2900XT & Reset & Fan Devri Problemi

Mordorfields
06-12-2007, 16:05   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

Herkese Merhaba

Arkadaşlar 4 gün evvel yanan 1950 pro(yetersiz power suply) mi geri verip 1 adet palit 512 mb 512 bit ddr3 2900xt aldım. Kartı kendim taktım. 1 tanede power supply aldım(550 watt-özellikleri tam aklımda deil ama 80 tl).
Onu da kendim taktım. Çok tecrübeli değilim bu konularda ama hepsinin güzelce oturduğundan eminim. 2 adet pci3 pin i taktım atiye. Ancak bazı problemlerim var yardım ederseniz sevinirim:

1-) Reset : bilgisayarı açtıgım zaman windows desktopu gösterir göstermez restart atıyor bilgisayar. 2nci girişiminde ya normal çalışıyor ya da monitör ekran ışığı yanıp sönüyor(sanki ekran kartı yokmuş gibi ama windows yüklüyor hatta desktopa bile geçiyor belki) Nedeni nedir?

2-) Gelelim crysis jericho gibi son oyunlara. Istediğim verimi alıyorum demek isterdim ama kartın aa sorunu var galiba. crysisin içinden 8x çıkarmama rağmen hala oynayan çizgiler oluyor ve 20-30 dakka sonra makine zorlanıyor. Ayrıca yine crysis te (ram diye düşünüyorum) birçok obje sonradan çiziliyor bu normalmi? En son driverları da yükledim.Ayrıca Jericho da 2X vs yaptığımda oyunun grafikleri komple sapıtıyor.Yer gök birbirne giriyor.düşmanlar gözükmüyor vs. Ama wow ve tomb raider anniversary kusursuz aa ile çalışıyor.

3-) fan sorunu: Cpu fanı 51C'de dönüyor. Ati 2900xt oyuna girdimi fan sesli çalışıyor. Eskiden Dvd writer normaldi burn yaparken ses çıkarmazdı. şimdi deli gibi dönüyor. Burn yapıyor ama install ederken de bazen aynı şeyi yapıyor. Bir de power Supply'ın fanı da bilgisayarı kapattıgım halde 5 dakika kadar dönmeye devam ediyor.

Power Supply ile ilgili bir problem diye düşünüyorum. Gerisini prof.lara bırakıyorum. Birkaç hardware checker program denedim onlara göre tek problemim harddiskteki yetersiz alan.

Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Aşağıda bilgisayarın özelliklerini veriyorum:

Windows Xp Home Sp2
Amd Athlon X2 5600 2.8 ghz CPU
Asus M2N DH ANAKART
2X1 Gb Kingston 667 RAM
Palit 512 Mb 2900XT VIDEO CARD(ehm :D)
1 Sound Blaster Audigy gamer
1 sata 1 ide harddisk
1 adet espri : Klavye ve mouse + 5.1 hopörlör
1 adet limiti full dolu kredi kartı Dil çıkarıyor

Teşekkür ediyorum.

Son Düzenleme: Mordorfields ~ 06 Aralık 2007 16:09
erdem187
06-12-2007, 16:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,334 mesaj

80ytl ye alınan psu dandik olur bence...markası neydi??

Mordorfields
06-12-2007, 16:25   |  #3  
OP Yeni Üye
38 mesaj

hatırlamıyorum bu arada direct x9 var. Aklıma bir çok neden geliyor. Bir arkadaşım ram dedi. ramtest diye program var o da 0 hata buldu yani ram deil.

aslancimbomum
06-12-2007, 19:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
287 mesaj

glacier power di mi?
ben de sapphire hd 2900gt aldım ama 8pin pci-e güç konnektörlü bir model alcam uygun bişi bekliyom walla her tarafa sordum çevirici yok sonuç biraz beklemedeyim...

