2003 Server admin şifresi ve SQL sorunu

alakadar
05-02-2007, 00:32   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

2003 Server Administrator şifresini değiştirdiğimizde yüklü olan SQL server 2000 çalışmadı, sebebini araştırınca SQL server ın her şifre değişikliğinde tekrar yüklenmesi gerektiği şeklinde bir cevap aldım, tabi bende şifreyi eski haline döndürmek zorunda kaldım. Nasıl olurda bu şekilde basit bir şeyi yapamaz bu ikili anlayamadım. Sanırım kurulum sırasında şifreyi değiştirmeyi engelleyen bazı seçenekler seçildi. Bilgisi olan varmı acaba bu konuda. Teşekkür ederim şimdiden.

Selçuk İslamoğlu
05-02-2007, 02:14   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Windows kullanıcısı hesabıyla SQL kurulmuş olabilir. O yüzden SQL sunucunuzun şifresi Windows hesabı ile ilişkilendirilmiş ve burada bir hata oluşmuş olabilir.

Şifrenizi eski haline getirin, SQL Enterprise Manager üzerinden Sunucunun üzerine sağ tıklayarak Properties'e ulaşın.

Security sekmesinde sadece "Windows Only" seçeneği işaretlenmiş olabilir. Onu "SQL and Windows" seçeneğine değiştirin.

Ayrıca aşağıdaki "Startup Service Account" kısmında "This Account" seçili olabilir. Onu SYSTEM Account'a çevirirsen, açılışta SQL'inizi düzeltebilirsiniz.