Zeynel Öztürk

AdSense'e alternatif arayanlara

AdSense kuralları katı geliyorsa...

Google AdSense, web sitenizden para kazanmak için en iyi yollardan bir tanesi. Bu yüzden ilk bakışta alternatif arayışı gereksiz gibi görünebilir. Ancak bazı durumlarda sitenizde AdSense ile birlikte ikinci bir reklam hizmetine daha yer vermek isteyebilirsiniz.

Bir seneden kısa süredir kullansam da internette yaptığım araştırmalar, alternatiflerinin AdSense'e yetişmediğini hatta yaklaşmadığını söylüyor. Bu yüzden alternatiflerden AdSense seviyesinde gelir elde etmeyi beklemeyin.

Neden AdSense Alternatifi?

Benim durumumda neden oldukça basitti. AdSense'in (genellikle atlanan, sıkı) kullanım koşullarına göre reklamları sabitlemenize, yani sayfayı kaydırdığınızda sabit kalan reklamlara izin verilmiyor. Bu kuralı çiğner ve statik reklamlar gösterirseniz, AdSense hesabınızın kapatılmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Statik reklamlar, CHIP Online gibi büyük sitelerde gösterilebiliyor; ancak bunun için büyük bir site olmanız ve AdSense'ten izin almanız gerekiyor.

AdSense kullanım koşulları, aynı anda başka bir reklam ağından faydalanmanıza karışmıyor. Bu durumda farklı bir hizmetten faydalanıp, sabit reklam da gösterebiliyorsunuz.

Öneri: Adversal

AdSense alternatiflerinin bazı dezavantajları var; bunları atlattığınız sürece sorun yok. Adversal'in en önemli dezavantajı, PayPal hesabına ödeme yapması. PayPal Türkiye'de kapalı olduğundan, bu yolla ödeme almanız pek mümkün değil gibi görünüyor. Banka havalesi alabiliyorsunuz ancak bu sırada gelirinizin büyük kısmını transfer ücretine bırakmak zorunda kalabilirsiniz.


Siteniz, aylık 50.000 sayfa gösterimini aşıyorsa Adversal hesabı için buradan başvurunuzu yapabilirsiniz. Siteniz sadece Türkçe ise beklentinizi yüksek tutmayın, ancak İngilizce içerikte AdSense'e yaklaşmasa da, hosting ücretlerinizi karşılayacak kadar para kazanabiliyorsunuz (en azından benim durumumda).

23.05.2020 Güncelleme:

Yeni alternatif: Ezoic

AdSense'e iyi bir alternatif, reklam konumlarını otomatik olarak belirleyen Ezoic olarak karşımıza çıkıyor. Ezoic'i sitenizle bütünleştirdikten sonra reklamların görüneceği potansiyel tüm alanları belirlemeniz gerekiyor. Bunun ardından sistem, reklamları bu alanların hangilerinde göstereceğini, yapay zeka yardımıyla kendi belirliyor. Sistemin kendini optimize etmesi birkaç hafta sürebiliyor, ancak sonunda normalde AdSense'te kazandığınızdan daha fazlasını kazanmanız oldukça muhtemel.

Ezoic'in belki en önemli dezavantajı, DNS seviyesinde entegrasyona ihtiyaç duyması. Bu, kontrolü elinizden kaçırıyormuş hissi verebilir ancak herhangi bir sözleşme yapmadığınızı ve dilediğiniz zaman vazgeçeceğinizi belirteyim. Ben şimdiye kadar bu konuda herhangi bir sorun yaşamadım. Entegrasyon işleminde Ezoic temsilcisi, size adım adım yardımcı oluyor. Tabi bu noktada İngilizce bilmeniz veya bilen birinden yardım almanız gerekecek.

Buradan kaydolabileceğiniz Ezoic, ödemeleri Payoneer üzerinden gerçekleştiriyor.

