4 4'lük En iyisi hangisi?

arrival
22-11-2006, 16:27   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
24 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarım teknik servisten format atıldıktan sonra AVG Anti-Virus Free Edition ile birlikte geldi. Bende hangisini kursam diye düşünüyodum ki bunu yüklemişler, forumlara baktığımda AVG, Awast, Antivir, Kaspersky, Norton, NOD32... gibi isimler öne plana çıkıyor ve iyi yorumlar da almışlar kötü yorumlar da. Bana bildiğiniz, kullandığınız programların iyi ve kötü yanlarını yazıp ücretli ücretsiz tavsiyelerde bulunabilir misiniz? Bilgisayarı herşeyiyle tam anlamıyla güvenli sorunsuz bi şekilde kullanabilmem için neler yapabilirim mesela?

Şöyle virüs programı, güvenlik duvarı, internet filtresi... vs. bunların bir arada olduğu güzel bir program var mı bildiğiniz?

Sorular çok oldu ama CHIP yetkilileri ve sizler bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

CU_GS7
22-11-2006, 17:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Kaspersky Internet Security 6.0 önerimdir..Güvenlik duvarı ve Kaspersky Antihacker dahili olarak geliyor..Bence tek başına yeterli.. Ancak ücretli,bi yolunu bulmak sana kalıyor..
Kasper'in yanına bir de spyware tarzı bir program kullanırsan %99 güvendesin demektir..Spybot-Search&Destroy olabilir..

arrival
22-11-2006, 17:27   |  #3  
OP Yeni Üye
24 mesaj

yanıtın için teşekkür ederim CU_GS7. elimde 2007 içinde süresi bitecek bir Kaspersky var aslında ama AVG'yi görünce kurmadım onu. Spybot'ta ücretsiz bildiği kadarıyla. Bakalım diğer arkadaşlardan ne yanıtlar gelecek. Bir de Kaspersky hakkında forumlarda 11-12 maddelik bir eleştiri okumuştum CHIP forumlarında, doğruluk payını bilmiyorum ama o düşündürmüştü biraz beni. peki ücretsiz bir tam koruma için önerebileceğin programlar var mı? Kaspersky'nin crack dosyasını falan bulabilir miyiz acaba nette Kahkaha

Son Düzenleme: arrival ~ 22 Kasım 2006 17:30
egemengiga
22-11-2006, 18:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

bence de Kaspersky en iyisi...

tamamen ucretsiz olan avira antivir i kullaniyorum. gerekli ince ayarlamalari yapinca son derece guvenli hale geliyor. surekli guncelleniyor. herhangibir dosya calismadan once otomatik tarama yapiyor. ve viruslu ya da zararli programlarin calismasini engelliyor, inat etseniz de calistirmiyor. ozellikle trojan bulmada cok iyi. ve cok az bellek harciyor. calisma durumuna gore 15mb yi gecmiyor. normalde 3mb.

bunun yaninda spybot ve benzeri programlar ile sistemi ucretsiz guvenli hale getirebilirsiniz.

Son Düzenleme: egemengiga ~ 22 Kasım 2006 18:42
arrival
22-11-2006, 18:45   |  #5  
OP Yeni Üye
24 mesaj

teşekkür ettim egemengiga. ücretli Kaspersky, ücretsiz Antivir gibi görünüyor şu an. Birde Kaspersky'ye eleştiriler var aşağıdaki linkte, kafa karıştıran da o oluyo açıkçası. bakalım diğer yanıtlar neyi göstercek?

Son Düzenleme: arrival ~ 22 Kasım 2006 18:51
arrival
22-11-2006, 19:11   |  #6  
OP Yeni Üye
24 mesaj

birde bu programları sadece kendi oturumumda görünmesini sağlayıp kullanabilmem mümkün mü? Diğer kullanıcılar bu programları istemiyo o nedenle soruyorum. Sadece tek oturumda gösterim ve kullanımını sağlayabilir miyim acaba?

