1,5 Terabyte HDD Çöktü-Xp okunamaz olarak görüyor

Codys
27-04-2011, 20:40   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
166 mesaj

Arkadaşlar 2 hafta önce Seagate 1500 GB Hdd satın aldım.Pc'mdeki bütün Film-Oyun ve Resimleri buraya yedekledim (1400 gb yer tutuyor)
Dün Pc'yi açtım ve Disk Dinamik Diske Dönüşmüş Okunamz olarak görünüyordu
Find and Mount programıyla Diski açabiliyorum
Fakat Windowsu her açtığımda bu işlemi yapmam gerekiyor,diski temel diske dönüştürürsemde veriler kaybedilecektir diyor

1-Öncelikle Hdd'de yazma koruması görünüyor bunu nasıl kaldırabilriz
2-Find and Mount prg.la açıp verileri içinden alabiliyorum ama bunu çook yavaş yapıyor ,nerdeyse normal bir kopyalamanın 20/1'i hızında..Düşünün 4gb veriyi 3 saatte taşıyor ( Bu yavaşlık yazma korumasındanmı kaynaklanıyor)
Dolayısıyla 1400 gb veriyi kopyalamam haftalarımı alacak

Bu diski normale nasıl dönüştürebiliriz veya verileri daha hızlı ve güvenlı bir seklde nasıl kurtarabılrm..ÇOK ÖNEMLİ yardımlarınızı bekliyorum

Codys
27-04-2011, 20:53   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
166 mesaj

Bu arada diskim harici değil normal 1500GB sabit dik

CasperTweti
27-04-2011, 21:48   |  #3  
CasperTweti avatarı
Yıllanmış Üye
158 mesaj

Tam bir bilgisayar uzmanı değilim sadece araştırman için bir yol göstermek istedim. Başlat çalıştır kısmına  diskpart yaz onayla karşına ms-dos komut penceresi çıkacak buradan da list disk yazıp enterle disklerin listesi çıkacak düzeltilmesi istediğin diski seçmen için select disk x yaz enterle (x Disk nosu listelenen disklerin sonunda yazıyorgerekli olanın numarasını yazacaksın) list partition dersen partitionlar görülecek ve yine aynı şekilde işlem yapacağın partitionu seçeceksin yani select partition x (x yine numarayı gösteriyor) seçilen partitionu aktiv edip harf atanmasını isteyeceksin. Bunları da disk list yazınca komut listesi geliyor ordan yararlanacaksın. Önce iyice bir araştır yanlışlık yapma derim. Kolay gelsin

Codys
27-04-2011, 21:56   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
166 mesaj

saolasın kardeşim dediklerini yaptım diskler karşıma çıktı ama nasıl aktif edeceğimi bilmiyorum,birde bu menüden diskin yazma korumasını kaldırbiliyormuyum
Yazma korumasını nasıl kaldırabileceğimi öğrenebilirsem çok iyi olur

Son Düzenleme: Codys ~ 28 Nisan 2011 00:13