4 Gb RAM 3 Gb gösteriyor?? LÜTFEN YARDIM

HPQ-User
12-02-2009, 10:38   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

elcondor sormuş:
daha önce 2 gb ram kullanıyordum halen kullanmakta olduğum ram in aynısı bir tane daha aldım, makiye takıp çalıştırdığımda ram 3gb görünüyor, yeni aldığım bu ram i tek olarak makineye taktığımda ise 2 gb olarak (doğru) görünüyor, fakat her iki ram aynı anda takılı iken 4 gb olması gerekirken 3 gb görünmektedir, problem ne olabilir,, teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
2x2Gb DDR2 667 mhz ram
dual core 2.2 CPU
512 mb geforce 8500 GT grafik
Gigabyte GA-GCM-S2L anakart
ASUS DVD RW
Kasa 300 Watt

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322; FDM)

El Barto
12-02-2009, 10:43   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

xp 3 gb görüyor maksimum sanırım rami.

Son Düzenleme: El Barto ~ 12 Şubat 2009 10:57
Banned
12-02-2009, 10:55   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
934 mesaj

32 bit te daha fazlasını görmez zaten problem etme

Mehmet-
12-02-2009, 11:16   |  #4  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

İşletim sistemlerinde bir de 32bit---64bit diye bir faktör vardır. Piyasada bulunanların bir çoğu 32bittir. Xp 32bit sürümü en fazla 3---3.2 gb gibi bir ram kapasitesi destekler. Fazlasını kullanamaz. Xp 64bit kurduğunuz takdirde 4gb ram kullanabilirsiniz. Yalnız 64bit işletim sistemine geçmeden önce bir de driverları bulmalısınız. Çünkü her donanım üreticisi her ürünü için 64bit işletim sistemini desteklememektedir.
Sahip olduğunuz diğer donanımlara göre bakarsak 3gb ram size rahatlıkla yeter.

waybe
12-02-2009, 11:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

arkadaşlarında dedigi gibi bu işletim sisteminle alakalı işletim sistemin32 bit se sadece 3.2 gb ram görürü daha fazlası için 64 bit yüklmen gerekir

- - - MERT - - -
12-02-2009, 12:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
537 mesaj

Sadece windows 3GB'ını kullanır, windows xp bileşenleri için 3GB RAM gayet yeterlidir zaten. Şu anda sistemin 4GB'ta çalışıyor fakat sadece işletim sistemin 3GB'ını görüyor ve kullanıyor. Yani oyunlar yada paket programlar 4GB RAM'in tamamını tam kapasitesiyle kullanırlar, dert etme.

darkknight
12-02-2009, 12:36   |  #7  
Yıllanmış Üye
339 mesaj
mertemlek
Sadece windows 3GB'ını kullanır, windows xp bileşenleri için 3GB RAM gayet yeterlidir zaten. Şu anda sistemin 4GB'ta çalışıyor fakat sadece işletim sistemin 3GB'ını görüyor ve kullanıyor. Yani oyunlar yada paket programlar 4GB RAM'in tamamını tam kapasitesiyle kullanırlar, dert etme.
bende bilmiyordum bunu söylediğin iyi olmuş arkadaşım Alkış
yani gözüken 3 gb ama oyunlarda kullanılan 4 gb
elcondor arkadaş yani 1gb ramin boşa gitmiyorGöz kırpma

Son Düzenleme: darkknight ~ 12 Şubat 2009 12:38
emre__
12-02-2009, 12:53   |  #8  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
1,519 mesaj

heheheh bence sayamadığı için oyunda da kullanmaz aynı durum bende de war yatıyo öle 64 bit e yükseltecem bi iş bulayımda 1 seneden beri geziyom :D

megaloman
12-02-2009, 13:12   |  #9  
Yıllanmış Üye
588 mesaj

32 bit işletim sistemi 3.25 gb civarı ram görür ve en fazla bunu kullanır!
3.25 gb gören bir işletim sistemi 4 gb kullanmaz,kullanamaz..
yani bios ve windows altında ne kadar ram görünürse o kadar kullanır

vista 32 bit işletim sistemine service pack 1 yüklendiği zaman 4 gb ram gözükür fakat oda görüntüdür,yani vista orda 4 gb gösteriyor ama teoride oda 3.25 gb civarı ram kullanabiliyor,4 gb değil.
sonuç olarak 4 gb ve üstü ram kullanmak isteyen kişiler kesinlikle 64 bit işletim sistemi kullanmak zorunda