Mordorfields
06-12-2007, 21:48   |  #5  
OP Yeni Üye
38 mesaj

PSU'nun Markası Glaciel Power GP-PS550BP

onurcakir1903
06-12-2007, 22:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
340 mesaj

Glacial power çok da kalitesiz bir psu markası değildir.Psu ya fazla para vermek istemeyenler için uygun ürünleri vardır.Ama 2900 XT ile zorlanabilir.Öncelikle daha kaliteli bir psu ile denemeni öneririm.Reset sorunu da psu yetersizliğinden kaynaklanıyo olabilir.Oyunlarda fanın sesli çalışması ise oyuna girdiğinde tam yüke geçtiğinden fazla çalışır, dolayısıyla buda ses yapar.Son olarak glacial power lar pc kapandıktan sonra fanı gerektiğinde biraz daha çalışarak psunun soğumasını sağlıyo bildiğim kadarıyla.

Son Düzenleme: onurcakir1903 ~ 06 Aralık 2007 22:25
Mordorfields
07-12-2007, 11:52   |  #7  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Peki PSU ne almalıyım? Teşekkürler cevaplar ve yorumlar için.

NOT: Bu arada reset atmayı bıraktı.bios'u defaulta getirdim.düzeldi bi sorun yok diyebilirim. Ancak dün farcry denedim. max. da çok güzel gösterdi kasma yapmadı. Ancak 10 dakka sonra başladı otları böcekleri sonradan çizmeye. Bu normalmidir. youtube da son sistemde adam crysis oynuyordu onda dahi yeryer sonradan obje çizme gibi durumlar vardı(makine en aşşağı 4000 dolar.)Yani şimdi ben pacman dahi oynasam sonradan mı çizecek hayaletleri noktaları vs.

Z1mBaBwE
07-12-2007, 21:59   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Paran varsa TAGAN EASYCON XL 600W  işini yeterince görür en kaliteli PSU diyebiliriz TAGAN için Beğendim

XxXDaRKoXxX
07-12-2007, 22:02   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

HighPOWER ınkilerin 500W+PLUS ları hem güçlü hem 93 YTl saırım 15 ytl ödeyip PC nizi yaşatabilirdiniz.

Fanlar dandik olabilir onu da göz önüne alınız.

Mordorfields
09-12-2007, 20:02   |  #10  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Valla senelerdir high end istedim bir türlü olmadı. Bu sefer az çok idaelim oldu diyebilirim. 270 liraya 600w lık psuyu gördüm ama onu alınca aynı sorun olurmu. Mesela kredi kartı full dolu banka bana dalarmı? :D

Yani demek istediğim ya sorun psu deilse? Mesela interneti açamadım (yeni xp installdan sonra). Bir türlü girmedi. Şimdi hem usb den hem de landan bagladım modeme. Şimdi normal giriyor. Bu Reset ile ilgili Event wiever e girdim. Efenim dns error vs yazıyor. Birde grafiklerin sonradan bozulması(hardware ile ilgili olmayanlar kart sağlam çünkü) nedeni power supply olurmu? Ne cins işmiş yahu.D

Valla bilgisayar öyle bişiki bazen mouse driver'ı bile manyatabilir diye büyük düşünüyor saygılarımı sunuyurum

Mordorfields
13-12-2007, 13:39   |  #11  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Arkadaşlar Tagan 600w 2Force II aldım dün. (185 ytl) Sormayın bi sürü bağırsagı çıktı. Herneyse reset problemi devam ediyor birde IRQL not less or equal diye bi mavi ekran çıkıyor. Herhalde windows aynı Irq adresine network ve ses driverlarını atamış. Nasıl çözeceğim ben bunu? Bilgisayarı camdan aşağı atsam hayatıma baksam daha mı iyi olur(gerçi o da az dandik deil de neyse)yoksa fresh windows install yapıp driver mı yüklesem. Çünkü zırt pırt power supply değişti efendim ram da değişti ne biliyim grafik kartı bile değişti. ne yapmalıyım ? Turşu kursam olurmu? Kasayı saksı yapsam nasıl olur? Yardımlarınızı bekliyorum.
Thanx

