0 SES PC YA DA SESLİ?

ozanaab
18-11-2008, 19:35   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,434 mesaj

arkadaşlar orta-yüksek performanslı ama 0 ses bi pc toplanacak olsa(fiyat fazla önemli değil)
işlemci soğutucu olarak Thermalright Ultra-120 Extreme fansız CPU Cooler

psu olarak Silentmaxx FANLESS 400W FANSIZ PSU

ekran kartı olarak hd4870 ya da o tarz bişey +  ZALMAN VNF100 fansız VGA sogutucu

+Thermalright HR-05 SLI Köprü Soğutucu

+Silentmaxx Silence Kit Midi

Silentmaxx-HD-Seti Rev. 2.0 hdd/optik titreşim engellemyici

+Plastik Pullar kullanırsak kasa sesini 0 yada 1 db e indirebilirmiyiz??

EDİT: hdd'ler ocz nin yüksek performanslı 128gb ssd leri olanilir ses çıkarmadıklarını duydum!!

ozanaab
18-11-2008, 19:40   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

+ Thermalright HR-05 SLI/IFX çipset soğutucu

ozanaab
19-11-2008, 18:35   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

hiç kimse bişey bilmiyormu??
0 ses bi pc konusunda biriniz yardım edin.
eeğr yazdıklarım 100/100 doğruysa sen doru yazmışın diyin de ona göre plan yapiym bn de

uGuR.uK
19-11-2008, 21:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

her donanım icin fansız sogutucu secmişsin tamam, hepsini tektek inceleyemedim ama donanımlarınla uyumludur. almdan önce ORJINAL üretici sitesinden kasadaki donanımlarla uyumlu oldugundan(cpu ve gpu sogutucuları icin) emin ol. ondan ziyade tüm parcaların böyle olması ve fiyat acısından sıkıntı yaşamaman iyi. seçimlerinde güzel, ancak sunuda ununtma hic fan olmicak kasa icinde. yani hava girişi ve cıkışı sıkıntılı olcak. kasanın son derece acık ve ferah bir ortamda olması lazım, ayrıca kasa önünde ve arkadasında hiç degilse boşluklar acık alanlar olmalıki yine hava girip cıksın.

ozanaab
20-11-2008, 10:58   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj
elazigli
her donanım icin fansız sogutucu secmişsin tamam, hepsini tektek inceleyemedim ama donanımlarınla uyumludur. almdan önce ORJINAL üretici sitesinden kasadaki donanımlarla uyumlu oldugundan(cpu ve gpu sogutucuları icin) emin ol. ondan ziyade tüm parcaların böyle olması ve fiyat acısından sıkıntı yaşamaman iyi. seçimlerinde güzel, ancak sunuda ununtma hic fan olmicak kasa icinde. yani hava girişi ve cıkışı sıkıntılı olcak. kasanın son derece acık ve ferah bir ortamda olması lazım, ayrıca kasa önünde ve arkadasında hiç degilse boşluklar acık alanlar olmalıki yine hava girip cıksın.
anladım.
kasanın yanını açık tutmakta ya da arkasındaki pci çıkışlarını açık bırakmakta fayda var o zaman.
ve kasa masa üstünde olacak yani yerde etrafı kapalı bi yerde değil. sağı solu geniç boşlukta olacak.
kablo kargaşası yaşanmaması için kablosus klavye fare seti alacağım(fazla olmaz ama bi nebze azaltır kargaşayı).
alınacak parçalarla uyumluluk gösteriyor.
bunları aldıktan sonra herhangi bi problem yaşanmaz dimi??
ha kasanın arka tarafında psu nun altında bi fan var. onu zalmanın daha sessiz ve daha iyi bir modeli ile değiştireceğim galiba. 1 tane fan olacak. ama eğer fazla etkisi olmuyo sa onu da çokarmayı düşünüyorum.
kasanın yan kapağında işlemcinin sıcağı dışarı atması için boru gibi bişeyler var ya ondan olacak ve kapağın alt kısmında delikler olacak yine havanın dışarıya çıkması için.
böyle 0 fanlı bi kasa yaptıktan sonra hdd ve diğer parçalar titreşerek fazla bi ses yapmazlar sanırım.

uGuR.uK
20-11-2008, 15:47   |  #6  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

eger parcaları sıkı sıkı vidalarsan titretşim falan olmaz, ama yinede olursa onuda önlemek icin plastik conta kullanabilirsin. ayrıca eskileri söküp yeni sogutucu parcaları takarken sogutucu yüzey ve sogutulcak çipler arasına yeterli miktarda güzel kaliteli bi termal macun sürmeyi unutma. sogutucuların vidalarınıda köküne kadar sıkma, aparatlar titreşim yaratmadan bir arada sabit durduktan sonra yeter. cok sıkarsan aradaki macun yanlardan taşar gider. kasanın arkasındaki fanı istersen sökersin istersen kalır, sana baglı. her işlemde dikkatli sekilde davranırsan bişey olmaz ve sessiz bi pc'ye sahip olursun.

