2021 YKS Tercih -Bilgisayar, Yazılım Mühendisliği-

ekgzl
05-08-2021, 00:48   |  #1  
ekgzl avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj

Herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyorum. Bu sene sayısalda 41.611 sıralama yaptım tercihlerim sadece bilgisayar ve yazılım mühendisliği üzerine olacak. Size sadece iki soru sormak istiyorum: İyi üniversitede Türkçe okumak mı yoksa biraz da düşük sıralamada İngilizce bölüm okumak mı daha avantajlı? Örneğin Gazi Bilgisayarda mı okumak daha iyi yoksa Sakarya Yazılımda(ingilizce) mı ?

Diğer bir sorum bilgisayar ve yazılım mühendisliğini üst sıralamalara yazmak konusunda olacak. Sizce hangisi daha avantajlı ve rahat olur, ben yazılım mühendisliğini daha çok istiyorum açıkçası fakat iş bulma olanakları neredeyse aynı gözüküyor.

Lütfen eğer bu mühendislikleri okuyorsanız veya mezunsanız herhangi bir bilgi sahibi iseniz konuyu boş geçmeyin bilgilerinizden faydalanalım. Direk üniversite tavsiyesinde bile bulunabilirsiniz.

Her şey için teşekkür ederim <3

Son Düzenleme: ekgzl ~ 05 Ağustos 2021 00:50 Neden:
Emre Varol
06-08-2021, 17:43   |  #2  
Emre Varol avatarı
Yeni Üye
26 mesaj

Bilgisayar mühendisliği okuyun mutlaka.

ekgzl
07-08-2021, 20:06   |  #3  
OP Taze Üye
0 mesaj

Bu düşüncenizin sebebi nedir ? Yazılım daha mantıklı gibi geliyor bana boşuna donanım öğrenmemiş olurum.

ekgzl
07-08-2021, 20:06   |  #4  
OP Taze Üye
0 mesaj

Bu düşüncenizin sebebi nedir ? Yazılım daha mantıklı gibi geliyor bana boşuna donanım öğrenmemiş olurum.

Snow Hound
09-08-2021, 14:56   |  #5  
Üye
Teşekkür Sayısı: 9
50 mesaj

düşüncen çok güzel

seto__
10-08-2021, 19:47   |  #6  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
869 mesaj

Elektrik-elektronik, bilgisayar programcılğı ve bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olup yazılımcı olan tanıdıklarım var. Yazılım alanında ilerlemek istiyorsan muhtemelen ikisi de iş görür gibi. Yazılım, temel eğitimi aldıktan sonra senin üstüne düşmen gereken bir dal, spesifik olarak bu alanda ilerlemek istiyorsan direkt yazılım tercih edebilirsin bence.

Türkçe/İngilizce'ye gelince, gelecek planlarına bağlı biraz. Yurt dışı planların varsa İngilizce bir program okuman faydalı olabilir. Türkiye'de kalıp çalışacaksan Türkçe tercih edebilirsin bence. Terimler yine büyük oranda İngilizce olacak zaten.

eskigunler
30-07-2022, 11:29   |  #7  
Taze Üye
11 mesaj

Üniversite okumuş biri olarak herkese İngilizce bölüm okumasını ve sevdiği mesleğe yönelmesini öneririm. Sırf puanınız yettiği için bir üniversite bölümü okumayın. Sonra mezun olunca bocalayacaksınız. Tecrübeyle sabit.

Ben şimdi yeniden bir bölüm okuma derdindeyim. Bu sene sınava girdim ama yapamadım. Seneye gene gireceğim. Roket Hazırlık'tan ders alacağım, bu kez çalışıp gireceğim ve asıl istediğim bölümü okuyacağım. Umarım yanlış yolda değilimdir bu kez hayat yüzüme gülsün.