1mb ile indiriyorum ama siteye 1 saatte giriyorum!

radyoaktif
18-03-2013, 19:22   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler. 2 yıldır Biri ADSL'den 8mb sınırsız internet hizmeti alıyorum. Ve 8mb kullandığım süre zarfında hem indirme hemde sitelere bağlanma hızım oldukça tatmin ediciydi ve indirme konusunda halada iyi ama sitelere bağlanma hızım oldukça düştü. Bağlı olduğum telekomun santraline uzaklığım 1,2km civarı.

Tesadüfmü bilmiyorum ama bu durumu formattan sonra yaşamaya başladım. Bilgisayara 2 hafta önce win 7 ile format atıp her zamanki gibi gerekli driver ve programlarımı stabil bir şekilde kurup kullanmaya başladım. Ve kaliteli sunuculardan şimdiye kadar olduğu gibi hızlı bir şekilde dosya indiriyorum. Ama internet sitelerine, forumlara, oyunlara vs girerken anlam veremediğim bir yavaşlama yaşıyorum. Yani bu işte bir terslik var.

Hattın modem ile buluşma hızı, sıradan bir telefon hattı için neredeyse mükemmel;

İndirme hızım aşşağı yukarı 900kb civarı;

Ama iş hız testi yaptırmaya gelince inanılmaz ping (gecikme) olduğunu gördüm ve sanırım sorunum bu pingden kaynaklanıyor;

Tabi bu ping her test yaptırdığımda değişiyor ama genellikle yüksek. Mesela 10dk sonra 2. hız testi sonucunda ping daha düşük yani ne yapacağı belli olmuyor;

Kaspersky Internet Security 2013 kullanıyorum ve sırf emin olmak için bunu komple kapattım ve bilgisayarda arka planda tanımadığım bir işlem çalışıyormu diye kontrol ettim ama herhangi bir anormalliğe rastlamadım. Şu anda çalışan bütün işlemler bunlar;

2 yıl kadar önce bağlı olduğum santralenden hızımı 8mb'e çıkartmalarını söyledim. Onlarda bana "kaldırmaz! Biz en iyisi stabil olsun diye 6mb'e sabitleyelim. Aksi halde telefon kablosu 8mb hızı kaldıramadığı zaman sürekli kopmalar yaşayacaksın" demişlerdi. Bende "kardeşim ben müşteriniz isem dediğimi yapın ve 8mb'e çıkartın, eğer dediğiniz gibi kopmalar olursa sizi tekrar arar 6mb'e geri çekmenizi söylerim, en azından bir deneyelim" dedim ve 8mb'e çıkarttım. Hiçte dedikleri gibi kopma falan yaşamadım ve bugüne kadar 800-900kb civarlarında çatır çatır indirme yapıyordum halada yapıyorum. Tabi aralarda önemsemeyeceğim kadar az kopmalar oluyordu. Ama şu anda gerçekten sık bir şekilde kopmalar başladı. İşin ilginç yanı, 2 hafta öncesine kadar sitelere bağlanma hızım, indirme hızımla paralel bir şekilde seri ve hızlıydı ama şu anda indirme hızım gene iyi olmasına rağmen, sitelere bağlanma hızımda aşırı gecikme ve kopma yaşamaya başladım. Yani bugüne kadar sorunsuz bir şekilde aynı modem, aynı bilgisayar ve aynı hatta bu 8mb bağlantıyı kullandım da, bugünden sonra mı patlak verdi. Böyle saçmalık olur mu! Birde eskiden upload hızım 1mb civarıydı şimdi 300kb civarlarında sürünüyor. Ama ben internete birşey yüklemek yerine sürekli indiren birisiyim. Yani upload hızı benim için önemli değil sanırım. Bu gecikme sorunuylada alakası yoktur umarım.

Bu sorun tam olarak neden kaynaklanıyor arkadaşlar? Dediğim gibi pingimin çok yüksek olmasından mı yoksa başka birşeyden mi anlamadım. Ve bu ping benden mi kaynaklanıyor yoksa telekomdan mı? Bilgisayarımda ping artmasına yol açacak birşey varmı diye düşünüyorum ama göremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 18 Mart 2013 19:42
soul4p
18-03-2013, 19:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
124 mesaj

sanırım telekomun ilk dediği doğru çıkmıştır.

