155 Tam Sürüm Yalanı

mmtopkaya1991
04-08-2007, 19:30   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
77 mesaj

Geçen ayların birinde her ay aldığım gibi Chip aldım. Özellikle üstündeki 155 Tam sürüm yazısını görünce vay bee dedim. Eve gittim. Açtım. tam sürüm dedikleri Freeware programlar. Ayıp sans Chip.

Cd üstünde Bilgisayar tarihi Ansiklopedisi yazıyordu. Bilgisayar tarihinin 40 yılı burada yazıyordu. Açtım. Yıllara tıklıyorsun Atıyorum 1987 Şu oldu. Bu tarihte şu şu oldu. Bunun neresi ANSİKLOPEDİ. Tiraj önemlidir ama en önemli sermay güven. Ben Chip'e güvenimi kaybettim. Artık üstünde birşey varsa iyice okuyorum bir kıllık vardır diye.

Bu kadar eleştiriden sonra yinede en iyi Bilgisayar Dergisi sitesi CHIP Online, en iyi dergi Chip. Her ay almaya devam edeceğim inşallah. Ama  artık daha az güvenerek.

mmtopkaya1991
07-08-2007, 12:38   |  #2  
OP Üye
77 mesaj

Neden cevap gelmiyor. Yoksa yöneticiler ve EDİTÖRLER bu yazıyı okumadı mı? Yoksa doğru mu söylüyorum...

Caner Güral
11-08-2007, 12:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Freeware ücretsiz, tam, sonuna kadar kullanılabilir demektir zaten.CHIP alıpta Office 2007'nin tam sürümünü ya da NOD32'nin  tam sürümünü dergiye koyacak değil ki.Yani bu iş öyle böyle değil bayağı bayağı maliyet gerektirir.

Ansiklopedi konusu hakkında bir bilgim olmadığı için bir şey yazamayacağım.

Hoşçakalın.İyi günler...

make-believe
11-08-2007, 14:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Yalnız 'FreeWare' ile 'Full version' arasında fark olduğunu belirtmekte yarar var.

Kullanıcıları yanıltmamak için '155 freeware' demek daha ahlaki olurdu bence...

Bunlar hep yapılıyor, satış/pazarlama stratejisi adı altında.

Caner Güral
11-08-2007, 14:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Tabii ki farklı kullansa daha iyi olurdu ama kesin, tek düze, yanlış da denilemiyor ki.

mmtopkaya1991
13-08-2007, 16:13   |  #6  
OP Üye
77 mesaj

Arkadaşlar derginin üzerinde 4 Tam sürüm Programın resmi ve sisimler vardı. 155 Programın içinden sadece 4'ü tam sürüm. Bilgisayar Tarihi Ansiklopedisi de öyle.

Hem tam sürüm olayını biliyoruz. Chip genelde 4 tam sürüm verir. Sen parayla satılan programları tam sürüm diye veriyorsun. Sonra kalk Free programlarıda Tam diye yutturmaya çalış. Birde Türkiye'nin en çok satan bilgisayar dergisi olacaklar.

Ayrıca dikkat ederseniz editörler hiç konuya cevap vermedi. NEDEN? Hem tam sürüm olayını biliyoruz. Chip genelde 4 tam sürüm verir. Sen parayla satılan programları tam sürüm diye veriyorsun. Sonra kalk Free programlarıda Tam diye yutturmaya çalış. Birde Türkiye'nin en çok satan bilgisayar dergisi olacaklar.

mmtopkaya1991
15-08-2007, 13:18   |  #7  
OP Üye
77 mesaj

Evet ayın 4'ünde ilk mesajı yolladığımdan beri HİÇBİR EDİTÖR konuya cevap vermedi. Bugün ayın 15'i.

make-believe
15-08-2007, 21:29   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
mmtopkaya1991
Evet ayın 4'ünde ilk mesajı yolladığımdan beri HİÇBİR EDİTÖR konuya cevap vermedi. Bugün ayın 15'i.
Cevap verilecek yanı mı var ki olayın???
'Özür dileriz, bir yanlışlık olmuş' demekten başka.

İnanın bunu yabancı bir internet Sitesi şimdiye yapmıştı. Bu örneği vermek istemezdim ama durum bu. Bizde ise kuyruğu dik tutmak adına hata ettiğimizi ya da yanlış yaptığımızı kabul etmek hep zor gelir.

