1968'den kalan Apollo 8 basın bülteni...

CHIP Online
29-12-2008, 21:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

GALERİ: Böyle başlayan sayısız basın bülteni alıyoruz; ancak 1968'den kalan NASA bülteni çok farklı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/1968 ... -bulteni_10231.html

Resimlerle: 1968 basın kiti: Apollo 8'in uzay görevlerinin tanıtımı

Her basın kuruluşu, halkla ilişkiler firmalarıyla yakın çalışır ve bu firmalardan gönderilen sayısız basın bülteni içerisinden haber değeri taşıyanları ayıklamak için ciddi çaba ve zaman sarfeder. Bazıları bizler için çok faydalı olabilir ama bir kısmı bakmaya harcadığınız vakti karşılamaz. Bunları sizin de e-posta gelen kutunuzda "istenmeyen posta"  olarak görüyorsunuz zaten. Bilişim konusunda da durum farklı değil. Bize de pek çok basın bülteni geliyor ve aralarında bazılarını gördükçe keşke 40 yıl önce bu işi yapıyor olsaydım diyebiliyoruz. Bunun sebebi ise 1968 yılında gönderilen bir basın kiti. Gönderen kurum: NASA. Konu: Apollo 8'in uzay görevlerinin tanıtımı...

101 sayfalık basın kiti görev komutanı Frank Borman ve kumanda pilotu James Lovell tarafından, 4 günlük yolculuklarının ardından hazırlanmış. Sayfaları çevirdikçe bu basın kitinin sıkıcı bir tanıtım broşüründen  ne kadar farklı olduğunu hemen görebiliyorsunuz. Basın kitindeki en ilginç bölüm ise Apollo 8'in görevinin aslında Ay'a gitmek olmadığının anlatıldığı bölümler. Ay Modulü henüz hazır olmadığı için Apollo 8 aslında Dünya yörüngesinden ayrılmayacaktı ama NASA son anda planları değiştirip, Apollo 8'i her şeye rağmen Ay'a göndermeye karar verdi. Böylece 1968 yılında hiç hesapta yokken Apollo 8'in mürettebatı Ay'ın karanlık yüzüne ilk inen insanlar olarak tarihe geçtiler.

Tüm konu: 1968'den kalan Apollo 8 basın bülteni...

Resimlerle: 1968 basın kiti: Apollo 8'in uzay görevlerinin tanıtımı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce NASA, Apollo 8'in Ay'a gitmesine neden son anda ve hazırlıklar eksikken karar vermiş olabilir?

panda34
29-12-2008, 22:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,344 mesaj

Tartışıyoruz: Sizce NASA, Apollo 8'in Ay'a gitmesine neden son anda ve hazırlıklar eksikken karar vermiş olabilir?

Bence UFO'lar tırstırmıştır , şimdi işimiz var sonra gelin demişlerdir Kahkaha

Fattur
29-12-2008, 22:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Rusya ile yapılan yarış...

kuberd
30-12-2008, 00:02   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Açıkçası ben bugünkü teknoloji ile bile aya gidilip,orada gezilip-tozulup sonra tekrar dünyaya geri dönülebileceğini hiç zannetmiyorum.Kaldı ki 1968'lerin teknolojisiyle bu işin yapılabileceğini hiç düşünmüyorum.Bunu Rusya falan da biliyor ama bizlerin bilmediği ve uyutulduğumuz ve de uyuduğumuz o kadar çok şey var ki...Bu dünya kurtlar vadisi ve bizler kuzuyuz...

physfg
30-12-2008, 02:09   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

1-)gizlilik için
2-)(en muhtemel sebep bu) rusya ile çekişmede geri kalmamak için risk alıp hazır olmasalar bile görevi yaptılar...

kuberd  senin dediğine gelince 68 de dediğin olabilir ama artık öyle milleti kandırmaları çok mümkün değil en azından uzay konusunda...

tabikide kandırıyorlar , uyutuyorlar çoğu konuda.örneğin ışınlanma , nükleer silah yada uzaylı vs vs