TuncaBozkurt
22-11-2006, 19:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

bunun mümkün olabileceğini sanmıyorum.
anti-virus:
ücretli yavsiyeler:
kaspersky anti virus veya internet security
ücretsiz tavsiye:
aol active virus shield(kasperksy nin ücretsiz versiyonu)

anti-spyware vs:
ücretsiz:
spybot serach&destroy
windows defender
ad-aware personal
ücretli:
ad-aware plus veya professional

CU_GS7
22-11-2006, 19:57   |  #8  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
arrival
http://www.tiryakiforum.org/forum/guvenlik-ve-guvenlik-araclari/48786-kaspersky-kullananlar-okumali/?highlight=Kaspersky+Internet+
Bu verdiğin linkteki maddelerin çoğuna katılmıyorum..
Ayrıca bu mesajı o forumda yayımlayan kişi de 4 yıldır Kaspersky kullanıcısıymış..:))
BU yeterli cevap bence..Ben de uzun zamandır,önceki sürümleri dahil olmak üzere kullandım ve hep yararını gördüm..
Sistem geri yüklemeyi engellediğini ben de fark ettim..O forumdaki maddelerde birinde var..Ancak çok kolay atlatılan bir şey bu..Sistem geri yükleme yapmadan önce Kaspersky`ı tamamen devre dışı bırakmak çözümüdür..

CU_GS7
22-11-2006, 19:59   |  #9  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
arrival
birde bu programları sadece kendi oturumumda görünmesini sağlayıp kullanabilmem mümkün mü? Diğer kullanıcılar bu programları istemiyo o nedenle soruyorum. Sadece tek oturumda gösterim ve kullanımını sağlayabilir miyim acaba?
Mümkün değil..Antivirüs programını yalnızca sistemdeki bir kullanıcı hesabı için yüklemen,aktif yapman vs.. mümkün olmamalı..

black_flood
23-11-2006, 13:07   |  #10  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

avg antivirüsü kullanmamakta fayda var çok büyük bir güvenlik açığı mevcut ve şuanda ne patch nede çözümü hakkında şirket yetkilileri açıklama yapmadı.panda 2007 internetsecurity ise tam aradığın gibi yönetim konsoluna sahip web filtresini microsoft isa gibi yönetmek mümkün ama bana bir müddet sonra sıkıcı geldi illada güvenlik diyorsan uğraşabilirsin web filtresinlen,firewalı ve güvenlik açığı tespit etme özelliğide çok iyi.yeni bir virüs çıktığında güncellemesi olmasa dahi zararlıyı bloklar yada karantinaya atar güncelleme çıkıncada temizler.dosyaları silmez sadece kötü niyetli kodları dosyaların içinden temizler bulaşmış ise.smart clean2 teknolojisi sayesinde eski virüslerden biri olan parite virüsünün ünün duymayan yoktur dosyaları diğer antivirüsler hiç kurtaramasken panda %80 kurtarıyor dosyayı virüsten.diğer zararlılardada aynı başarı mevcut.ve 2006 panda gibi sistemin canına okumuyor artık.bütün zararlı tiplerini eğer tanımlı ise direk temizler diğerleri gibi virüsün adı var tanıyor ama silemediği için karantinaya atma durumu hiç yok.wireles v.b birçok özellikte içinde.teknik desteğide çok.

pathetique33
24-11-2006, 21:22   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaşlar avast ii değilmi? kimse bahsetmemiş ben avast kullanıyorum. şuana kadar bi sorun yaşamadım. Yoksa banamı öyle gelio? :)

I3uz_KaLpLi
26-11-2006, 12:32   |  #12  
Taze Üye
7 mesaj

Donanımsal olarak makinan iyi ise Kaspersky Antivirüs 2006 önerimdir. Fakat hayır biraz yorgun bir makinam var diyorsan Kasperskyi aratmayacak tek antivirüs tartışmasız Nod32'dir.

arrival
26-11-2006, 19:06   |  #13  
OP Yeni Üye
24 mesaj

cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Bilgisayarım 1 yıllık ama Kaspersky gerçekten güçlü bir sistem istiyor gibi. 2005 versiyonu varmış bende yeni yükledim, ağustosa kadar geçerliliği var ve ilk 2 arama süresi fena değildi ama 3. arama gerçekten çok ağır ilerledi. Neyse kullana kullana, deneye deneye öğrenicez bulucaz artık gerçek doğruları.