ozanaab
20-11-2008, 16:23   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj
elazigli
eger parcaları sıkı sıkı vidalarsan titretşim falan olmaz, ama yinede olursa onuda önlemek icin plastik conta kullanabilirsin. ayrıca eskileri söküp yeni sogutucu parcaları takarken sogutucu yüzey ve sogutulcak çipler arasına yeterli miktarda güzel kaliteli bi termal macun sürmeyi unutma. sogutucuların vidalarınıda köküne kadar sıkma, aparatlar titreşim yaratmadan bir arada sabit durduktan sonra yeter. cok sıkarsan aradaki macun yanlardan taşar gider. kasanın arkasındaki fanı istersen sökersin istersen kalır, sana baglı. her işlemde dikkatli sekilde davranırsan bişey olmaz ve sessiz bi pc'ye sahip olursun.
zaten orada silikon kuracağımı söylemiştim sanırım bu gerçekten yararlı.
termal macınlar da soğutucuların içinden çıkar heralde. çıkmazsa da alırım.
soğutucuları alırken yüzeyinin ayna gibi olması lazımmış?? incelemelerde baktığımda önüne konulan yazıyı aynen yansıtıyor du demekki iyi.
parçaları salam bi şekilde vidalayacaım (termal macun sürülen yerleri yeteri kadar), sağlam ve kaliteli malzemeden yapılmış bi kasa ile kullanacaım.
o arkadaki fanı da muhtemelen sökerim.
bütün bilgiler için teşekkürler. soruma cevap veren tek kişisin.
en yakın zamanda internet sitelerinden parçaların siparişini vereceğim.

uGuR.uK
20-11-2008, 18:37   |  #8  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

rica ederim, kolay gelsin sana...

ozanaab
23-11-2008, 12:31   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
1,434 mesaj

şu anda işlemci olarak e6300 kullanıyorum. işlemci ısısı fanlı kullanımda makul ama sıcak sayılır. bundan çnce e2140 kullanıyordum. performansı çok ta iyi değildi idare eder seviyede ama ısısı çok düşüktü.
stock fanı o kadar adi bir yapıdaydı ki dokunduğum yeri yamuluyordu
tenekeydi yani. ve buna rağmen bilgisayar normal çalışıyo durumdayken 20 derece gibi çok düşük bi sıcaklıktaydı.
ki ben antalyada yaşayan birisiyim. ama kasam havadar.
performans olarak bu işlemciden daha iyi ısı olarak ta o civarlarda işlemcilere baktım. e8400 iyi gibi. ama ısısı hakkında hiç birşey bilmiyorum.
bu işlemci hakkında daha fazla bilgisi olam var sa yazarsa sevinirim.
oc yapmayacağım 3ghz gibi bi hız film izlemek download yapmak ve normal oyunlar için gayet iyi(ör. stalker)
ram olarak 2x2 gb ddr2 1066mhz 5-5-5-15 ya da 800mhz 4-4-4-12 almayı düşünüyorum.
sizce hangisi daha iyi olur multimedia kullanımda??
anakart seçiminde ise pek fazla bişey söyleyemiyeceim. şu katı kapasitörler falan varmış anakartta çok iyi sessizmiş. kullanım ömrü de uzunmuş.
ep45ds3r bi örnek ama bence kullanım amacıma göre fazla gibime geldi. ama siz daha iyi bilirsiniz. şu anda asus p5s mx se kullanıyorum.
idare ediyo beni ama kartın her yanında made in china yazıyor asus olmasına rağmen ve sadece 1 tane asus yazıyor kartta. bütün parçaları foxconn. çakma mı ne anlamadım?
hdd olarak tek hdd her zaman için daha sessiz olur. bunu da 500gb-1tb arası 7200,11rpm 32mb sata hdd olarak düşünüyorum. performansı çok kötü olmasın olabildiğince iyi olsun ve cızırtı duyuyorum şu an ki hdd'mden bu cızırtılar mümkünse olmasın ya da en az olsun.
psu seçimi zaten yaptım.
kasa seçimi olarak kararsız kaldım. alacağım kasanın sesi çok iyi yalıtması dışarı vermemesi lazım. ve olabildiğince sade bi yapıya sahip olmasını istiyorum.
nette bakıyorum kasalara güzel ama kötü kasalar zaten alınacak gibi deiller iyileri de devamlı birsürü fanlarla ya da dev gibi tek fanla soğutulmakta. 20db civarı ses demek bu da. o yüzden sade çık ve iyi bi kasa öneriniz varsa yazarsanız sevinirim. ben aradım bulamadım.
optik olarak da dvdrw seçecem onların da sessizlerine bakıyorum.
ekran kartı seçiminde çok kararsızım. çünki ekran kartı kasa içinde en çok ısınan parça. onun için ortanın biraz üstü seviyeden seçim yapmak lazım çünki üst seviyeler çok ısınıyor.
zalman'ın mavi renkli pasif soğutucusunu takabileceğim kartlar arasında kararsız kaldım. kartlar şunlar:
HD4870 GDDR5 1GB ya da 512MB olan model. 3.6GHz/750MHz 256Bit
HD3870 GDDR5 512MB 256Bit GDDR5
8800@9800@9600GT ya da o civarda bi ekran kartı.
min. 512mb 256bit ve gddr3 olması lazım kartın ki performansı yeterli olsun.
bu özelliklere uygun bi pc toplayabilirmisiniz??