2 Aydır OC Yapamadım AMD 1090 T

Yaasin
27-07-2017, 23:06   |  #1  
Yaasin avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Değerli arkadaşlar;

Ekran kartıma dar boğaz etkisi yaptığından ötürü bu işlemciye OC işlemi yapmak istiyorum 2 aydır gerçekten gece gündüz uğraşıyorum ancak yaptığım değerlerde stabilliği sağlayamıyorum.3.9 ghz değerlerini görebiliyorum lakin oyuna giriyorum 5 dakika sonra ya da girmeden hemen önce bilgisayar reset atıyor(Siyah Ekran) ve bu reset attıktan sonra fanlar son hız çalışmaya başlıyor tepki yok ve mecburen ben manuel reset atıyorum.
Sıcaklık değerlerine gelince bu değerler gayet normal 60 dereceyi geçmiyor.İllaki bu konuda aşırı bilgi sahibi bir yardımsever vardır.Ne görsel isterse atacağım yeter ki yardımcı olsun. Üzgün

Yaasin
28-07-2017, 00:04   |  #2  
OP Taze Üye
10 mesaj

Beklemedeyim değerli OC uzmanları Utanma

White-Fox
28-07-2017, 01:13   |  #3  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj

evdeki bulgurdan olma ihtimalin var uyarmadılar deme diye yazdım :) vazgeç o sevdadan

Yaasin
28-07-2017, 01:58   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

Söylediğinizi anlıyorum haklısınız evet ancak darboğazı biraz olsun hafifletmek benim amacım FPS takıntısı olan birisiyim gözüme çok batıyor o ekrandaki kırılmalar anlık düşüşler.Hani derler ya +30 FPS oynanabilirliğin sınırı diye,sahip olduğum monitördende kaynaklanabilir lakin ben +55 FPS üzerinde yağ gibi aktığını ve oynanabildiğinin düşüncesindeyim.

Söylemek istediğim bir hususta O.C haliyle masaüstü ve internette saatlerce gezinirken ve AIDA64 CPU stres testinde hiçbir sorun yok ne zaman ki oyuna girsem o zaman sorun oluyor. Mutlu

White-Fox
28-07-2017, 12:10   |  #5  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

bu sorunu yaşamanın sebebi  dediğin gibi darboğaz olabilir , yani zaten darboğaz yapan bir sisteme sahipsin sen voltaj farkını daha ölümcül hale getiriyorsun.ya kartın voltajını arttıracaksın yada clock speed'i düşürmek işe yarayabilir.

Çok başka da çözüm yolu yok ama alternatif vereyim; windows efektlerini kapatırsan 10-20 fps kazanç sağlayabilirsin.

Yaasin
28-07-2017, 14:17   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj

Windows efektlerini kapatmaktan kastınız nedir? 

Birde CPU'yu 3.88 GHz yapabildiğim taktirde %22 O.C değeri gözleniyor yani oyunlarda +10 FPS sağlayabiliyor.Ekran kartının CLOCK saatini düşürmeyi mantıklı bulmuyorum eğer düşürmek isteseydim neden 1060 alırdım ki 1050 Tİ alabilirdim.Demek istediğim benim bu CPU 'yu geçici bir süre yeni işlemci alana kadar hız aşırtmam lazım sorun PSU da olabilir mi acaba,psu sıkıntılı olduğu nasıl anlaşılır belki de voltajı tam veremiyordur,dalgalanıyordur?  Utanma

Son Düzenleme: Yaasin ~ 28 Temmuz 2017 14:18
White-Fox
28-07-2017, 15:15   |  #7  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
1,104 mesaj

Şöyle zaten power yada taşıyıcının(BUS) yetersizliğinden kaynaklanan bir bottleneck yaşıyorsunuz.Sonra buna rağmen performans için makinayı zorluyorsunuz bu durumda parçaların ihtiyaç duydukları voltaj değerlerini arttırıp darboğaza neden olan güç açığının büyümesine ve ufak bir işlem sırası bozukluğu ile siyah ekrana düşmesine sebep oluyorsunuz ,Tehlikeli bu sonunda siyah ekrana düştüğünüzde bir koku duyarsanız şaşırmayın.Normal bir sistem dahi olsa sorunsuz çalışan bu sistemde performans için zorlamanız gerektiğinde ekstra güç verecek ve bunu taşıyacak kapasitesi olması gerekir.

Örneğin windows 10 da başlat menüsü saydam vs. kişiselleştirmeden win98 moduna yada daha aşağısına alır ve efektleri orada görürsünüz onları da kapatırsanız 10-20 fps kazanırsınız.Bir işlemciye grafik kadar hiçbir şey yük bindiremez .

Yaasin
28-07-2017, 15:32   |  #8  
OP Taze Üye
10 mesaj

Şuan kullanmakta olduğum PSU 550 W ASPİRE diye bir marka,sanırım ömrünü doldurmuş vaziyette yani siz O.C başarısızlığının PSU dan kaynaklı olduğunu söylüyorsunuz bende bu görüşe katılıyorum,umarım öyledir.Önemli olan nokta ise gerçekten birkaç sefer bir koku aldım nerden geldiğini bilmiyorum ama aldım kesinlikle bu yine PSU nun yetersizliğini tastikler mi ? Ve yeni PSU alsam O.C yaparken bu sorunu yaşar mıyım,düşündüğüm bir kaç model var ancak sizin de görüşleriniz çok önemli,tavsiye edebileceğiniz PSU var mıdır?

Sistem Özelliklerim

AMD 1090 T Phenom İşlemci

MSİ Gamıng X GTX 1060 6 GB Ekran Kartı

Gigabyte GA 890 UD3H Anakart

8 GB DDR3 Ram mevcuttur.

Utanma

Son Düzenleme: Yaasin ~ 28 Temmuz 2017 15:33