AdSense alternatifi olarak başka önerileriniz varsa, yorumlarda deneyimlerinizle beraber paylaşabilirsiniz!

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Yorum bölümünü geliştirebilirsiniz. Daha zengin yorumlar oluşturulabilir. Link, resim, code, emoji eklenebilir. Metin rengi ve diğer özellikleri değiştirilebilir. Karakter sayısı artırılabilir. Forum bölümü için 4 uzman moderatör yeter. Blog bölümünün arayüzü ve script'leri geliştirilebilir. Eğlenceli videolar çekebilirsiniz. Uzmanına sorun bölümü tekrar açılabilir. Kağıt dergi için yapabilecek birşey yok...

Vallaha, 12 saattir bir güvenlik politikasının üzerinde çalışıyorum, anam ağladı. Şimdi biraz uzanacağım. Mükemmel bir politika ama email'leri etkiliyor ve ilaveten bir DMZ çıkış lazım. Ne yazık ki rafa kaldırdım. Tüm siteleri bloke ediyorsun ve sadece sürekli girdiğin sitelere izin veriyorsun ama bu durumda örneğin Thunderbird'deki mail'lerin uzak içeriğe bağlanamıyor ve yeni gireceğin siteler de bu politikadan etkileniyor, korumasız bir çıkış gerekiyor. VPN ile çözüyorum ama email'ler.

Comodo Website Filtering'in en sevdiğim yanı şu: Engellenen Siteler Kategorisi mail istemcisindeki veya webmail'deki mail'ler üzerinden malware, phishing, suspicious, PUA gibi içeriklere erişmeni de engelliyor. Bence orijinal hali daha güzel. Tabii bu özelliği Facebook, Twitter, WhatsApp Web ve Instagram kullanırken de kullanabiliyorsun. Bu özellik çeşitli zararlı yazılımların zararlı sitelere bağlanmasını da engelliyor. Gayet iyi düşünülmüş...

Zeynel, bugün Comodo Website Filtering'e yükleyeceğim 2469 sayfalık bir Black Domain List'i LibreOffice ile edit'ledim ve txt'ye çevirdim. MSOffice 2007 ne yazık ki işlemi gerçekleştiremedi ama LibreOffice zorlanarak da olsa işlemi tamamladı...

>>> Mükemmel oldu ama blog'umda da söylediğim gibi, sağlıklı filtreleme için Comodo'da bazı operatörlere ihtiyaç var. Ayrıca büyük liste import'u sorunlu ve import edilmiş listelerden silinen ögeler de silinmiş olarak görünmüyor. Bunların da düzeltilmesi gerekiyor.

Merhaba yorumda bahsedilen çalışmalar, acaba wordpress sitemde bir aydır yaşamakta olduğum ve dibe vuran ziyaretçi sayısını, site açılış hızının düşmesi, sürekli hatalar aldığım eklenti güncellemelerinin, son 3 gündür wordpress temel güncellemesinde de ortaya çıkması gibi problemler zinciri ile bir yerden kesişen içerikte olup olmadığını anlamaya çalıştım. çaylak olduğumu, üstadlarıma saygılarımı sunarak belirtmek isterim ki belirtmem çok da gerekmiyordu sanırım.

herşey yazıların altına başta seyrek seyrek girilen, tam olarak nasıl tanımlanıyor bilemiyorum, enteresan mail adreslerine sahip, ingilizce hey dostum, paylaşımlarını beğeniyorum, işte bişeyler bişeyler, garip bir url link i ile davam eden yorumlar ile başladı. başlarda tek tek istenmeyeni yapıştırıyordum, fakat artık önünü alamıyorum. yorum onayı açık ama admin paneline düştükçe bunlar, bir şeyler bozulmaya başladı. konu ile çok alakasız oldu ise, araya girdiğim için özür dilerim.

pihole kullanın reklamlardan kurtulun

Ayfon kullanın. Reklam görmedim.

Sen de yorum yaz