2. Bölüm: Çekirdeklerin savaşı devam ediyor

CHIP Online
27-02-2009, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

2. Bölüm: İşletim sistemlerinin çekirdeklerinin derinliğine yaptığımız yolculuk tam gaz devam ediyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/2.-B ... m-ediyor_11092.html

Çekirdeklerin Savaşı - I

İlk bölümünü burada yayımladığımız "Çekirdeklerin Savaşı" serisine tam gaz devam ediyoruz.

İlk bölümde her işletim sistemi çekirdeğinin yapıtaşlarını görsellerle beraber açıkladık ve hepsinin nasıl bir düzene göre çalıştığını gösterdik. Artılarını ve eksilerini ortaya koyduğumuz işletim sistemi çekirdeklerinin kullandıkları spesifik güvenlik mekanizmalarını karşılaştırmalı olarak açıkladık.

Bu son bölümde çekirdek yapılarının teknik özelliklerini ortaya koymaya devam edeceğiz. Meraklılar için mevcut tüm çekirdek türlerinin tanımlamalarını da bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

Çekirdeklerin Savaşı - I

Tüm konu: 2. Bölüm: Çekirdeklerin savaşı devam ediyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: İki bölümü de okumuş olarak çekirdekler hakkındaki düşüncelerniz nedir?

Basic21
27-02-2009, 14:40   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
98 mesaj

Buna bugünden kesin bir karar vermek güç.Ama önümüzdeki 10 yılı hesaba katarsak Microsoft zaten önde olduğu Linux'a göre farkı daha da açıp, diğer yandan Mac OS X ile farkı daha da kapatacaktır gibime geliyor.Hatta biraz daha gayret ve şansları yaver giderse Mac OS X'in önüne geçme ihtimalleri bile var.