Ben de bir örnek vereyim kendimden: Chip Online'nın yeni donanımlar bölümünde LG'nin yeni bir 20X DVD writer'ı kısaca tanıtılıyor.(LG GSA H55L). Arabiriminin de S-ATA olduğu yazıyor. Firma olarak ta Boğaziçi bilgisayarın sitesi gösterilmiş. Siteye tıkladım böyle bir ürünün kaydı yok. Yabancı, donanım inceleme sitelerinden ürünün incelemesini okudum ve ürünün en ince detaylarına varan özelliklerini de tanıma fırsatım oldu. Ayrıca aynı ürünün arkadan çekilmiş ayrıntılı resminde ve inceleme yazısında IDE arabirimi olduğu söyleniyordu. Neyse ben de Chip Online'nın bu ürün hakkındaki incelemesine düşüncelerimi belirten üç ayrı yorumumu yazdım, ama hiç biri yayınlanmadı. Bunu doğrusu çok yadırgadım ve bu tutumu taraflı bulduğumu belirtmek istiyorum.

mmtopkaya1991
18-08-2007, 14:12   |  #9  
OP Üye
77 mesaj

Yok yok arkadaşım bu yanlışlık falan da değil. Düpedüz müşteriyi ALDATMAK. O yüzden ya konuyu açalı kaç gün geçti hala tek bir editörü geçtim MOD lardan bile bir cevap gelmedi. Ve bu konuyu silmedikçe utanmaya devam edecekler. Konuyu silseler veya kilitleseler az da olsa kalmış karizmaları yerle bir olacak. Silmeseler daha beteri oluyor. Konuyu kilitleseler ne diye kilitleyecekler. Kara kara düşünüyorlardır ne yapalım diye. Demek ki neymiş ___ "SONUCUNDAN PİŞMAN OLACAĞIN İŞLERİ YAPMADAN ÖNCE İYİ DÜŞÜNMELİ".___  Tam bir çıkmazdalar galiba. ASlında Chip'in bu duruma gelmesi içimi acıtıyor. Yazık güzelim editörlere. Ama ne yapalım. Bende müşteri daha önemlisi OKUYUCUyum. Parama acıdığımdan değil. Aptal yerine konulduğumdan dolayı kızıyorum. Sonuçta ben gene her ay bütünd ergileri alıyorum almaya devam edeceğim kısmet oldukça...Yani biri çıkıp Chip'i mahkemeye verse belki de kazanır.

TuncaBozkurt
18-08-2007, 14:49   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Konu ile ilgili pek bir bilgim yok. Ama sana şunu söyleyebilirim ki, bu konularla sadece dergi editörlerinin ilgilendiğini düşünüyorum. Sonuçta dergide yazan bir kelime topluluğu, CHIP Forum moderatörlerini pek ilgilendirmeyebilir.

Umarım doğru yol bulunur.

theironman
19-08-2007, 20:19   |  #11  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
mmtopkaya1991
Yok yok arkadaşım bu yanlışlık falan da değil. Düpedüz müşteriyi ALDATMAK. O yüzden ya konuyu açalı kaç gün geçti hala tek bir editörü geçtim MOD lardan bile bir cevap gelmedi. Ve bu konuyu silmedikçe utanmaya devam edecekler. Konuyu silseler veya kilitleseler az da olsa kalmış karizmaları yerle bir olacak. Silmeseler daha beteri oluyor. Konuyu kilitleseler ne diye kilitleyecekler. Kara kara düşünüyorlardır ne yapalım diye. Demek ki neymiş ___ "SONUCUNDAN PİŞMAN OLACAĞIN İŞLERİ YAPMADAN ÖNCE İYİ DÜŞÜNMELİ".___  Tam bir çıkmazdalar galiba. ASlında Chip'in bu duruma gelmesi içimi acıtıyor. Yazık güzelim editörlere. Ama ne yapalım. Bende müşteri daha önemlisi OKUYUCUyum. Parama acıdığımdan değil. Aptal yerine konulduğumdan dolayı kızıyorum. Sonuçta ben gene her ay bütünd ergileri alıyorum almaya devam edeceğim kısmet oldukça...Yani biri çıkıp Chip'i mahkemeye verse belki de kazanır.
arkadaşım dediğin insan senden yaşça oldukça büyük bir insan, aklında olsun, unutmuş olabilirsin.

