32 Bit - 64 Bit nedir?

Egoist Okan
27-10-2009, 22:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
170 mesaj

Merhaba,
Chip Forumda yayınlandımı bilmiyorum ama yayınlandıysa özürlerimi arz edin.
Birçok arkadaşımız 64 bit ve 32 bit yazılım arasındaki farkı sormaktave merak etmektedir.Sizin için derlediğim bu bilgiler 64 ve 32 bitarasındaki farkı anlamanızda şüphesiz çok yardımcı olacaktır..

32 bit ile 64 bit işlemci arasındaki fark öncelikle ram desteği ilekendini gösterir.32 bitlik bir işletim sisteminde işlem başına tahsisedilmiş en fazla 2 GB’lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık(GB) sistem belleğini desteklerken 64 bitlik bir işletim sisteminde(eğer anakartınızda takabilecek yuca bulabiliseniz ) 16 Tb ye kadarsanal belleği destekleme potansiyeline sahip olabilirsiniz..

64-bitbilgi işlem, performansı bir üst düzeye çıkarmaktadır. Windows XPProfessional ve Windows Server 2003’ün 32 bit sürümleri çoğukullanıcının işletim sistemi gereksinimlerini karşılamaya devamedecektir. Ancak çok miktarda veri ile çalışan kullanıcılar veya büyükoranda bilgiyi kısa sürede işlemesi gereken kuruluşlar için 64 bit,performans ve verimlilik açısından kayda değer bir sıçrama tahtasıanlamına gelmektedir.

Özel ve teknik uygulamalar için performans kazançları

64-bit bilgiişlem performansının sunduğu daha büyük ve dahakarmaşık modeller oluşturabilme avantajından yararlanan mühendislerotomobil ve uçak tasarımı gibi alanlarda önemli kazançlar elde edecek.Mühendisler bu sistemlerden yararlanarak simülasyon yazılımlarıkullanabilecek, hava akımı, basınç ve ısı gibi etmenlerin otomobil veyauçak malzemesi üzerindeki etkilerini inceleyebilecek ve ürün tasarımınıgeliştirmek için bu sonuçlar üzerinde çalışabilecek. 64-bit bilgiişlemkullanımı 3D animatörler, dijital sanatçılar ve oyun geliştiricilerigibi dijital içerik oluşturucuları için de önemli kazançlarsunmaktadır; bu kişiler 64-bit özelliği sayesinde üç boyutlu modellersunmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilecek. Bunun yanısıra, 64-bit bilgiişlem kullanımı mali uygulamalarda da büyük verikümelerinin hızlı bir şekilde hesaplanabilmesini ve böylelikle pazareğilimlerinin incelenebilmesini, fiyat belirlenebilmesini ve gerçekzamanlı olarak ticaret yapılmasını sağlamakta

• Video, animasyon veya 3D modellerle çalışan dijital içerik yaratıcıları.

• CAD, CAM veya CAE’den faydalanan mekanik tasarımcıları ve mimarlar.

• Karmaşık simulatörlerden faydalanan mühendisler ve bilim adamları.

• Büyük miktarda veriyi kısa sürede işlemden geçirmesi gereken finans analizcileri.

Windows Server 2003 x64 Sürümü, bellek ağırlıklı veya büyük ölçekliveritabanlarına veya uygulamalara sahip kuruluşlar için idealdir.

Örneğin:

• Hızlı veritabanı işlemlerine bel bağlamış firmalar.

• Global firmalar, devlet ve eğitim enstitüleri.

• Karmaşık modellere ihtiyaç duyan teknik ve finansal sektörler.

• Daha fazla kullanıcıya hizmet verme ihtiyacı duyan e-ticaret siteleri.

• Uygun maliyetli bir yükseltme gerçekleştirmek isteyen, mevcut bilgi işlem sistemleri miadını doldurmuş firmalar.

Şuanda birçoğumuz işlemcilerimizin 64 bit olmasına rağmen 32 bitlik işletim sistemi kullanıyoruz.
Çünki kullandığımız programların birçoğu 64 bitlik yazılım değil.Bunedenle stabil çalışma elde edilemiyor.Ama pek yakında 64 bit likişletim sistemleri kullanmamız kaçınılmaz olacaktır..anlatımı bana aittir. Forumlara üye olarak yaydım konuyu ve heryerde çıktı dünyanınen büyük 2. türkçe forumu bile aldı.
resmi internetten buldum.
okuyanlara teşekkürlerimi arz ederim.

kopuKÇocuk
27-10-2009, 22:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
970 mesaj

Paylaşım için teşekürler..
Ancak daha önce verildi diye hatırlıyorum ;)

heatblast
27-10-2009, 22:42   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

işlemci ile aşletim sistemi bitleri dengelimi olacak?

heatblast
27-10-2009, 22:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

işlemci ile işletim sistemi bitleri dengelimi olacak yazacakım yanlışlıkla işletim yerine aşletim yazmışım

Egoist Okan
28-10-2009, 11:06   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
170 mesaj

hayır tabikide. :)

Egoist Okan
28-10-2009, 11:07   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
170 mesaj
Alıntı: kopuKÇocuk  
Paylaşım için teşekürler..
Ancak daha önce verildi diye hatırlıyorum ;)
Ama forumda öyle bir konu bulamadım :)

Süleyman.
28-10-2009, 11:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/64- ... gildir_t104043.html

Egoist Okan
28-10-2009, 11:59   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
170 mesaj

32 bit 64 bit aradım ama bulamayınca yok heralde dedim pardon :)