2.el işletim sis.için neye dikkat etmeli?

Banned
25-04-2006, 12:45   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Lisanslı 2. el Win işletim sistemi almak istiyorum.Bunun için nelere dikkat etmem gerek?
*Adam pakette cd yok sadece lisans kitapçığı var diyor.Lisans geçerli olur mu?

Banned
25-04-2006, 16:40   |  #2  
OP Banlandı
37 mesaj

Herhalde kimse lisanslı yazılım kullanmıyor? Napalım bizde o zaman korsana destek çıkarız.

lazrailefsanesi
26-04-2006, 10:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Lisans kitapcigi kendi basına bir ise yaramaz.Sana bir orjinal cd ve bilgisayarın ve paketin ustune yapıstıracagın bir etiket ( olay bu etiketten ibaret) vermesi gerek.Yoksa cd'yi kendi amacın icin kopyalamak yasal.Ama paketin ustunde kullanıcı lisans yazısı olması gerek.Cd key yani.Windowsu kurduktan sonra 30 gun icinde aktivasyon edin dedigi de bu cd keydir.tel yada netten yapabiliyorsun.Bu kadar.Kitapcık super sonik win hos geldiniz bunla kopyala yapıstır kansere care bulabilirsiniz diye reklamdan baska birsey yok.Alacaksan cd ile bu etiketi iste.

hasanozf
26-04-2006, 11:53   |  #4  
Üye
89 mesaj

Bol hologramlı XP CD'sinin yanında arkadaşın dediği gibi etiket şeklinde küçük süslü püslü bir kağıt var. üstünde küçük puntolarla product key yazar. o kağıtla senin orjinal programının olduğunun çevreye, elaleme karşı kanıtıdır. Gerçi CD'yi gösterincede kanıt sayılır.. Gerçi o etiket kağıt yokolmuş da olabilir. adam çöpe atmıştır belki. Product key yani ürün anahtarını adam söylüyorsa satın alınabilir bence.
Yükleme yaptıktan sonra internet yoluyla yada telefonla microsoft'a bağlanacan.
Şayet telefonla bağlanmak istersen XP sana 25-30 rakamlı bir şifre veriyor. 0800'lü ücretsiz hattı arayıp sana aktivasyon numaralarını alacan.

kaç paraya veriyor bu arada?

Banned
27-04-2006, 12:47   |  #5  
OP Banlandı
37 mesaj

alacağım işletim sis. 98 di.Gittigidiyor dan.ama cevap yazılıncaya kadar açık arttırma kapandı.fiyatı ortalama 15-20 ytl arası satılıyor.

tecnohunter
02-09-2007, 20:36   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj
hasanozf
Bol hologramlı XP CD'sinin yanında arkadaşın dediği gibi etiket şeklinde küçük süslü püslü bir kağıt var. üstünde küçük puntolarla product key yazar. o kağıtla senin orjinal programının olduğunun çevreye, elaleme karşı kanıtıdır. Gerçi CD'yi gösterincede kanıt sayılır.. Gerçi o etiket kağıt yokolmuş da olabilir. adam çöpe atmıştır belki. Product key yani ürün anahtarını adam söylüyorsa satın alınabilir bence.
Yükleme yaptıktan sonra internet yoluyla yada telefonla microsoft'a bağlanacan.
Şayet telefonla bağlanmak istersen XP sana 25-30 rakamlı bir şifre veriyor. 0800'lü ücretsiz hattı arayıp sana aktivasyon numaralarını alacan.

kaç paraya veriyor bu arada?

Mustafa Akın
02-09-2007, 21:38   |  #7  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Bloklanmış olabilir CD Keyi , bence alma. 1.el almak en iyisi.

stern
03-09-2007, 15:33   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

Windows 98 için artık lisans geçerli değil. Microsoft updatelerini ve desteğini vermiyor 98'in bu yüzden para vermek pek mantıklı değil

ahmetali53
03-09-2007, 17:34   |  #9  
Yıllanmış Üye
197 mesaj

Alacağın kişinin güvendiğin biri olması yeterli. Öyle hadisenin hukuki boyutuna bakmak gerekirse. Başlangıçtaki sözleşmeyi ayrıntılı bir şekilde okumak gerekir. Ki hiç yapmadım. Ne de olsa en sonunda herşeyden benim mesul olduğum yazacak :)
Düşünsenize işletim sisteminizi devretmek için ilk olarak noter huzuunda belge hazırlayıp bunun MS tarafından onaylanması gibi işlemler falan ... :))
Dediğim gibi "güven" her şeyi çözer...