160GB HDD 33Gb Gözüküyor

ss_si
12-01-2007, 00:45   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

merhaba arkadaşlar.. 160GB samsung hdd aldım Xp ile 30Gb lik bir bölüm oluşturdum. geri kalan 130GB yi windows kurulduktan sonra biçimlendiririm diye hiç ellemedim. eski hard disk 20GB(iki partition idi) hiç uğraşmadan bundaki bilgileri yeni hdd ye atmak istedim bunun için Hiren boot cd deki true image programını kullandım yaklaşık 1:30 saat sürdü. bittikten sonra bilgisayarı yeni hdd den açtım ama program yeni hdd nin 30Gb lik bölümünün 9GB sini C geri kalanıda D yapmış. Yani Hdd nin geri kalanı görünmüyordu. Geri kalan bölüm Bilgisayar Yönetimindeki disk yönetimi altında da görünmüyordu. Tekrar xp cd si ile başlattım ama yine toplam disk boyutunu 33 gb kadar görüyordu. Bu sefer Maxtor un maxblast 3 cd si ile hdd yi hızlı modda sıfırlamayı denedim ama yine olmadı. bir de* Hdd biosta da 32-33GB civarında gözüküyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim arkadaşlar..

make-believe
12-01-2007, 03:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Anakartın kaç yıllık? Eski bir anakart ise bu çok normal. Bi Bios güncellemesi yapman gerekiyor. Ayrıca Windows XP SP2 yüklü olmalı.

ss_si
12-01-2007, 10:19   |  #3  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Anlattığım işlemi yapmadan önce tam olarak görünüyordu.

cell-o
12-01-2007, 10:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

ben size dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyım.
öncelikle windows service pak 2 ile kurulumu yapın.sonra anakartınızın eski mi yeni mi diye yazmamışsınız.ben yine söyliyim.eski anakartlarda 2001 yılına kadar üretilen anakartlarda üretici firmaların sitelerinde en yeni bios update vardır.fakat bu güncelleme 127 gb kadar destekeler.tabiiki sizin anakart daha yeinyse hepsi görür.bios güncellemesini windows üzerinden yapabilirsiniz.
birde şunu beliriyim. önceden görüyordu demişsiniz.onun için tavsiyem zaten yedekeleriniz.zaten varmış.onun için yeni harddisk tam format çekip bölümlerin hepsini silin.sonra anakarttan sökün.sonra tekrar takınız.önce bios girip kontrol edin.sorun yoksa windows ta direkt tam kapasite olarak görecektir.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 12 Ocak 2007 10:23
mrc_1984
12-01-2007, 11:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

win xp sp2 iel bölüm oluşturma işlevinde hata yapılmış...
30000 lik kısmı yazmak ikiye böldüğünüz anlamına gelmemiştir.harddiskinizdeki kalan 100000 lik alan içinde win xp sp2 ile mantıksal sürücü tanımalaması yapmalısınız..
yani bu sorunu ortadan kaldırın...
tekrar tek parça haline getirin ve yukarda yöntemi uygulayın

root1907
12-01-2007, 11:41   |  #6  
root1907 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
231 mesaj

eğer biosun eskiyse hardisk görmiye bilir böle bir sorun varsa biosu güncellemen gerekir eğer böle bir sornun yoksa hardist üzerindeki jump ayarlarını kontrol et hardisk kitapcığının üzerinde nasıl olması gerektiği yazar jump ayarlarından dolayı makina hardisk tam görmüyebiliyor.kolay gelsin.

mserkanm
25-01-2007, 02:33   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaslar...
Hddlerde birde 32Gb limitleme icin jumper bulunmaktadir slave yada master ayari yapayim derken limitleme de koymus olabilirsin büyük ihtimal de böyle ayrica cogu biosta bu sorun pek olmaz ayrica bios ne görürse görsün windows yada isletim sistemi genelde normal sekilde görür eskiden kasit 8,4 üstünü görmeme idi bu yoksa sorun jumperdandir onuda kontrol etmelisin ayrica bios güncellemesi mecbur kalmadikca yapilmamasi gereken riskli bir islemdir.