20 yıllık lens güncel makinada makro çekimde !..

qukamber
05-11-2017, 17:45   |  #1  
qukamber avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
123 mesaj

Eski filmli makinalar için üretilmiş lensler günümüzde basit birer metal halka şeklindeki adaptör ile yeni aldığınız makinanızda kullanılabiliyor. Güncel makinanız için alacağınız güncel bir makro lens en azından 1.200 TL. günümüzde ve fiyat 3-4 bin liralara doğru gidiyor lense göre. Haliyle makro çekimlerde de elindeki gövdenin kalitesini görüp bu alanda çalışmak isteyenin ya iyi bir işi-geliri olacak ya anne-babası iyi bir işe sahip olacak yada pilli miyango falan çıkacak ki !..

Ben de makinamı kit lens ile aldıktan sonra anne-babama baktım benden beter durumdalar ! Aylık maaşıma baktım 3 ay aç-susuz yaşasam, işe git-gel otobüs parası vermesem, kalın giyip doğal gaz yakmasam falan belki bir makro lens alabileceğim :) Gel zaman-git zaman kit lens ile 2 senelik güzel bir birliktelğimiz olmuştu ki ayrılmadık tabi, hala beraberiz kendisi ile de yetmediği bir alanda desteği 20 küsür senelik bir filmli makina lensinden almaya karar verdim.

...ve işte ölüyü dirilten fakirlik ! Vivitar 55mm. F2.8 diyaframlı 1:1 büyütme oranlı makro lens !..
Harbi bakalım bu lens iyi mi ? İşte kaynak : https://www.pentaxforums.com/use ... f2-8-1-1-macro.html

Ouu ! Feciymiş, alalım madem kaç papel ? 100-150 $ aralığında işte e-bay'da falan kim kimi yakalarsa bu aralıkta haşşırt !..

E aldık biz de bundan bir tane. Şöyle göründü makinama takınca,
PL3+Vivitar 55mm. F2.8 Selfie - #m43turkiye by Vivitar55mm-f2.8 makro lensim, on Flickr

Makinam Olympus PEN E-PL3 modeli. Eski şu an için tabi ama durun bakalım neler yapabilmişiz biz bu gövde ve bu eski lens ile ?

E tabi bunda elektrik-elektronik hiçbir bağlantı falan yok. Mekanik bir lens. Nerede ise hiç bozulmuyor tabi bu nedenle de. Bozulması için çok kötü rutubetli vs. yerde yıllarca bekleyecek yada sağa sola sertçe fırlatacaksın ki ancak :)

Bir de otofokusu yok, evde bir deneme yapalım önce bakalım...
Vida Makro by Vivitar55mm-f2.8 makro lensim, on Flickr

Vuaaa ! Doktor bu ne ?! Kit lensten sonra bu görüntü kalites, detay, falan kapitan spock nere ışınladın beni böyle ?!

Hhhahh ! Tam oldu şimdi ışınlandım işte kabarcık galaksisine...
Bubbles in DOF by Vivitar55mm-f2.8 makro lensim, on Flickr

Haydi dışarı çıkıp böcek bulayım şimdi. Çekebileceğim galiba birşeyler ben bununla ?

...ve
Dragonfly eating insect ! by Vivitar55mm-f2.8 makro lensim, on Flickr

Oldu mu ne ?!

Son Düzenleme: qukamber ~ 05 Kasım 2017 17:46 Neden:
qukamber
05-11-2017, 18:10   |  #2  
qukamber avatarı
OP Yıllanmış Üye
123 mesaj

Peki güzelmiş bu lens otofokusu olmasa da... Dedim ve sürekli bu lens takılı gezmeye başladım !.. 

Want to play with children by Vivitar55mm F2.8-makro lensi, on Flickr

Big Lizard by Vivitar55mm F2.8-makro lensi, on Flickr

P9255217-Night AutoWay_PL by Vivitar55mm F2.8-makro lensi, on Flickr

Lens makro lensmiş ama her işe yarıyor !.. "Ne çekersen çek, ben varken herşey güzel olur" diyor sanki !..

Sen misin bunu diyen, çevirdim lensi bir gece gökyüzüne, Ay'ı hedefe oturttum ve deklanşöre acımasızca, gözümü kırpmadan basıverdim !..
Full Moon 09.10.2014 by Vivitar55mm F2.8-makro lensi, on Flickr

55mm. F2.8 lens ile Ay fotoğrafı çekilir mi ? Sormak için geç kaldım galiba. Önce kanıt sonra soru olur mu hiç ! :)

Son Düzenleme: qukamber ~ 05 Kasım 2017 18:12
qukamber
05-11-2017, 18:15   |  #3  
qukamber avatarı
OP Yıllanmış Üye
123 mesaj

Derken firsatını bulunca elbette ki böceklere de ateş edecektim batının en dekmanşör kavboyu olmuştum artık ! Üstelik makinam vizörsüz, 12megapixel, m43 sensörlü, ne bir Canon ve ne de bir Nikon idi !.. Fakat çektikçe çekiyor, her çektiğimde daha da artan biçimde zevk alıyordum !.. Dans

insekto inmesekto i shoot fly macro by Vivitar55mm-f2.8 makro lensim, on Flickr

...ve acımadım ben de !..

Spider waiting on web for hunt by Vivitar55mm-f2.8 makro lensim, on Flickr

Son Düzenleme: qukamber ~ 05 Kasım 2017 18:17
qukamber
05-11-2017, 18:21   |  #4  
qukamber avatarı
OP Yıllanmış Üye
123 mesaj

Bir başka gün yine Olympus PEN E-PL3 vizörsüz, 12mp. makinama takılı Vivitar 55mm. F2.8 çeyrek yüzyıllık lens ile çekiyordum... 

Roasted Corn - #m43turkiye.com by Vivitar55mm-F2.8makro lensim, on Flickr

Vitaminosphere by Vivitar55mm-F2.8makro lensim, on Flickr

johnwayne
21-01-2020, 16:16   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Birçok örnek ile çok ilginç bir konu. Çalışmamda kullanabileceğim birçok yararlı bilgi aldım. Çok teşekkürler!!

Son Düzenleme: johnwayne ~ 23 Ocak 2020 21:26
excel_mustafa
21-01-2020, 19:58   |  #6  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

lensler zaman aşımıyla eskimez. ancak dış mekanizmaları eskir o da kullanımla.