şuanda çok sık koplamalar oluyor ve bunların çoğunu göremiyorsunuz siz 6Mbite düşürüp bir deneyin.

şimdide speetest.net ten bir ping testi yapın

radyoaktif
18-03-2013, 19:50   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Ama bugüne kadar 8mb'i sorunsuz ve verimli bir şekilde kullanıyordum. Verdikleri hizmete oranla aldıkları para avrupa standartlarına göre zaten fazla iken, kendi alt yapılarının rezilliği yüzünden birde ben mi hızımı geri çekeceğim? Buda ancak Türkiye de olur. Belki de adamlarla ilgisi yoktur diyeceğim ama bilgisayarımdan da eminim. Yani bu gecikme sorununu çözmenin başka bir yolu olmalı. Sorun bendemi turk telekomda mı? Bu sorunun cevabını öğrenmem lazım. Hemen pes etmek yok :)

soul4p
18-03-2013, 19:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
124 mesaj

o gecikme sorununu bende yaşıyorum maalesef. şuanda ayda tel hattı ile int 64+20 tl veriyorum.

ve 8mbit limitsiz tarife şuandaki değerlerimi görmek ister misin 200k indirme 75 sabit ping.

geceleri 12 civarında bu normale dönüyor, maalesef yapılacak birşey yok.

şimdi sana gelelim mecbur düşüreceksin internetten şunu bir deneişte link başka bir program indirme bootster bilmem neler onlar hikaye olmazsa internet hızını 6ya çek fazla birşey kaybetmezsin.

avrupa diyorsunda canım yanıyor adamlar 1000.mbit ile indirme hızına sahip neyseki biz turkiyedeyiz yapılacak birşey yok .

daMned
18-03-2013, 19:59   |  #5  
daMned avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
138 mesaj

Başka bir bilgisayar ile deneyin, aynı sorun yaşanıyorsa, sorun ttnet kaynaklıdır.

soul4p
18-03-2013, 20:06   |  #6  
Yıllanmış Üye
124 mesaj

ek: yapılan hız testlerinden anladığım kadarıyla hatta sürekli kopmalar meydana geliyor

radyoaktif
18-03-2013, 20:29   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
cgrszone

Bulgaristan'dayım çünkü de ondan  Bu gördüğün hız da doğru  Testi Sofia'dan Plovdiv'deki sunucuya yaptım Bu kullandığıma 30 TL veriyorum  Telefon diye bir olay yok çünkü eve direk ethernet kablosu geliyo  Ayrıca yine dediğin gibi kota olayı da yok  Nüfusu 6 milyon olan bir ülkede hal böyle iken Türkiye'de bu işlerin daha iyi olması gerekir ama değil işte...

Bak adam internet konusunda doğru memlekete kaçmış :) Küçümsemek için söylemiyorum ama şu anki Türkiye'ye nazaran elin adamı bulgaristan gibi bir yerde bile bu fiyata bu hizmeti alıyorsa bize yazıklar olsun. Suç bizi sömürenlerde değil, sömürülmemize hoş görü ve koyun psikolojisi ile izin veren bizlerde. Zaten biz adamlarla değil, adamlar bizim internet kalitemiz ve fiyatlarımızla dalga geçebilir. 55TL internete ve 20TL hiç kullanmadığım telefonun vergisine veriyorum. Kime gidiyorsa haram olsun ne diyeyim. Organize olunup tüm aboneler 1 günde iptal başvurusu yapsa inan 1 aya kalmaz hakkariye kadar her yere fiber döşer bu haysiyetsizler ama nerdeee. Susmaya devam.

soul4p
18-03-2013, 20:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
124 mesaj

Adamın download hızına bak hele, katılıyorum.

mhmt06
18-03-2013, 20:55   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

arkadaşım bağlanma sırasında işlemler bölümünde çalışan exe leri kontrol et. ama 'tüm kullanıcıların işlemlerini göster'e basarak.

radyoaktif
18-03-2013, 21:19   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

İlk etapda Google'yi pinglediğimde aldığım ping değerleri çok yüksekti;

Ardından arka planda uTorrent'in açık olduğunu ve torrent üzerinden dosya gönderdiğini fark ettim ve hemen kapattım. Sonra ping değerlerim düzeldi; 

Ama misal bu işlemlerden sonra, modemin tüm ışıkları da yanık olmasına rağmen bir siteye girmeye çalıştığımda "Sayfa bulunamadı" diye uyarı verdi.

Aradan 20,30 saniye geçtikten sonra ancak düzeliyor. Bu aralar hep böyle oluyor. Ya "sayfa bulunamadı" diyip girmiyor yada direk kopuyor. Dosya indirmek ve göndermek pinge tavan yaptırıyor. uTorrent'i farkettiğim iyi oldu. Ama dediğim gibi durumun düzeldiğini hala düşünmüyorum. Arada tam istediğm gibi hızlanıyor ama 10dk sonra bir bakıyorum gene yavaşlamış. Hattımıda 6mb'e çektirmek yerine beklemeyi tercih ediyorum :)

daMned
19-03-2013, 00:08   |  #11  
daMned avatarı
Yıllanmış Üye
138 mesaj

radyoaktif, şöyle bir sorunla karşılaşmıştık, belki düzelir. "Sayfa Bulunamadı" uyarısı alıyor ve ağ bağlantısını onar dediğimizde internete sorunsuz bir şekilde giriş yapıyorduk, yada kendiliğinden 10-15 saniye sonra giriyordu internete. Ama istediğimiz bu değildi, ve aklıma modemi güncellemek geldi. Modemi güncelledikten sonra tüm bu sorunlar ortadan kalkmıştı. Modem Firmware güncellemesi yapıp sonucu bildirir misin.

radyoaktif
19-03-2013, 02:35   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: daMned  
radyoaktif, şöyle bir sorunla karşılaşmıştık, belki düzelir. "Sayfa Bulunamadı" uyarısı alıyor ve ağ bağlantısını onar dediğimizde internete sorunsuz bir şekilde giriş yapıyorduk, yada kendiliğinden 10-15 saniye sonra giriyordu internete. Ama istediğimiz bu değildi, ve aklıma modemi güncellemek geldi. Modemi güncelledikten sonra tüm bu sorunlar ortadan kalkmıştı. Modem Firmware güncellemesi yapıp sonucu bildirir misin.

Modemin son güncellemesi olan V3.70 versiyonu zaten yüklü. Şimdi bu V3.70'i tekrar mı yükleyeyim anlamadım. Mevcut yazılımı birdaha mı kurayım yani?

daMned
19-03-2013, 12:06   |  #13  
daMned avatarı
Yıllanmış Üye
138 mesaj

Dostum bir önceki versiyonu dene? internet bağlantın aynı mı değil mi? aynı ise tekrar son versiyonu yükle ve tekrar bağlantına bak. Eğer sorun çözülmezse özürlü ttnetten kaynaklanıyordur.

radyoaktif
19-03-2013, 16:42   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: daMned  
ZyXEL "P-660W-T1 v3_IPv6" marka modemimin eski firmware'ini bulamadığım için mevcut versiyonu tekrar kurdum. Zaten bu "V3.70(TSE.6) " 05/14/2012" versiyonu da son sürüm galiba;

Son hız değerlerim;

Şu anda bir sorun yok ve bağlantı gayet iyi ama ara ara kopmalar oluyor tabi. Oda gerçekten telefon hattına 8mb bağlantı hızından dolayı aşırı yük bindiğinde, tam kaldıramadığı için oluyor herhalde. Yüksek ping olmadığı sürece, saat başı kopsa da kabulüm. Yeter ki indirme yaptığım sırada olmasın.

Telefon hattı, splitterla hem telefona hemde modeme ayrıldığı için, modeme giden kabloyu splitterdan çıkartıp direk telefon hattına bağlayıp denedim ama komik bir şekilde hız daha da düştü :) Bende tekrar splittera taktım. Yani splitter hızımı keseceği yerde arttırıyor :) Arada bu splitterlar sapıtıyor zaten. Bakalım hattı bir süre test edeceğim eğer sık sık kopma ve yüksek ping ile karşılaşırsam tekrar yazacağım. Zaten yazsam da, bu sorunun turk telekomdan kaynaklandığında hem fikir olduktan sonra benim yapabileceğim birşey yok.