32 bit ve 64 bit aynı lisans kodunumu kullanıyor?

djgizmo
17-12-2009, 23:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Forumda aradım Vista için bu konu mevcut fakat Windows 7 için bulamadım. Net olarak şunu merak ediyorum oem lisans numarasıyla 64 bit yükleyebilirmiyim(Torrent'tan indirdiğim bir win7 64 bit). Lütfen bilgi sahibi olmayan arkadaşlar olurdu olmazdı diye atıp tutmasın. Bu konuyu açıklığa kavuşturalım. coa etiketinde 32 veya 64 olduğunu belirten br ibare yok. 
(Windows 7 Home Premium)

Şimdiden teşekkürler.

DarkNero
18-12-2009, 00:05   |  #2  
DarkNero avatarı
Yıllanmış Üye
123 mesaj

microsoftla tam 20 dakika detaylı görüştüm benimkide OEM hayır sadece 32 bit kullanbiliyosun ve tek bilgisayarda ve şuda var parça değiştirirsen lisansını kaybetme riskin var beyaz barkodlu ve üstünde sadece sistem üreticilerine yöneliktir yazıyosa kullamazsın dediğim gibi

barkodlu yani OEM sürümünde yaklaşık 50 Ytl fazla olan cicili bicili yeşil kutulu olanda 2 sürümde mevcut kullanabiliyosun bu arada windows 7 satın alacak olan arkadaşlara burdan sesleniyorum sakın OEM sürümünü almayın beyaz barkodlu olan :)

djgizmo
18-12-2009, 08:08   |  #3  
OP Taze Üye
15 mesaj
Alıntı: DarkNero  
microsoftla tam 20 dakika detaylı görüştüm benimkide OEM hayır sadece 32 bit kullanbiliyosun ve tek bilgisayarda ve şuda var parça değiştirirsen lisansını kaybetme riskin var beyaz barkodlu ve üstünde sadece sistem üreticilerine yöneliktir yazıyosa kullamazsın dediğim gibi

barkodlu yani OEM sürümünde yaklaşık 50 Ytl fazla olan cicili bicili yeşil kutulu olanda 2 sürümde mevcut kullanabiliyosun bu arada windows 7 satın alacak olan arkadaşlara burdan sesleniyorum sakın OEM sürümünü almayın beyaz barkodlu olan :)

DarkNero gerçekten açıklayıcı oldu teşekkürler. Ama ben yinede Casper ve Microsofttan bi kapıları zorlamalıyım diye düşünüyorum. Çok ısrarcı olmak bazen işe yarıyor. ;D

Halil Mollaoğlu
18-12-2009, 14:28   |  #4  
CHIP Online
373 mesaj

32-bit ve 64-bit sürüm aynı lisans anahtarını kullanır. Lisans anahtarı sadece kendi içindeki sürümler arasında farklılık gösterir. Yani Home Premium lisansı ile Ultimate'i etkinleştiremezsiniz.

Sizin durumunuzda iş işten geçmiş. 32-bit lisans anahtarı ile etkinleştirme yaptıysanız 64-bit sürümü kullanamazsınız. Tabi bunun sebebi OEM lisans olması. Eğer kutulu sürüm satın almış olsaydınız bir telefon ile bu işi halledebilirdiniz. OEM sürüm ile kutulu (Retail) sürüm arasındaki önemli farklardan biri de bu.

Diğer farklar: OEM lisansı yeni bir PC'ye taşıyamazsınız. Ama retail lisansı istediğiniz PC'ye aktarabilirsiniz.

OEM sürümde MS teknik desteği yoktur. Yani bir şikayetiniz olduğunda Microsoft'a değil, OEM üreticisine, diğer bir deyişle PC'nizin üreticisine başvurabilirsiniz.

Halil Şahin
18-12-2009, 17:11   |  #5  
Halil Şahin avatarı
Yıllanmış Üye
715 mesaj

Nasıl yani ben home pre 32bit aldım. Kodu 64 home pre. de kullanabilirmiyim?

djgizmo
18-12-2009, 20:05   |  #6  
OP Taze Üye
15 mesaj
Alıntı: Halil Mollaoğlu  
32-bit ve 64-bit sürüm aynı lisans anahtarını kullanır. Lisans anahtarı sadece kendi içindeki sürümler arasında farklılık gösterir. Yani Home Premium lisansı ile Ultimate'i etkinleştiremezsiniz.

Sizin durumunuzda iş işten geçmiş. 32-bit lisans anahtarı ile etkinleştirme yaptıysanız 64-bit sürümü kullanamazsınız. Tabi bunun sebebi OEM lisans olması. Eğer kutulu sürüm satın almış olsaydınız bir telefon ile bu işi halledebilirdiniz. OEM sürüm ile kutulu (Retail) sürüm arasındaki önemli farklardan biri de bu.

