2 İnternet bağlantısı 1 Pc'de birleştirme

digitalkral
06-06-2009, 23:44   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba.

Evimde 2 adet 4096 mbps internet bağlantısı var.
Evimdeki PC'de 2 adet lan kartıyla bu modemlere bağlı.
Şuan 2 Bağlantıyı tek tek 4096 olarak kullanabiliyorum.

Sormak istediğim. Bu 2 bağlantıyı bir program yada ayar yaparak tek bir bağlantıymış gibi kullanabilir miyim?
Yani 4096 X 2 = 8192 kbps hız elde edebilir miyim?
Yardımcı olursanız sevinirim.

OnlyMann
06-06-2009, 23:50   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

dediğiniz gibi kullanabilmeniz için elinizde ciddi cihazların olması gerekir. ayrıca hatları tek hat olarak kullanamazsınız. ancak 2 hattı yük paylaştırarak kullanabilirsiniz. yük paylaşımı dediğimiz aynı anda 2 hattı kullanarak yapılmakta ama bunun için paylaşımı sağlayacak (dispatcher-dağıtıcı) cihaz gerekir. aslında yedekli çalıştırmak için uygun olacaktır.

digitalkral
06-06-2009, 23:55   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

WinGate ile yada Bağlantı köprülemenin bir yararı olmuyor sanırım.
İnternetten yaptığım araştırmada bu ikisinden bahsediliyor ama bir sonuç elede edemedim.
Herhangi bir donamımada para vermek istemiyorum.

recep34
07-06-2009, 00:31   |  #4  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

İstediğinizi Windows altında yapmanın yolu yok.Bunu zamanında başka bir forumda tartışılmıştı ki konun uzmanları tarafından.(gerçi bayağı olmuş,vista çıktı,win7 üzerine ama..)linux altında server olarak yapılandırılan makinlarda yapılabildiği halde windows'ta imkanı yoktu.

digitalkral
07-06-2009, 00:37   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Peki Linux olarak PARDUS altında nasıl yapılabilir ?

eozenir
07-06-2009, 15:21   |  #6  
eozenir avatarı
Yıllanmış Üye
406 mesaj

ya hocam. geç 8 mbps sınırsız tarifeye tek modemden bağla iki bilgisayarı aynı modeme. zaten arada 15 tl gibi bir fark var.

OnlyMann
07-06-2009, 15:35   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

2 adet farklı hat almakla 2 adet farklı ip almak demektir. aynı anda 2 ip blogunun kullanılması için yurt dışında DNS için yönlendirme yapılmalı ve bu da oldukça ücretli bir olay. kaldı ki muhatap bulmakta oldukça sıkıntılı. yani abc.com isimli bir site olsun ve 2 adet farklı ipsi olsun. birileri abc.com yazdığında yoğunluğa göre bir ip bilgisi verilir, başka biri daha aynı istekte bulunduğunda diğer ip bilgisini alması gerekir. bu hem yurt içi dns hem de yurt dışı ki bu özellikle yurt dışındaki dnslerle çözülebileceğini söylemişlerdi. yukarıda dediğim gibi kullanılması daha uygun olacaktır ancak ciddi ciddi cihazlar gerekir. Uygulama ile de balance yapılabilir (sunucu gerekir) ancak çok sağlıklı çalışıp çalışmaması kullanılan işletim sistemine göre değişecektir.

recep34
08-06-2009, 16:54   |  #8  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

Başka bir forumdan alıntıdır.zamanında olaya son noktayı koymuş.linki vermeden buraya ekledim forumun o kısmı misafirlere kapalı sitenin üyelik alımıda kapalı

Konuyu gorunce hemen dikkatimi cekti. Cunku onceden biliyorum bu olayi. Turkiyede gerci uygulama alani yok. Zaten Telekom disinda altyapisi yani kablolari olan baska ISP de yok bu ulkede. Nerden bulsun uygulama alani. Arti bir Findofs ulkesi Turkiye. Linuxten cakan insan sayisi fazla degil.

Simdi gelelim fasulyenin faydalarina...  Yorumlara baktimda cogu kisi alet onermis ve bu olayin yani 2+2 = 4 olamayacagini ima etmis. Dogru alet ile olamayabilir ama Linux denen bir mucize isletim sistemcigi var.

Bu yontemi Bulgaristan`da 100 lerce ISP kullaniyor. Gerci cok daha gelismis kodlari da mevcut. Burada verecegim sadece basit hiz balanse eden bir kod.

Fikir nedir?

Burada amac iki ya da daha fazla ISP den aldigini baglanti sayisini birlestirip cikisini almak  

Diyelim ki elinizde 2 adet ayri 2 mbit baglanti var ve bunlari birlestirmek istiyorsunuz.

