3D Yazıcı Üretiminin Çalışma Prensibi

ancient30
16-08-2018, 11:32   |  #1  
ancient30 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
21 mesaj

Arkadaşlar herkese iyi günler,Bugünkü makalemde 3D Yazıcı Çalışma Prensibini ele alacağız.Ancak buna başlamadan önce 3D Yazıcı Nedir?3D Yazıcılarda hangi hammaddeler kullanılır?Bunlara değinmek istedim.

3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcılar soyut olan bir objeyi somut hale getiren makinalardır.Teknoloji bilindiği gibi artık çok gelişti.3D Yazıcı teknolojisi de öyle.3D Yazıcılarda ilk olarak plastik malzeme dediğimiz pla ve abs filamentleri kullanıyordu.Daha sonrasında artık araba parçalarını yapmak için titanyum ve metal ,sağlık sektörü için prototip oluşturmak amaçlı reçine gibi hammaddeler kullanılmaya başlandı.Tabiki bundan başka hammaddelerde kullanılıyor.Bunlara daha  sonraki makalelerimde devam ediceğim.3D Yazıcı tanımı ve kullanılan hammaddeler ile ilgili bilgiler verdikten sonra şimdi asıl konumuz olan3D Yazıcı Üretiminin Çalışma Prensibi geçelim

Arkadaşlar 3D Yazıcıya model verebilmek için ilk önce 3 boyutlu bir modele ihtiyacınız olucaktır.Bu modeli gerek iş yerlerinde gerekse de evde yapabilirsiniz.Modelimizi tamamladıktan sonra çizdiğimiz 3 boyutlu modeli stl formatına dönüştürmeliyiz.Bunu 3 boyutlu yazıcıya vermeden önce çeşitli dilimleme programları uygulamarıyla yazıcının nasıl üretim yapması gerektiğini gösteririz.Bunların sonucunda bilgisayar ya da usb yoluyla modelimizi 3D Yazıcıya verebiliriz.3D Yazıcı çalışmaya başlarken ilk önce x y z koordinatlarına göre modelin hangi konumda olduğunu bulur.Sonrasında çevre sıcaklığını kontrol eder ve analizleri 3D Yazıcıyla görebilirsiniz.Çevre ısısını ayarladıktan sonra nozzle  dediğimiz kafayı ısıtmaya başlar.Yazıcıda bulunan filamentimiz bu kafaya doğru gelmeye başlar.Kullandığımız materyal nozzle üzerinde ısınır ve yapışkan hal almaya başlar.Sonrasında yazıcının üretim yaptığı yer yani tabla üzerinde 3 boyutlu katı modelin alt katmanını oluşturur.Sonrasında katman katman üretim yaparak modeli oluşturmaya başlar.Bu katmanlama işlemini şöyle düşünelim arkadaşlar.Bir ev inşa ediyorsunuz.İlk önce neye ihtiyacınız var zemine.Zeminden sonra ne yaparız?Evimizi bu zemin üzerinden inşa etmeye başlarız.3D yazıcının çalışma mantığı budur.Peki üretim süreci nasıl geçer ve işlem ne kadar sürede tamamlanır.Arkadaşlar 3D Yazıcılardaen çok sorulardan birkaçı bunlardır?Ben size biraz açıklayayım.Bunlardan 3D Yazıcıların modeline göre farklılık göstermekle birlikte1-Modelin büyüklüğüne2-Modelin ayrıntısına3-Oluşturacağınız modeli yazıcı üzerinde nasıl konumlandırdığınıza4- Yazıcının üretim yaparkenki hızına göre değişmektedir.5-Yazıcının modeline 3D Yazıcı Üretiminin Çalışma Prensibi tamamen bu şekildedir arkadaşlar.Bu makalemi burda bitiriyorum.Birdahaki özgün makalemde görüşmek dileğiyle.

Haber/blog

Son Düzenleme: ancient30 ~ 16 Ağustos 2018 11:36 Neden: