2.9 milyon müşterinin hesap bilgileri çalındı

CHIP Online
04-10-2013, 14:47   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Hacker'ların son hedefi işte bu yazılım devi oldu! Çalınan bilgiler ise küçümsenecek gibi değil...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/2-9 ... -calindi_43022.html

Resimlerle: Tüm zamanların en ünlü 10 hacker'ı

Adobe bugün yaptığı acil duyuruda, hacker'ların sunucularına sızdığını ve 2.9 milyon kullanıcının verilerini "sildiğini" açıkladı. Böylece hacker'ların kritik müşteri verilerine ulaşmış olduğu anlaşıldı. Elbette silinen tüm verilerin yedeğinin olduğunu hatırlatmamıza gerek yok.


Ancak, hacker'ların ele geçirdiği veriler arasında kullanıcıların isimleri, soyadları, adresleri, şifrelenmiş kredi kartı numaraları ve diğer hesap bilgileri yer alıyor.


Ele geçirilen kredi kartı bilgilerinin şifrelenmiş halde olması, hacker'ların bu kartları kısa sürede kullanamayacaklarını garantiliyor ancak şifrelerin eninde sonunda çözülebileceğini göz önünde bulundurarak, Adobe müşterilerinin kredi kartlarının güvenliği için önlem almaları tavsiye ediliyor.


Ayrıca, e-posta adresleri de ele geçirilmiş olduğu için Adobe'den gelmiş gibi görünen ve hesap bilgilerinin, kredi kartı bilgilerinin istendiği e-postalara itibar edilmemesi, Adobe'nin resmi web sayfası dışınde hiçbir yere hesap bilgilerinin girilmemesi de gerekiyor.


Adobe'ye yapılan ikinci bir saldırıda ise yazılımların kaynak kodlarının çalınmış ancak bu saldırıda kullanıcıları endişelendirecek bir durum yok. Fakat, projenin boyutuna göre müşterilerinden on binlerce dolarlık ücretler isteyebilen dünyanın en önemli dijital yayıncılık şirketinin sunucularına bu kadar kolay girilip çıkılması kullanıcıların büyük güven kaybı yaşamasına neden olduğu kesin.


 

Tüm Konu: 2.9 milyon müşterinin hesap bilgileri çalındı

Resimlerle: Tüm zamanların en ünlü 10 hacker'ı

Kaynak: www.chip.com.tr