CU_GS7
26-11-2006, 20:23   |  #14  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
arrival
ilk 2 arama süresi fena değildi ama 3. arama gerçekten çok ağır ilerledi. Neyse kullana kullana, deneye deneye öğrenicez bulucaz artık gerçek doğruları.
Bu arada hızlı arama etkisiz,zayıf arama demektir çoğu zaman..Hızlı araması ancak sonlardaki bir kriter olabilir bir antivirüste..

arrival
26-11-2006, 22:09   |  #15  
OP Yeni Üye
24 mesaj

walla az önce yaptığım tarama 45 dakika - 1 saat arası sürdü ve 160 gb'ın 15,9 gb'ı dolu. orası doğru tabi yavaş ama sağlıklı olsun mantığı daha iyidir ama bu kaspersky benim bilgisayarı biraz kasıyo gibi geliyo. bakalım bir süre eski versiyonda olsa deneyelim.

BOOMFUNKMCS
27-11-2006, 23:01   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

avg virüs temizleme konusunda yetersiz kalıyor arkadaşım.avast pek kullanışlı değil,norton istemeden sistem dosyalarını siliyor buda sorunlara yol açıyor.kaspersky antivirüs ve serisi çok güvenilir,kullanışlı ve türkçe yamalı.kendini sürekli güncelliyor.sezgisel tarama yapıyor.sisteme zarar vermiyor ve download sırasında virüslü birşey indirdiğinde seni hemen uyarım önlemini kendi alıyor.başarılar...

KoRgEnErAl
02-12-2006, 08:35   |  #17  
Taze Üye
4 mesaj

teşekkürler

postmyth
15-12-2006, 23:41   |  #18  
Taze Üye
13 mesaj

ben de avast kullanıyodum ama bilgisayarıma onlarca virüs girdi ne yazık ki. şimdi "active virus shield" ve "nod32"birlikte kullanıyorum. şimdilik çakışma yok ama daha sonra ne olur bilmiyorum.

celalcaner
26-12-2006, 22:32   |  #19  
Üye
74 mesaj

bence bitdefender
antivirus+antispyware+firewall

eger serial ararım diyosan proessional plus 9 sürümünü kur
eger ugrasmam diyosan free olanı var onu kur

TuncaBozkurt
14-02-2007, 17:27   |  #20  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
postmyth
ben de avast kullanıyodum ama bilgisayarıma onlarca virüs girdi ne yazık ki. şimdi "active virus shield" ve "nod32"birlikte kullanıyorum. şimdilik çakışma yok ama daha sonra ne olur bilmiyorum.
ya nod32 ya da aol active virus shield ile devam edin bence.çünkü ileride çok büyük dertler açabilir başınıza.benim tavsiyem nod32 den yanadır.

arrival
15-02-2007, 11:22   |  #21  
OP Yeni Üye
24 mesaj

tavsiyeleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar. Kısa bir süre Kaspersky denedim ama belki bilgisayarıma uyum sağlayamadı çok kastı, yavaşlattı ve sorun çıkardı. Silmem de biraz dertli olmuştu açıkçası. Sonrasında Nod32 yükledim ve şu an gayet sorunsuz ve iyi çalışıyor. Türkçe olması da ayrı bi güzelliği tabi. Yalnız ücretsiz yazılımlardan da Aol Active Virus Shield'i merak etmişimdir, yorumlarda pek bir övgüyle söz ediliyor. Nod32 süresi bitince onu denerim herhalde :)
Şu an Nod32 ve Spybot yüklü ve gayet güvenli gibi görünüyor ama özellikle msn plus programıyla ilgili bir menü açıldığında ve resim önizlemelerinde resime yakınlaştırma yaptığımda bilgisayardan şu iğrenç cıvık sesler geliyor. Trojen olmasından şüpheleniyorum ama taramalardan birşey çıkmıyor.
Bir de son olarak; Nod32 ve Spybot'un yanına bir Aol kursam daha mı güvenli olur sizce?