Borga-x
13-12-2007, 13:50   |  #12  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

öncelikle sen kasayı bana ver kendını kıza kadına ver.. Kahkaha Şaka bir yana bence sorunun ramlerden kaynaklanıyor.Resetın 3 suclusu vardır.
1- Anakart- sorun olarak ram slotların çalışmıyor olabılır veya anakartında baska bır sorun vardır.
2- PSU- YEtersiz gelen güçlerde PSU makınaya reset attırırkı sen kalıtelı bır tane almışsın
3-Ram- Bence sorunun ramlerde Ramlerın bozulmuş olabilir. Eger garantısı varsa garantıye yollayıp yenılerını almanı onerırım.667Mhz'lık ram değilde 800Mhz'lık kullansan bence daha iyiydi.
Son bir tespit diyim ekran kartının son sürücülerini kurmanı CD içindeki suruculerın eskı suruculer oldugunu hatırlatırım. sürücüyü www.ati.com adresinden indirebilirsin.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 13 Aralık 2007 13:53
onurucan
14-12-2007, 20:06   |  #13  
Yeni Üye
20 mesaj

ya arkadaşım öncelikle merhaba ben sana pc nle ilgili bir öneride bulunacaam.o pc yi olduğu gibi çöpe atıp yenizini toplamayı denesen hem bu kadar eziyet çekmezsin hemde yani bir bilgisayarın olmuş olur. saygılar...Göz kırpma

Mordorfields
15-12-2007, 16:12   |  #14  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Xp Pro yükledim sorun çözüldü ama hala ati driver la ilgili sorun var çözemedim. En son sürümüyükledim. Bir de konuya gelişme yazmamın nedeni ayno soruna sahip bir arkadaşçıkabillir. Bunları okusun.

En son çıkan yanılmıyorsam 7.11 ati driver yükledim. Ama ot böcek gibi şeylerisonradan çizmekten alet bıkmadı.

Good luck everybody

redleon
28-02-2008, 00:40   |  #15  
Taze Üye
3 mesaj

benimde sonradan beliren kayalar ve benzeri objeler gibi bir sorunum var.sen bu sorunu nasıl aştın.bu sorunumu aşma konusunda bana yardımcı olursan sevinirim

Mordorfields
14-03-2008, 20:43   |  #16  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Valla bilgisayarın anakartı ile işlemciyi ve kasayı yeniledim. hala aa 'da sorun var. fifa 08 resmen göz bozacak (o denli bulanıyo oyun hareket ettiğinde)

yani ben hala çözemedim. en son işlemci vs aldım. yeni bi konu açıcam oralarda gorusuruk

redleon
22-03-2008, 00:14   |  #17  
Taze Üye
3 mesaj

bu sonradan beliren obje sorununu baya araştırdım fakat bu konuyla ilgili pek fazla Türkçe kaynak bulamadım.yabancı bazı sitelerde izlediğim crysis videolarında da bu sorun gözüküyor.ya yazılımla ilgili bir sorun ya da crysis için çift ekran kartı şart.çünkü 8800 ekran kartında bile aynı sorun devam ediyor.

ersiiin09
30-06-2008, 10:54   |  #18  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşım bendede aynı sorun var.benim pc amd x2 2400+ dual core,1gb kigston 800mhz,8600gt 512mb ekran kartı,350watt ps,300gb hdd.call of duty 2,medieval 2,matrix path of neo gibi oyunlardada grafikler en yüksekte olsa en düşükte olsa nesneler yaklaştıkça belirginleşiyor.ve bu rahatsız edici oluyor.driver sil kur,format cart curt sorun devam etmekte.bir cevap bulursak haberleşiriz.makineyi yeni topladık üstüne üstlük tam bir rezalet.