Zeynel Öztürk

Galiba IoT da öldü

Nesnelerin interneti, hala gelemedi

Yabancıların her şeyi bizden iyi yaptığını veya yapacağını düşünmek ile bizim kabiliyetsiz olduğumuzu düşünmek farklı şeyler. Birincisinde doğru veya yanlış bir durum tespiti, ikincisinde ümitsizlik var. Dolayısıyla ikincisinde durmayın, çünkü sonu yılların kaybı ve bu düşüncenizden dolayı utanmak olacaktır.

Buradan yola çıkarak, söyleyeceğimi hemen söyleyeyim: Önde gelen yabancı teknoloji yayınları, yeni teknolojilerin büyüsüne kapılıp, kendini kaybedebiliyor. Yani eğer "bunlar bu işi bizden daha iyi biliyor" diye düşünüp, her dediklerine inanan bir teknoloji yazarıysanız, yanıldınız demektir.

Blog köşemde yaptığım, tahmin değil tespit olduğuna inandığım yazılara gelen yorumlar, büyüye bizlerin de kapılmaya yatkın olduğunu gösteriyor. Teknolojinin büyüyeceğine ve şimdi aklımıza gelmeyecek noktalara geleceğine inanmak elbette güzel. Ancak biraz da gerçekçi olmak kaydıyla.

Bunun son örneği IoT (nesnelerin interneti) oldu. Birkaç yıldır konuştuğumuz, hakkında onlarca yazı yazdığımız nesnelerin interneti, evimizdeki bütün cihazların (ya da en azından bazılarının) internete bağlı olmasını, birbiriyle iletişim kurmasını sağlayacak, bizi yepyeni bir nesle taşıyacaktı. Ancak bugün baktığımızda IoT'un heyecanını kaybettiğini, çoğumuzun evinde de böyle cihazların olmadığını görüyoruz.

IoT günün birinde bize ilk tanıtıldığı haliyle hayatımıza girebilir mi? Belki, ancak şu an kimse su ısıtıcısının internete bağlı olmasını umursamıyor.

Teknoloji Dünyası Büyüye Neden Kapıldı?

Bazı teknoloji şirketlerinin ve yayınlarının yeni gelen teknolojileri büyük bir kucaklamayla kabul etmeden önce bazı şeyleri atlayabildiği açık. "Milyon veya milyar dolarlık şirketler böyle hataları nasıl yapar" demeyin, insanoğlu etkiye kapılmayı seven bir varlık ve bu büyüyü kaybetmemek için bazen gerçekleri duymak istemeyebiliyor. Microsoft, akıllı telefonların büyüsüyle adeta her yeri kutucuk yaptı ve neredeyse masaüstü PC'lerden pencereleri kaldıracak, masaüstünde mobil arayüz sunacaktı! Windows 10'da kutucuklardan biraz vazgeçti, şimdi tamamen kaldıracak deniyor. Tabi her şeye rağmen, teknoloji alanında bazı diğer alanlara nispeten daha zararsız bir durum söz konusu.

Elbette bir teknolojinin birkaç sene sonra büyük bir şeye dönüşüp dönüşmeyeceğini kesin olarak söylemek mümkün olmayabilir. Mesela Bitcoin dünyayı değiştirebilecek bir buluş, ancak bir rakibinin çıkıp çıkmayacağı veya günün birinde hack'lenip, beklentileri değiştirip değiştirmeyeceği bilinmiyor.

Ancak bir teknolojinin yükselmesinin önünde barikatlar varsa, bunları atlamamak gerekiyor. Örneğin IoT için vadedilen "tüm cihazların birbiriyle konuşmasına" bakalım. Bugün bilgisayarlar birbirleriyle bizim gibi konuşmuyorlar, ancak bu cihazlardan bir anda birbirleriyle kusursuza yakın bir biçimde anlaşmalarını bekliyoruz. Dolayısıyla birkaç sene önceki "4G gelecek ve IoT hayatımızı saracak" sözleri, bugün bize 4G'yi satmak için kullanılan reklam sözcükleri olmaktan ileri gitmiyor. İşin ilginç yanı, şu sıralar bu cümledeki 4G'nin yerini 5G'nin almış olması.

Bu kapsamda daha önce söylediğim birkaç şeyi hatırlatmak istiyorum.

- Herkes programcı olmamalı (buna çok kızıldı, halbuki iktisadın kuralı olarak neyin arzı yükselirse, zamanla o şeyin değeri düşüyor; ayrıca programcılık, bolca alaka ve sabır isteyen bir iş)

- Yapay zeka insanı geçmeyecek (Google'ın tepesindeki isim "yapay zeka ateşten derin" gibi garip karşılaştırmalar yaparken, söylediğim saçmaydı. O halde ben de "monitörüm senin midenden derin" desem?)

- Telefonu etraftaki Wi-Fi sinyalleriyle anten üzerinden şarj ettiğini iddia eden firma, biraz hayal görüyordu. Ses getirerek reklam yapmaya çalıştığı veya dolandırıcılığa adım attığı bile iddia edilebilirdi. Zira telefonlar, güneşle çalışan hesap makinesinden "biraz" daha fazla güce ihtiyaç duyuyor. (devri daim makinesini yaptığını söyleyen birine hemen inanmalı mıyız?) 

Bir de sansasyonla gerçeği karıştırarak bize satan kişiler ve firmalar var. Elon Musk ve Apple gibi. 

Sansasyondan ibaret mi, değil mi... Bu kararı doğru vermek, biraz geriye baktığımızda görebileceğimiz üzere, her şeyi değiştirebilecek bir etkiye sahip olabilir.