3D yazıcı Z eksen hatası için yardım lütfen

Blindguardian80
12-02-2019, 00:41   |  #1  
Blindguardian80 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar, 

Kendi uğraşmalarım so olduğum yazıcının son noktasına kadar geldim ancak yazılım konusunda sıkıntı yaşıyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. 

Yazıcı bütün eksenleri home'a gönderdiğimde gayet güzel gidiyor burada sorun yok. Ancak simplfy üzerinden parça basması için gönderdiğimde video da göreceğiniz gibi Tabla ve Nozzle'ı ısıttıktan sonra X, Y  ve Z eksenlerinde kendisini sıfırlıyor ve daha sonra Z ekseninde aşağıya doğru iniyor. Son ana kadar bekliyorum ancak herhangi bir yerde durmuyor. Bunu ne amaçla yaptıgını anlayamıyorum. Benim düşüncem yazıcı ayarları tabla hareketli olarak değilde sanki nozzle Z ekseninde hareket ediyormuş gibi algılıyor ama bunu nasıl tersine çevirebilirim bilmiyorum. Marlin üzerinden ve Simplfy üzerinden bir çok ayarı değiştirerek tekrar tekrar denemelerde bulundum ancak bir sonuca varamadım. Bu konuda bilgili arkadaşların yardımı benim için çok önemli olacaktır. Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim. 

Kısaca yazıcımdan bahsedeyim. Core XY mantığında çalışıyor. Z ekseninde tabla hareketli.

Kullandığım kart MKS GEN L V1.0

Motor sürücüsü A4988 

Marlin veya Simplfy üzerinden yaptıgım bazı ayarlarda bir hata yapıyorumdur.