Diğer farklar: OEM lisansı yeni bir PC'ye taşıyamazsınız. Ama retail lisansı istediğiniz PC'ye aktarabilirsiniz.

OEM sürümde MS teknik desteği yoktur. Yani bir şikayetiniz olduğunda Microsoft'a değil, OEM üreticisine, diğer bir deyişle PC'nizin üreticisine başvurabilirsiniz.

Peki bu konuda pc üreticisinin (Casper) sizce bir yardımı dokunurmu? Bykonuda bilgi vermeleri gerekmezmiydi atrıca. Gerçi bildiklerinden de emin değilim ama. çünkü cevabını verdiğiniz soruyu onlara yönelttiğimde neyden bahsettiğimi bile anlamadılar.

Halil Mollaoğlu
19-12-2009, 00:31   |  #7  
CHIP Online
373 mesaj

@ Halil Şahin ve djgizmo

OEM sürümden bahsediyorsak durum şu: Eğer Windows 7 Home Pre 32 bit alıp etkinleştirdiyseniz artık çok geç, 64 bit'e geçiş yapamazsınız. Elinizde bir OEM lisans anahtarı varsa ve henüz etkinleştirmediyseniz istediğiniz mimariyi (32/64 bit) seçip bu anahtarla etkinleştirme yapabilirsiniz. Önemli olan nokta etkinleştirme hakkını kullanıp kullanmadığınız.

Şayet perakende (kutulu) sürüm satın aldıysanız etkinleştirdiğiniz 32 bit'ten 64-bit'e geçiş için Microsoft ile görüşmeniz yeterli. Bir kereliğine mahsus izin verebilirler.

djgizmo
19-12-2009, 13:35   |  #8  
OP Taze Üye
15 mesaj

peki bu vistadan windows 7 ye yükseltilen bilgisayarların (yükseltme kampanyası ile) vista lisansları ne oluyor bir bilginiz varmı. şundan soruyorum eğer iptal olmuyorsa bir arkadaşımdada aynı laptoptan var ama onun yükseltmeyle falan işi yok. ona vista bile fazla geliyor. onun yükseltme hakkıyla yeni bir windows 7 sipariş etsem bu gelen lisansla 64 bit yükleyebilirmiyim.

Halil Şahin
19-12-2009, 18:42   |  #9  
Halil Şahin avatarı
Yıllanmış Üye
715 mesaj
Alıntı: Halil Mollaoğlu  
@ Halil Şahin ve djgizmo

OEM sürümden bahsediyorsak durum şu: Eğer Windows 7 Home Pre 32 bit alıp etkinleştirdiyseniz artık çok geç, 64 bit'e geçiş yapamazsınız. Elinizde bir OEM lisans anahtarı varsa ve henüz etkinleştirmediyseniz istediğiniz mimariyi (32/64 bit) seçip bu anahtarla etkinleştirme yapabilirsiniz. Önemli olan nokta etkinleştirme hakkını kullanıp kullanmadığınız.

Şayet perakende (kutulu) sürüm satın aldıysanız etkinleştirdiğiniz 32 bit'ten 64-bit'e geçiş için Microsoft ile görüşmeniz yeterli. Bir kereliğine mahsus izin verebilirler.

Teşekkürler...
Ah benim kafam ya etkinleştirmiştim ben. Keşke kurmadan danışsaydım size :(

Halil Mollaoğlu
20-12-2009, 12:15   |  #10  
CHIP Online
373 mesaj

@djgizmo

Başka birinin lisans anahtarını kullanmak her ne kadar o kişinin ihtiyacı olmasa da çetrefilli bir mesele. Yasal mıdır değil midir o konuda bir görüş belirtmem doğru olmaz. Fakat yasal olduğunu varsayarsak:

1. Vista lisansları iptal olmuyor. Bunu kafanızdan çıkarın (sözüm sadece size değil). Windows 7 lisansı size hediye olarak veriliyor, Vista lisansınızı örneğin bir sanal makinede (VMware, VirtualBox) kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat başka bir bilgisayarda kullanamazsınız çünkü OEM lisanstır.

2. Arkadaşınızına gelecek Windows 7 64-bit'i kullanabilirsiniz. Yükseltme lisansı olması teknik açıdan bir şey değiştirmez; fakat başta belirttiğim gibi "yasal" olduğunu kabul edersek.

Forumda lisans meseleleriyle ilgili bayağı kafası karışık kullanıcımız var, ki Microsoft'un kullandığı lisans politikasında bu son derece normal. Ben de bu meselelere ışık tutacak bir blog hazırladım. Buyurun okuyun:

https://www.chip.com.tr/blog/hali ... rum-nedir_4435.html

djgizmo
21-12-2009, 11:00   |  #11  
OP Taze Üye
15 mesaj

vazgeçtim zaten 64 bite geçmekten bir sonuç alamadım casper dan da.
blog iyi olmuş büyük bir eksiklikti giderilmiş oldu teşekkürler.