Ayrıca bu konuda yorumda bulunmayacağım ama üyelerimizin rahatsızlığı varsa bu konuda bir açıklama yapılmalı elbette.

Banned
20-08-2007, 10:37   |  #12  
Banlandı
43,715 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

dergi kapağında "tam sürüm" ifadesini neden kullandığımızı kısaca açıklayalım. 155 program arasında ağırlıklı olarak freeware'ler olmak üzere, ticari programların tam sürümleri, adware'ler, açık kaynak kodlu yazılımlar ve kullanımı lisans ücreti gerektirmeyen ücretsiz yazılımlar bulunuyor. Tüm bunları kapakta "tam sürüm" yazılımlar adı altında vermeyi uygun gördük. Sonuçta bu programları süre kısıtlaması olmadan, eksiksiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Kullandığımız ifade size yanıltıcı gelmiş olabilir, ancak "tam sürüm" ifadesinin verdiğimiz 155 yazılımı en iyi şekilde karşılayan ifade olduğunu düşünüyoruz. Yine de kullandığımız ifade sie yanıltıcı geldiyse, özür dileriz.

Saygılar,
CHIP

mmtopkaya1991
21-08-2007, 18:25   |  #13  
OP Üye
77 mesaj

Vay vay vay elvis abi. Yeniden burada görüşmek nasipmiş haa. Saygılar efem. Geleim sebeb-i cevabımıza :

1. Cevap yazarken üyelerin yaşlarını araştırmak uzun sürmez mi sencede? Hem benim neredeyse bütün arkadaşlarım 20 yaşından büyük. Kimi programcı, kimi esnaf, kimi kasiyer. Küçük arkadaşım sadece 2-3 tane var. Onlarla da konuşmaktan hoşlanmıyorum. BASİT KAÇIYOR.

2. Tam Sürüm ifadesi kullanıcıyı AŞIRI fazla yanıltmış. Ücretsiz program da denilebilirdi. Üstelik kapakta resmi verilen 4 program TAM SÜRÜM dü ve kapakta sadece o 4 TAM SÜRÜM programın ismi yazıyordu. Ve o pakette sadece 4 TAM SÜRÜM vardı. Diğerleri free, opensource vs vs. Bizde o resim ve o 4 tam sürüm programa bakıp bunların hepsi tam sürüm dedik. Burada BÜYÜK ÖLÇÜDE BELKİDE TAMAMEN haksızsınız. Bunu bu konuya bu kadar geç cevap vermenizdende anlayabiliriz.

3. Tam sürüm meselesine UYGUN OLMASA bile bir cevap verdiniz. Peki bilgisayar tarihi ansiklopedisine ne diyeceksiniz. Abartıldığı kadar var mı?

make-believe
21-08-2007, 19:37   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,836 mesaj

Neyse meseleyi artık uzatmayı doğru bulmuyorum. Chip, resmi olarak özür diledi ve hatasını kabul etti. Bu senin için de yeterli olmalı bence...

mmtopkaya1991
23-08-2007, 14:36   |  #15  
OP Üye
77 mesaj

Açıklama güzel ama kaçamak. Ayrıca sen doğru bulmuyorsun diye konuyu kesmek zorunda değiliz. Gene de forumu kavga ortamına da çekemeyiz. Forumda MODlar var. Kuraldışılıkları engeller. Mesela ben bu mesajı biraz sert yazsaydım KAVGA'dan kitlenebilirdik.

keylog
29-08-2007, 17:54   |  #16  
Yıllanmış Üye
126 mesaj

Valla çok haklı bi konu açmışsın birader oradaki yazıı gerçekten çok aldatıcı o zaman ya her ay tam sürüm adı altında verdikleri programlar için başka bi kelime kullancaklar ki onlarda zaten lisanslı programların eski sürümleri oluyo genelde yada bu başlıkta kullandıkları kelimeyi gerçekten bizleri aldatmak için yazmışlar...
Bunları yazdığın için hiçbir chip çalışanının sana kızmaya hakkı yok helal olsun en doğrusunu yapmışsın bunları böyle belirtmediğin sürece aynı şeyler dewam eder...