3G hız yarışı tam gaz sürüyor!

CHIP Online
18-03-2010, 12:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Cep telefonu servis sağlayıcıların 3G yarışı hızla devam ediyor. İşte bugün olanlar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/3g-h ... -suruyor_18947.html

Tüketicilerin kullandığı ürünler henüz belirli bir hızın üzerinde 3G desteklemiyor, ancak Türkiye'de operatörler arasında bir 3G hız yarışı başladı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Turkcell testinden sonra bugün de Vodafone bir hız testi düzenledi. Bu hız testinin amacı "En hızlı internet bizde" demek ve ileride yeni standartlarda da kaliteli hizmet sunulacağını göstermek.

CHIP Online bu testi de yapıldığı yerde gözlemledi. En çok dikkat çeken, Vodafone testinin temel farkı tek bir noktadan değil, aynı anda birkaç noktada hız testi yapılmış olması. Bu yerlerden biri Maslak'ta, biri de Taksim'deydi. Test sırasındaki yapılan gözlem sırasında hızlar değişiyordu. Gözlemlediğimiz hızlar 42.0Mbps minimum hız, 41.2Mbps anlık hız, 42.6Mbps maksimum hız oldu.

Vodafone test sonucunda Turkcell'i az bir farkla geçmeyi başardı. Turkcell en fazla 42.2Mbps hıza ulaşmıştı. Bu hızlar mobil internet bağlantısı açısından oldukça yüksek değerler. Ancak son tüketicinin kullanımına girmesi en azından bu yılın sonunu veya daha gerçekçi olmak gerekirse 2011'in başlarını bulacak gibi görünüyor.

Burada önemli bir nokta var, tüketici için bu hızların anlam ifade etmesi için dizüstü bilgisayarlar için yeni nesil modemler, ve yeni nesil cep telefonları gerekiyor.

Tüm konu: 3G hız yarışı tam gaz sürüyor!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu yarıştan tüketici kazançlı çıkıyor mu?

PcMaKeR
18-03-2010, 12:27   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

canımı sıkmaya başladı bu hız mevzusu. kotayı kaldırısınlar kardeşim. bana ne 42 mbps den. Kota kota kota. 7.2 mbps yi görelim yeter başka bişi istemiyorum.

recycle bin
18-03-2010, 12:49   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
284 mesaj

avea kullanıcıları da adeta trene bakıyor.

KOBRRA
18-03-2010, 13:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
279 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
canımı sıkmaya başladı bu hız mevzusu. kotayı kaldırısınlar kardeşim. bana ne 42 mbps den. Kota kota kota. 7.2 mbps yi görelim yeter başka bişi istemiyorum.
 Evet arkadaş bence de haklı.Şu kota sorununa çözüm getirmeliler.Ayrıca daha uygun fiyatlı olmalılar.Soruya gelirsek,rekabet tabiki tüketiciye yarıyor.