi bir şekilde istendiği gibi davranış sergilemesi sağlanamayan bir yazılımmış gibi bahsediliyor. Bir gün olabilir veya olmayabilir; ancak bugünkü haliyle böyle bir yapay zekayla karşı karşıya değiliz. Her şey, yapay zekanızın nasıl programlandığına bağlı. Bununla birlikte bu tür, keyfinize göre etkilenmeyen bir teknolojiyi Bitcoin gibi sanal paraların kullandığı blockchain'de görüyoruz. Blockchain'de zincire eklenen transferler bir kez onaylandı mı, bütün ağın yarısının iş biriliği olmadan (veya bütün ağı yok etmeden, ki bu dünyayı yerle bir etmenizi gerektirebilir) bu transferi geri çevirmeniz mümkün değil.

Yapay zeka günün birinde bundan çok daha akıllı olduğunda, blockchain'e benzer bir teknolojiyle bir araya gelmesi halinde, çok ilginç sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu durumda sonsuz zekaya ve tarih bilgisine sahip yapay zekaya mesela bir eylemin "haksız" olup olmadığını sorduğumuzu ve ondan "bu iş tamamen haksızdır, hiçbir haklı açıklaması yoktur" cevabını aldığımızı ve tarihten birçok örnekle cevaplandığımızı düşünelim. Böyle olduğunda birilerinin bu yapay zekadan nefret edeceğinden şüpheniz olmasın. Bu durumda bu nefretle dolanlar, birçok yolla bu işin üstesinden gelmeyi deneyebilirler; buna kendileri gibi düşünen yapay zekalar üretmeleri dahil.

Bu noktada ben de bilim-kurgu kitaplarının alanına girip (aslında zaten girdik) birkaç tahminde bulunabilirim. Kendi kendine konuşan, insan tarafından artık dokunulmadığı kesinleşen bir yapay zeka, hiçbir zaman insan değerine yükselmese de (bunun nedeni var), insanlığın en büyük sorunlarını çözerek hepimizi "tam refaha" doğru götürebilir.

Kötü bir senaryoda ise gücü elinde bulunduran bir ülkenin veya bu teknolojileriyle sürpriz biçimde güçlenenlerin tüm insanlığı "bu yapay zeka doğru söylüyor" diye uyutmasıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumda yapay zekanın ağzından çıkanları kendisi söylemiyor da olabilir (zaten iki halde de "kendisi" diye bir şeyden de söz edemeyiz ya).

Çoğu zaman işlerin iki kutubun ortasında bir yol bulduğunu görürüz. Bu yüzden daha muhtemel olan, bu iki uç noktanın da daha hafif bir seyirle, birlikte varolması olabilir. Tabi ki her şey, bambaşka şekillerde de ortaya çıkabilir.

Son söz

Yapay zekayla ilgili önceki yazımda bir okurumuz, "bu alanda her şey yapıldı, bir tek hisler kaldı" diyerek yazımı eleştirmişti. Aslında çok söze gerek yok, bu, her şeyi özetliyordu.

Takip Edin