Zeynel Öztürk

Üzgünüm ama herkes kod yazmamalı

Herkes elbet kendince yemek yapabilir ama bu, herkes aşçı olsun demek gibi bir şey

Güncelleme: 09.09.2018 11:55

Gelen yorumlardan yazımın tam anlaşılmadığını görüyorum. Bir örnekle daha açıklayıcı olabileceğimi umuyorum.

Herkes kitap okumalı, yazmalı ama herkes yazar olmamalı.
Herkes matematiği bilmeli ama herkes matematikçi olmamalı.
Herkes temel programcılığı bilmeli ama herkes programcı olmamalı.
Herkes futbol oynamalı ama herkes futbolcu olmamalı.

"Olmamalı" kısmını "olamaz" diye de değiştirebilirsiniz. Burada size bir elbette bir şey "olmayın" demiyorum, ne istiyorsanız çok çalışın ve olun; sadece herkesin aynı şey olmasının iyi olmaması / olmasının pek mümkün olmayışı konu.


--

Muhtemelen birden fazla nedenden dolayı programcılık, "herkesin bilmesi gereken" bir şey haline gelmeye başladı. Afişlerde, eğitimcilerin dilinde, birçok yerde halkımızın çoğu için gizemli bir şey olan programcılığın "çocukların geleceği için çok önemli" olduğu var.

Bu iddiayı programcıların ve ölmeden önce Steve Jobs gibi bazı üst düzey teknoloji yöneticilerinin de dillendirmesi, yazılım dünyasından uzak olanlar için gizemli olan programcılığı gözlerde biraz daha yükseltti. İşi bilenler de bazen tam düşünmediğinden, bazen farkında olmadan sansasyonu sevdiğimizden bundan etkilendi. Peki hiç "uyanık" Jobs'un piyasayı ucuz iş gücüyle doldurmak istiyor olabileceğini düşündünüz mü?

Benim için ilginç olan nokta, bütün işi programcılık olan bazı insanların, yani çeşitli koşullar ve mantıkları kafalarında sıkça hesaplayanların, bu iddiayı kuvvetle desteklemesi ve kendine ters düşmesi. Neden olduğunu birazdan açıklayacağım.

Hayır, Her Şey Kod Yazmak Değil

Ben bu iddianın bir miktar sansasyon ve elbette pazarlama içerdiğini düşünüyorum. Gizemli, ne olduğu bilinmeyen ancak yapanın "olağanüstü" ve hatta "deli" gibi göründüğü, bolca paralar kazandırdığı düşünülen bir iş, haliyle ilgi çekecektir.

Ancak çok basit bir kural var. Herkes iyi programcı olsa bile, arz fazlası işin değerini düşürecektir.

Programcılığın belirli dallarda ders olarak gösterilmesi elbette çok güzel ve gerekli bir şey. Birçok meslekte programcılığın, kod yazmanın yeri olacaktır. Ancak ben de programcıyım ve her çocuğun buna yatkın olmayabileceğini görüyorum. Bunun yanında programcılık kendine has zorluklarına sahip, sürekli öğrenmenizi gerektiren,  sorunlarla sürekli olarak boğuşmanızı gerektiren, bazen tüm öğrendiklerinizi gereksiz bırakabilen bir meslek. Tüm bunlar elbette herkese göre olmayacaktır. Yani bu işi gerçekten seviyor ve istiyor olmanız gerek.

Dünyanın vasat programcılara değil, en azından ortalama ve üzerinde programcılara ve çok iyi programcılara ihtiyacı var. Vasat ve altı programcılar (veya örneğin düşük ücretle çalışanlar veya işini sevmeden yapanlar) tarafından geliştirilen özensiz bir proje, ileride bir kabusa dönüşebileceği gibi ciddi maliyetlere de yol açabilir.

Yukarıda programcı arkadaşların bazılarının kendiyle ters düştüğünü bu nedenle söyledim. Başkalarının açıklamasız kodlarını anlamaya çalışırken herkesten progamcı olmayacağını anlayan dostlar, bence "herkes programcı olmalı" demeden önce tekrar düşünebilirler.

Her Programcı Hacker Değildir

Kulağa çok saçma gelen bir konuya değinmeden geçmeyeceğim. Progamcı arkadaşınıza hacker gibi davranıyorsanız ve o da "bilmiyorum" demiyorsa belki bozuntuya vermek istemiyordur. Güvenlik konusunda uzman bir yazılımcıya hacker'lık soruları sorabilirsiniz elbette, ama her programcı güvenlikle çok ilgili olmayabilir. Aslında programcı arkadaşınızın hacker'lıkla uzaktan yakından ilgisi olmayabilir.

Daha önce söylediysem bile tekrarlayayım: Hacker'lar da olağanüstü varlıklar değiller, çoğu zaman belirli araçları, birçok zaman "sosyal mühendislik" denen "insanları kandırma yöntemlerini" kullanıyorlar.

Antivirüsler veya herhangi bir yazılım, bazı kitaplarda iddia edildiğinin aksine "10 saniyede" hack'lenemezler. Bazı yazılımlar, güvenlik açıkları olsa dahi hiç hack'lenemeyebilir.

Steve Jobs da Yanılır, Elon Musk da

CEO'ları olağanüstü yaratıklar sınıfına koymak sadece bizde değil bütün dünyada olan bir şey. Ama en azından her söylediklerinin doğru olduğunu düşünmeyin. Okurlarımız, yanlış çıkan tahminlerle ilgili eğlenceli yazılarımızı bilirler. "Herkes kod yazmalı" diyen Jobs iyi bir reklamcı olabilir ancak sizi kandırıp size ürünü daha pahalıya satması, bence bir hayranlık sebebi olmamalı. Musk iyi bir girişimci, teknoloji takipçisi olabilir ancak her şeyi bilen, hatta Bitcoin'i icat eden isim değil (evet, bu da söylendi). Hatta şu sıralar yatırımcılarının üzerindeki baskısından dolayı olsa gerek, birilerine sosyal ağlarda sebep belirtmeden "sapık" demekle meşgul .

https://defkey.com/tr/2018/09/06/neden-herkes-kod-yazmamali