2 Aylık Casper Notebook'umda Isınma Sorunu

ßarbarious
01-12-2008, 14:53   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

İşlemci:Mobile DualCore Intel Core 2 Duo P7350, 1982 MHz (7.5 x 264)
Ekran Kartı:NVIDIA GeForce 9600M GS  (512 MB)
Hard Disc:TOSHIBA MK3252GSX  (320 GB, 5400 RPM, SATA-II)
Ram:4 GB (2x2) A-Data DDR2 800Mhz Ram
    (Platform Centrino 2)

Özelliklerini saydığım Casper notebookta ısınma sorunu yaşamaktayım.Isı Dengeli güç platformunda bile 60 derecenin altına düşmüyor ve sürekli çalışıyor.Pc de virus olma ihtimali söz konusu değil ve işlemci kullanım oranı normal.Fakat pil ile çalıştırdığımda dengeli platformda 45-50 derece civarında çalışıyor.Ayrıca adaptörden sesler geliyor ve fişe takarken kıvılcım çıkarıyor.Sizce ısı değerleri normalmidir yoksa adaptörde mi bir sorun var?

Arkadaşlar vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli acil yardımlarınızı bekliyorum bilgisayarımdan soğudum bu sorun yüzünden :( Şimdiden teşekkürler...

Son Düzenleme: ßarbarious ~ 01 Aralık 2008 14:56
Alparslananadolu
01-12-2008, 15:11   |  #2  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Bilgisayarınız daha garanti kapsamında. Aldığınız yere gösterseniz iyi olur. Ama 60 derece ısı da normaldır. Adaptörden ses gelmesi ve kıvılcım çıkması riskli.. Teknik servislik iş.

ßarbarious
01-12-2008, 15:37   |  #3  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Casperin durumunu biliyorsunuz malum servise giden ürün 40-50 gün sonra çizikler içinde ve çeşitli hasarlarla birlikte geliyor.Ne yapacağımı şaşırdım bu yüzden :(

Alparslananadolu
01-12-2008, 15:46   |  #4  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Ama sorununuz devam ederse size faturası daha da büyük olabilir. Ürünlerin teknik servislerde zarar görmesi genel bir durum değildir. Teslim ederken form doldurun. Sorun çıkarsa şikayet edersiniz.

canci1907
02-12-2008, 10:28   |  #5  
Taze Üye
9 mesaj

merhaba sanırım bu ısınma sorunu bütün casperlarda mevcut bendede casper notebook var. kışın iyi oluyor ama yazın baya yorucu oluyor sıcaklarda hele. ısı yalıtımını sağlayamıyor bir türlü casper. Hatta notebook'um ısınma sorunundan dolayı kapanıyordu. Bilgisayarcıya götürdüm fanına müdahale edildi bir sprey tarzı bişey sıkıldı şu anda kapanma sorunu yaşamıyorum ama ısınma sorunu devam ediyor.

sah1n
02-12-2008, 11:20   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Madem casper'ın servisini biliyorsun niye gidip casper alıyorsun ?
Yanlış anlama beni ilgilendirmez ama işte insan oğlu soruyor.
Kıvılcım felan çıkıyorsa takarken mutlaka götür servise.
İlerde olurda makinanı hiç açılmaz hale getirebilir ve elektriksel bir problemden dolayı yanmış derler ve garanti dışı bıraklar.

alexkidd
02-12-2008, 11:56   |  #7  
alexkidd avatarı
Yıllanmış Üye
361 mesaj

garanti kapsamında olan dizustunu hemen garantiye goturmeni tavsiye ederim

ßarbarious
02-12-2008, 13:59   |  #8  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Madem biliyordum neden aldım söyleyeyim.Aslında Hp ve Toshiba dışında kesinlikle düşünmüyordum ama kriz dolayısıyla fiyatlar aşırı yükselince fiyat-performans oranına göre casper almak zorunda kaldım çünkü laptopa acil ihtiyacım vardı.

Ayrıca asıl ben ısı problemini nasıl halledebilirim bunu merak ediyorum.Isı değerlerinormalmidir değilmidir yada fanda bir sorun olabilirmi fln...

