Zeynel Öztürk

"Boot Configuration Data is missing" çözümü

Bilgisayarınız "Boot Configuration Data (BCD) is missing" hatası nedeniyle Windows'u bile yüklemiyorsa, işte çözümünüz

Bilgisayarınızı açtığınızda "Boot Configuration Data file is missing" hatasıyla karşılaştıysanız ve Windows 10/Windows 8/Windows 7'niz açılmıyorsa, bu sorunu çözmek için bir Windows kurtarma medyasına veya kurulum diskine ihtiyacınız olacak.

"Your PC needs to be reparied

The Boot Configuration Data for your PC is missing or contains errors.

File: \boot\bcd
Error code: 0xc000000f"

Yukarıdaki "Boot Configuration Data (BCD) is missing" hatası, sabit diskinizde bulunan, bilgisayarınızın işletim sistemini açmasını sağlayan bölümün zarar gördüğünü söylüyor. Bunun bilgisayarınızı düzgün kapatmamaktan, donanımsal hatalara birçok sebebi olabilir, ancak panik yapmanıza gerek yok. Ciddi donanımsal bir sorununuz yoksa, aşağıdaki adımları izleyerek sorunu büyük ihtimalle onarabileceksiniz.

1. Bilgisayarınızı bir kurtarma USB'sinden veya DVD'sinden başlatın. Kurulum USB'sini veya DVD'sini de kullanabilirsiniz. Bunların hiçbiri elinizin altında yoksa, aynı işletim sistemine sahip bir başka bilgisayarda oluşturmanız gerekecek.

USB'yi veya DVD'yi bilgisayarına taktıktan sonra, açılış sırasında ESC tuşuna basıp, USB veya DVD'den başlatmayı seçmeniz gerekiyor. Burada basacağınız tuş ve izleyeceğiniz yöntem, PC'nizin marka ve modeline göre biraz değişebilir.

2. Dilinizi seçin ve sorun giderme seçeneğine tıklayın.

3. Gelişmiş Seçenekler'e tıklayın.

4. C: yazın ve Enter'a basın.

5. bootrec /rebuildbcd yazın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

6. exit yazarak komut satırından çıkın ve bilgisayarınızı baştan başlatın.

Bu yöntem sorunu çözmediyse, bir de aşağıdaki adımları deneyin.

1. Üstteki üç adımı tamamlayın.

2. Bu kez Başlangıç Onarma seçeneğini kullanın.

3. Windows sisteminizde hata bulmasa bile, ön-yükleme dosyalarını onarmış olabilir. En azından bende böyle oldu. Şimdi sisteminizi baştan başlatmayı deneyin.

İyi şanslar! Sorunu çözmeye yönelik alternatif önerileriniz varsa, lütfen bizimle yorumlarda paylaşın.

https://twitter.com/zeynel84ozturk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Zeynel Bey, bu yöntemler ile sistem düzelir veya düzelmez, hiçbir garantisi yok ama sistemin bir imajının olması mutlak bir çözümdür. Bu yüzden arkadaşlar onarımla falan uğraşmasınlar, sistemi kurar kurmaz hemen imajını oluştursunlar ve zorda kaldıklarında oluşturdukları imajı kullansınlar! Tabii ki kurtarma DVD'sini de oluşturup bir kenara koysunlar! Ben Windows'un imaj oluşturma yazılımını test ettim, harika çalışıyor ve çok kısa bir sürede de sistemi hatasız olarak yeniliyor. >>>

Bakımla onarımla kaybettikleri zamana değmez. Hiç uğraşmasınlar sistemin imajını oluştursunlar ve yeri geldiğinde kullansınlar! Tschau!..

çalışmayan sistemin imajını nasıl alıcaksın ? ayrıca üzerinde kurulu yazımlar var ise tekrardan sıfırdan kurmaya çalışman daha çok zaman kaybı bilip bilmeden yorum yapmak çok kolay

burada bozulan sistemi kurtarmaktan bahsediliyor

çok teşekkürler zeynel bey sayenizde pc mi tekrar kurtardım.forumlarda o kadar ynlış bilgi veriliyorki.bazıları yazış imaj falan sistem açılmıyorki hiç çalışmıyor nasıl imaj alıcaksın.

Çok teşekkürler. İse yaradı

Merhaba , bende aynı hatayı alıyorum fakat bilgisayarı ilk toplayıp ayağa kaldırışım. İlk windowsu kurucam yani. Bu hatayı benim almama neden ne olabilir ? Çünkü bu adımları izleyebileceğim bir noktaya ilerleyemiyorum. Bios a giriyorum , kurulum usb sini boot da ilk sıraya koyuyorum , ilerleyince bu hatayı veriyor

C: yaz 5. bootrec /rebuildbcd 6. exit bu yöntem bende işe yaradı cihaz Toshiba Satelite teşekkürler chip :)

Teşekkürler yararlı bir makale.

Gerçekten yararlı bir bilgi, bende çözüme ulaştı ilk seçenek ile teşekkürler.

Zor zamanda çok işime yaradı. Teşekkürler.

Sen de yorum yaz