Olay su
CODE

ISP1(2 mbit)                             ISP2(2mbit)
|                                         |
wlan0                                   eth2
-------------------------------------
                      |
                      |
              Linux Router
                      |
                      |
                   eth0
                      |
                      |
                    LAN
                      |
                      |
                Kullanicilar

Bu kod ile birden fazla ISP`den aldigimiz internet baglantisini balanse edebiliriz. Bunun bir router makinada oldugunu farz ediyorum. Hatta Debian bir makina tavsiye ederim. Yani demek oluyor ki routing islemi goren dns, dhcp olan bir makina. Asagidaki kodu kullanabilmeniz icin makinada:

* iproute2
* kernel`de multipath routing destegi olmali
* Kernelde en azindan bir multipath routing kural kopilasyonu olmali - ornegin wrr gibi

Kofigurasyonda isim kullanabilmemiz icin /etc/iproute2/rt_tables eklememiz gerekiyor. Indexleri 2 ile 252 arasinda. Eger 200 tane ISP hizini balanse edecekseniz fazla kasmayin. 3,5,10 tane olabilir... Size kalmis bir olay.

CODE

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
#!/bin/bash # # Simple balancing router # # Licence: CC NC-BY-SA v3 # Disclaimer: i take no responsibility for the consequences of using or not using this. # It is up to you to decide what to do with this stuff. # Please if you use this write me a note and don't remove the author info. ### Settings ISP1_NET="1.2.3.0/24" // bu ip numarasi birinci baglantiya ait ip ISP1_GW="1.2.3.1" // burada birinci baglantinin aga gecidi ipsi girilmeli ISP1_IF="eth1" // eth1 birinci baglantinin bagli oldugu lan karti arayuzu ISP1_OUR_HOST="1.2.3.99" // bu da sizin makinaniza atanan ic ag ip si olmali orn: 192.168.1.5 ISP2_NET="9.8.7.0/24" // bu ikinci baglantinin ip numarasi ISP2_GW="9.8.7.1" // bu ikinci baglantinin ag gecidi ip numarasi ISP2_IF="eth2" // eth2 ikinci baglantinin bagli oldugu lan karti arayuzu ISP2_OUR_HOST="9.8.7.99" // sizin makinaniza giden ip INT_NET="10.42.3.0/24" // bu bir ornektir ip numarasi size kalmis # Defining routing tables for source routing if ( ip ru ls | grep main | grep 50 ) then ip r f t main else ip ru a prio 50 t main fi if ( ip ru ls | grep isp_rules1 ) then ip r f t isp_rules1 else ip ru a from $ISP1_NET prio 201 t isp_rules1 fi if ( ip ru ls | grep isp_rules2 ) then ip r f t isp_rules2 else ip ru a from $ISP2_NETprio 202 t isp_rules2 fi # Clear all the existing routes ip r f any ip r f t default # Host routes ip r a $ISP1_NET dev $ISP1_IF src $ISP1_OUR_HOST ip r a $ISP2_NET dev $ISP2_IF src $ISP2_OUR_HOST # Local networks ip r a 127.0.0.0/8 dev lo ip r a $INT_NET dev eth0 # Default gateways ip r a 0/0 via $ISP1_GW dev $ISP1_IF table isp_rules1 proto static ip r a prohibit 0/0 table isp_rules1 metric 1 proto static ip r a 0/0 via $ISP2_GW dev ISP2_IF table isp_rules2 proto static ip r a prohibit 0/0 table isp_rules2 metric 1 proto static # lets shake it :) ip r a 0/0 proto static table default nexthop via $ISP1_GW dev $ISP2_IF nexthop via $ISP2_GW dev $ISP2_IF # Remote networks with static routes ip r a < NETWORK IN ISP1 > via $ISP1_GW dev $ISP1_IF ip r a < NETWORK IN ISP2 > via $ISP2_GW dev $ISP2_IF # flush caches ip r f c
Iste bu kadar. Biraz da kafayi calistirmak lazim.
yani Open your source, open your mind!
Son Düzenleme: recep34 ~ 08 Haziran 2009 16:57
Fatih_ARMAĞAN
08-06-2009, 16:59   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

kodlardı linuxtü bilmem neydi bu iş çok basit.

bilgisayra 2 eternet kartı takılır.

eternetlerin biri bi modeme diğeri diğer modeme bağlanır bilgisayarda 2 network olur.

masaüstündeki ağ bağlantılarım a girersiniz. her iki bağlantıyıda mouse ile seçili hale getirin sağ tıklayın. bağlantıları köprüle deyin.

bi kaç sn lik işlemden sonra. oldu bitti.

ortama göre verimliliği tartışılabilir.
ben bunu şahsen denedim hızdada artış gördüm.

bi bağlantı kablosuz diger bağlantı kablolu olursa problem olabilir. her ikisinide network kartı ile deneyin.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 08 Haziran 2009 17:01
recep34
09-06-2009, 02:05   |  #10  
Yıllanmış Üye
413 mesaj

O şekilde olmaz.bağlantıyı köprüle ile iki tane 4mbit toplanıp 8 mbit olarak çalışmaz.Yani atıyorum rapidden veya torentetden dosya çekerken 8mbit hızını göremezsin.ama programları farklı bağlantılara yönelndişrip iki tane 4 mbit lik download yaprasınız ama burda yapılmak istenen bu değil...

piRe_
09-06-2009, 02:56   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Sakarboy gerekli açıklamayı zaten yapmış. Her iki bağlantıyı köprüleyip bant genişliğini arttıracaksınız. Daha sonra dosya indirip hızına bakabilirsiniz.

varol61
15-06-2013, 12:31   |  #12  
Yeni Üye
33 mesaj

burara program ve acıklaması var tıkla