0'dan Başlıyorum Nasıl Başlamalıyım?

AndcrewTR
19-11-2012, 00:23   |  #1  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

Merhaba arkadaşlar ben daha önce hiç program dili kullanmadım. Game maker'le küçük bir oyun yaptım sadece. Şimdi bişeyler yapmak istiyorum geri dönüşüm kutusu boşaltma, not hesaplama vs. Neyle başlamalıyım. Visual Studio 2012 Ultimate indirdim hangi dille başlamalıyım? İlk önce nasıl bir şeyler yapmalıyım. Lütfen fikir verin bana çok meraklıyım programlamaya.

talha_865
19-11-2012, 01:00   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Benim tavsiyem c# dır.
İnternet üzerinden bu dil ile ilgili olarak fazlaca döküman ve örnek bulabilirsin vede bu dille program geliştirmek zevklidir.
Buda sana bir avantaj sağlar nasıl bir problemle karşılaşırsan karşılaş senden önce birisi onu çözmüş ve internete koymuştur :)

5 yıldır birçok dille geliştirme yapmaktayım ama en çok zevk alarak yaptığım c#

Kapalı Hesap (153535)
19-11-2012, 02:22   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj
Alıntı: talha_865  
Benim tavsiyem c# dır.
İnternet üzerinden bu dil ile ilgili olarak fazlaca döküman ve örnek bulabilirsin vede bu dille program geliştirmek zevklidir.
Buda sana bir avantaj sağlar nasıl bir problemle karşılaşırsan karşılaş senden önce birisi onu çözmüş ve internete koymuştur :)

5 yıldır birçok dille geliştirme yapmaktayım ama en çok zevk alarak yaptığım c#

Kesinlikle katılıyorum.Benim de geliştirme yaparken en çok kullandığım ve sevdiğim dil.

AndcrewTR
19-11-2012, 16:51   |  #4  
AndcrewTR avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

Tavsiyeler için teşekkürler arkadaşlar bir sorun oluştu visual studio 2012 ultimate'yi indirdim kurulumda baya bekletiyor sonra da setup failed hatası veriyor. Bide bunun 950 Kb olanı da var 1.50 gb olanı da var hangisini indiricem? Yada başka bir öneriniz var mı? Benim bilgisayarımda internet yok buradan indirip eve götürüyorum.

Tempus arkadaşım çok teşekkürler öneriler için ama ilk başladığımda kitap dvd falan düşünmüyorum biraz ufak ufak internetteki anlatımlardan başlayayım sonra seversem önerdiklerini alırım. İnternette önerebileceğin bir site var mı?

Son Düzenleme: AndcrewTR ~ 19 Kasım 2012 16:52
hobbit1421
25-03-2013, 14:07   |  #5  
Yeni Üye
35 mesaj

Merhaba,

Visual Studio 2012 Ultimate mi kullanıyorsunuz? Neden ki? Professional sürüm sizin için fazlasıyla yeterli.  

Üniversitede  öğrenci miyiz? Eğer öyleyse Microsoft un DreamSpark programı ile Visual Studio 2012 Professional sürümü ve daha bir çok kaliteli programı ücretsiz indirebilirsiniz...

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.Programlama öğrenmek için ben daha çok kitapları kullanıyorum. Netten öğrenilen bilginin pekte kalıcı olmadığını düşünüyorum. Programlamada biraz ilerledikten sonra uygun çapta bir projeye başlanabilir. Bu size çok şey katacaktır ki bana çok şey kattı.

Şu an Windows 8 mağazası için C# ve XAML ile program geliştirme üzerine bir kitap okuyorum. Kitabı yarıladım gibi. Kitap bitsin ufaktan bir proje hazırlamayı düşünüyorum. Bitince mağazada da yayınlamayı düşünürüm kısmet. Hep bilgisayar başında kitabı okumuyorum. Bir deftere kitabın sıradaki bölümünden önemli notlarımı alıyorum. Hatta artık örnek kodları bile deftere yazmayı düşünüyorum. Bir kez notları okuduktan sonrada bilgisayarda denemem gereken kodları elle ,kopyala yapıştır yapmadan, yazıyor ve çalıştırıyorum. Kodla oynamak çok önemli. Şunu kaldırsam ne olur? Şunu şöyle yazabiliyor muyum v.s. gibi sorular iyi programcıya giden yolun kilometre taşları adeta. Yolumuz uzun. Allah yardımcımız olsun :)  

Maalesef ingilizceniz iyi değilse belli bir seviyeden sonra sorun olabiliyor. Türkçe içerikler çok kaliteli olmayabiliyor. Ben şu an okuduğum kitabı Amazon dan aldım. Bir diğer kitapta yolda 40 gün (-15 yada +15 gün diyorlar ) sonra gelecek.  