Son Düzenleme: ßarbarious ~ 02 Aralık 2008 14:00
sah1n
02-12-2008, 14:09   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

şu an msi notebook kullanıyordum 58 derece cpu ısısı sadece chip sitesi açık.Normal mi bu değerler dersen değil tabikide ama gerçek bu. 55-60 derecede aşırı korkulması gereken bir ısı derecesi değil

Son Düzenleme: sah1n ~ 02 Aralık 2008 14:12
ßarbarious
02-12-2008, 19:59   |  #10  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Evet arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum...

emre__
02-12-2008, 20:08   |  #11  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

bende asus war t7700 oda 60 dereceden aşağı düşmüyo high performance güç seçeneklerinde yüklenince en fazla 72 oluyo daha yukarı çıktığını görmedim. Normal o sıcaklıkta çalışması bende götürdüm böle böle diye hava üfledi fana yallah tozlan mış dedi 3 ay mı ne olmuştu alalı 10 aydan beri bende duruyo daha kapanma felan olmadı normal . Gold tan aldım ellerinde fan yokmuş servise yollamak gerek dedi gene ısınırsa getir yollayalım servise dedi.

ßarbarious
02-12-2008, 22:19   |  #12  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Oyun falan oynadığımda 82 ye kadar çıktığını gördüm ve fan sanki kasadan fırlıcakmış gibi çalışıyordu :) Termal macun fln sürsemmi acaba diye düşünmekteyim.Kaliteli bir tüp termal macun almayı planlıyorum fan kolaycana sökülüyor zaten söküp inceledim :)

trinity
02-12-2008, 22:28   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

şimdi adaptörden ses gelmesi aşırı değilse normal çalışan her alelektrikli aletin bir sesi var çok ses geliyorsa içinin açılıp bakılması lazım yetkili kişliler tarafından kıvılcım olayı ise taktığın piriz acaba topraklı mı pirizini bi toprakla prizi aç bi köpri at içine o zamanda kıvılcım çıkıyosa sorun adaptördedir yok çıkmıyosa prizden kaynaklanıyordur

ßarbarious
05-12-2008, 21:35   |  #14  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Koskoca chip forumunda bu kadar mı bilgisayar konusunda tecrubeli kişi var yani tavsiyeler standart servise götür :P bende biliyorum servise götürmeyi...

Semih Özyurt
05-12-2008, 23:46   |  #15  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj
ßarbarious
Casperin durumunu biliyorsunuz malum servise giden ürün 40-50 gün sonra çizikler içinde ve çeşitli hasarlarla birlikte geliyor.Ne yapacağımı şaşırdım bu yüzden :(
dostum bende aynı durumdan müzdüribim şimdi şöyle bakın anlatiyim

yaz ayında pc reset atıyordu format attım düzeldi tüm özel dosyalarımın hepsini yükledim neyse sıra geldi kamerayı tanıtmaya pc bi türlü tanımıyor servisi aradım windows dosyalarını eksik kurmuşun dediler buraya getir dediler gittim adama dedimki format atmayır onarma yapın adam tamam dedi neyse 2-3gün sonra telefon ettim ne oldu diye adam bana anakartınızda sorun var dedi adamı azarladım telefonda hani windowsla alakalıydı diye neyse pc fabrikadan geldi adamlar bi güzel format atmoşlar getirdiler kurdular eve geldigimde bide ne göriyim
NORMALDE ORJİN WİNDOWS KULLANIYORUM SEN BANA KAÇAK YÜKLE benim+kulaklık jakıyla hoparlör jakını ters bağlamışlar pc bi gelmişki her yeri çizik icinde card reeader calışmıyor bende aradım servisi biraz bağırınca adamlar ertesi gün yetkiyi servis geldi eve adamı bi güzel azarladım durumu izah ettim kacak windows kurulmuş jaklar ters baglanmış diye bana ne derse beyenirsiniz casper kacak win.kurmaz diyo bana adam birilerini aradı adam demişki müşterinin lisans anahtarı yoktu ondan kacak kurduk diye bende adama dedim lisans burda yapıştırılmış onu nasıl görmemişler hani casper böyle bişe yapmazdı baya kapıştık adam tekrar aldı götürdü ertesei gün sorunsuz geldi pcim

kıssadan hisse caspere güven olmaz kendi pcnin doktoru olucaksın

Semih Özyurt
06-12-2008, 00:02   |  #16  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

ayrıca casperin tüm pclerinde ısınma sorunu var masaüstüde dahil buna tavsiyem 60 derece normal ama adaptöre gelicek olursak senin prizde sorun olabilir prizi değiştir mesela bende 6 lı priz var oda arada sırada ateş çıkarıyor ama çok nadir kesinlikle kullandığın prizlerdendir diye düşünüyorum bişey olursada hakkını sonuna kadar ara at önüne mecburen yapıcaklar

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 06 Aralık 2008 00:03
ßarbarious
06-12-2008, 17:51   |  #17  
OP Yeni Üye
25 mesaj

aldığıma alacağıma pişman oldum zaten bilgisayardan soğudurm resmen ya :(