25 dev şirket aynı davada nasıl buluştu?

CHIP Online
09-01-2009, 15:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Bir güvenlik firması, aralarında Microsoft, Symantec ve AVG'nin de bulunduğu 25 ismi neyle suçluyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/25-d ... -bulustu_10362.html

Özellikle ABD'den hemen her hafta yeni bir patent davası haberi geliyor. Bu haberlerin çoğunda bir firma, diğer bir firmaya patentini almış olduğu bir ürün ya da hizmet nedeniyle dava açıyor. Fakat bu sefer ki haber biraz farklı. Bu kez davacı yine tek bir firma, fakat davalı listesi epey kalabalık. "Information Protection and Authentication of Texas, LLC" (IPAT) adlı firma, aralarında Microsoft, Symantec ve AVG'nin de bulunduğu tam 25 bilgisayar güvenlik firmasına kendi patent haklarını ihlal ettikleri gerekçesi ile dava açtı.

Dava konusu olan iki patent de "program onaylama veri yapılarının bilgisayar sistem güvenlik metot ve araçları ile üretilmesi ve kullanılması" başlığı altında yer alıyor. IPAT, açtığı davada, davalı firmaların geliştirmiş oldukları güvenlik yazılımlarında, patenti kendisine ait yöntemleri kullandıklarını iddia ediyor. Dava açılan firmaların tam listesi şu şekilde; "Symantec, Microsoft, AVG, CA, Check Point, Comodo, Eset, F-Secure, Iolo Technologies, Kaspersky Labs, Mcafee, Microworld Technologies, Netveda, Norman Data Defense Systems, Novell, PC Tools, PWI, Sophos, Sunbelt Software, Trend Micro, Velocity Micro ve Webroot Software".

Yani görebileceğiniz gibi IPAT'ın dava açmadığı neredeyse hiç bir bilgisayar güvenlik firması kalmamış. Mahkemenin davayı kabul edip etmeyeceği veya ederse ne şekilde karar vereceği ise henüz belli değil.

Tüm konu: 25 dev şirket aynı davada nasıl buluştu?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce IPAT'ın iddialarında gerçeklik payı olabilir mi?

H@ckerCesur
09-01-2009, 15:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Harbiden de dava edilmeyen firma kalmamış. Bence davacı taraf haklı. Çünkü ben emek vererek bir şey buluyorum. Ve patentini alıyorum.

Diger firmalar da benden izinsiz benim buldugum birşeyi kullanıyorlar. Belki başka konularda kullanılabilir ama özellikle yazılım konusunda haksızlıktır kanımca.

Fattur
09-01-2009, 16:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Artık dava açmak bir meslek oldu be.Önüne gelen para için dava açıyor...

kesin sallıyordur o firma....Beğendim

Son Düzenleme: Fattur ~ 09 Ocak 2009 16:51
hoglu
09-01-2009, 19:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
130 mesaj

pek değil Dil çıkarıyor