Ben C#'ı Üstad Herbert Schildt'in kitabından öğrendim desem yeridir. Windows Form kısmını ise şu kitaptan http://www.turkmenkitabevi.com.t ... n-karaglle-k29.html öğrenmiştim.

Tabii ki öğrenecek çok teknoloji var. C# ve Windows Formda program yazmayı öğrendikten sonra hangi teknolojiyi öğrenmeniz gerekli bu sizin yaptığınız seçime bağlı. Masaüstü programcılık mı (Windows Forms, WPF, XAML, Windows Mağaza Programları,...) yapacaksınız yoksa web ağırlıklı mı (ASP.NET,WCF,SilverLight,...)?

İyi Çalışmalar...

Son Düzenleme: hobbit1421 ~ 25 Mart 2013 14:11
Erdem_Aydın
25-03-2013, 15:27   |  #6  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

VS-2012 kullanma. 2008 başlangıç için daha iyi. Sonra programlarım neden başka bilgisayarlarda çalışmıyor diye sıkıntı yaşarsın net.Framewok ten dolayı. 

Başlangıç için Visual Basic daha iyidir. İngilizce üzerine kurulu basit yapılı dil. VByi biraz kap sonra C# a geç. İleri seviye için VB yetersiz kalabilir. Daha doğrusu ileri seviyede C# daha hızlı çalışır. 

Kariyer video gibi sitelerden ders videoları izleyebilirsin. Sorun olursa konu açarsın yardımda ederiz bildiğimiz kadarıyla.

sahinvural
26-03-2013, 10:59   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

çok fazla bilgi sahibi değilim bende yeni sayılırım sadece eğitimamaçlı bir öneride bulunucam http://kariyervideo.com/ sitesinden faydalanabilirsiniz ayrıca araştırırsanız bu konuda birçok ücretsiz eğitici videolar içeren siteler var.

c# eğitim kitabı almıştım örnek çalışmlar vs. dvd si var
İsterseniz [email]sahinvural@yandex.com[/email] adresime bir boş mail atın ben örek çalışmalar ve makaleleri atayım size.

_Kanserkan_
30-03-2013, 15:54   |  #8  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
15 mesaj

Kesinlikle C# çok zevklidir, üzerine yoğunlaş derim. Ben de Sefer Algan'ın C# Nedir kitabıyla başladım çok faydalı, tevsiye ederim. Sonra zaten kursa falan gittim iyice pekişti. Yakın zamanda da C# eğitimleri olması lazım Sefer Hocaya BT Akademiden ulaşabilrisin, bu işin üstadıdır mutlaka iletişime geç derim. Kolay gelsin

Koding
24-04-2013, 04:38   |  #9  
Taze Üye
19 mesaj

inploidde falan da bu tarz sorulara verilmiş cevaplar var onları incele, sor oralara falan. C#ı sevmekte de haklısın, ben de bayılıyorum yok böyle bir program. Sağolsun BT Akademiden Sefer hoca sevdirmişti ısındırmıştı bu alana

Koding
11-05-2013, 19:34   |  #10  
Taze Üye
19 mesaj

Bu arada ilgilenenlere süper bir haber vermek isterim, Sefer hocanın da içinde buluınduğu bazı hocalar worshoplar düzenleyecek çok güzel konular var , fırsatı olan, gidebilecek durumda olan kaçırmasın derim: http://kampanya.btakademi.com/18042013/lp/

TOmarr
23-05-2013, 17:17   |  #11  
Taze Üye
18 mesaj

Burada da sizin gibi yeni başlayan biri sormuş faydalanabilirsiniz belki http://www.pclabs.com.tr/forum/t ... s-birinin-sorulari/  
Ayrıca C# kesinlikle öğrenilmesi gereken ilk dillerden, C# Nedir kitabını tavsiye ederim Sefer Algan'dan. O kampanya da uzatıldı 15 Hazirana, %25 indirim var arkadaşlar, kaçmaz yani

Son Düzenleme: TOmarr ~ 23 Mayıs 2013 17:19
_Kanserkan_
25-06-2013, 10:50   |  #12  
Taze Üye
15 mesaj

http://forum.shiftdelete.net/pro ... e-baslamaliyim.html