Son Düzenleme: megaloman ~ 12 Şubat 2009 13:14
- - - MERT - - -
12-02-2009, 15:54   |  #10  
Yıllanmış Üye
537 mesaj
megaloman
32 bit işletim sistemi 3.25 gb civarı ram görür ve en fazla bunu kullanır!
3.25 gb gören bir işletim sistemi 4 gb kullanmaz,kullanamaz..
yani bios ve windows altında ne kadar ram görünürse o kadar kullanır

vista 32 bit işletim sistemine service pack 1 yüklendiği zaman 4 gb ram gözükür fakat oda görüntüdür,yani vista orda 4 gb gösteriyor ama teoride oda 3.25 gb civarı ram kullanabiliyor,4 gb değil.
sonuç olarak 4 gb ve üstü ram kullanmak isteyen kişiler kesinlikle 64 bit işletim sistemi kullanmak

Arkadaşım BIOS kaç GB bellek görürse sistem o kadarını kullanır. Bu durum elbette anakartın maksimum kaç GB bellek desteklediğine bağlıdır. Bellek miktarı asla işletim sistemine bağlı değildir.

32 bitlik windowslar 3GB görebilir ama tüm uygulamalar(oyunlar ve paket programlar) sorunsuzca 4GB RAM'i kullanırlar.

PCMark testi gibi sistemin performansını ölçen herhangi bir test yaparsanız sistemin 4GB ram kullandığını görürsünüz zaten.

uGuR.uK
12-02-2009, 16:54   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

bios'lar işletim sistemiyle alakalı değil, orda görülen windows ortamında kullanılabilir diye bir tabir yok asla. bir kere orda 3 yada 4gb gözükmesi yazı olsun torba dolsun diye değil işletim sisteminin teknik altyapısı ve 32bit mimarisinin işlem kapasitesi açısından mümkün olan belleğin kullanılabilmesinden ibaret, gerisine erişemez windows. ama bios'ta mimari desteği gibi bir durum olmadığından slot sayısı ve bios'un bellek miktarı kapasitesinin sonuna kadar görülebilir. şimdi gelelim asıl soruya: öncelikle şunu belirtim bütün yazılımlar işletim sistemi aracılığıyla çalışır, kendi başlarına donanımlara erişip çalışamazlar. windows tüm donanımlar ve yazılımlar arasında bir bağdır ve yazılımlarda(oyun, program vs.) windows'un onlara sunduğu imkanlar üzerinden çalışır ki burdan da mantıklı şekilde şu sonuç çıkar: işletim sistemi kendisinin göremediği ve kullanamadığı belleği uygulamaya nasıl kullandırtsın? umarım yeterli olur...

tayartekin
12-02-2009, 17:49   |  #12  
Yıllanmış Üye
802 mesaj

xp 4 gb rami görmez

isa_derinkuyu
12-02-2009, 19:13   |  #13  
Üye
81 mesaj

64 bit kuracaksın

Reborn91
12-02-2009, 19:52   |  #14  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

Sorununuz 32-bit işletim sistemi kullanmanız. En kısa zamanda 64-bit işletim sistemine geçmelisiniz. 4gb rami 32-bit işletim sistemleri tam olarak kullanamayıp, 3.5gb olarak görüyorlar.

md.celik
12-02-2009, 19:58   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj

ben bişey duydum 64 bit liğin türkçe si yokmuş diye doğrumu bunu aslı ?

erdem barış
12-02-2009, 20:33   |  #16  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,312 mesaj

64 bit vista var ve türkçe. vistaya yükselt o zaman performansının arttığını da göreceksin directx 10 ile oyunları daha iyi oynarsın ama ekran kartından da fazla birşey bekleme riva tunner ile overclock yaparsın biraz daha performansı artar.

samsamsa
12-02-2009, 22:32   |  #17  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

Bellek        

* Çift kanal bellek mimarisi
    * 4 GB'a kadar 2 x 1.8V DDR2 DIMM slotu
    * DDRII 667 / 533 / 400 DIMM desteği

Bellek desteği ile bilgi almak için lütfen "Bellek Destek Listesinden" yararlanınız.

escape
13-02-2009, 06:45   |  #18  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

64 bit kuracaksın diyelere bir sorum olacaktı acaba kendileri hiç 64 bit kurdularımı,ben kendi cevabımı vereyim evet ben kurdum ama sadece 64 bit bir windows'um oldu. Ne yükleyecek doğru düzgün program buldum nede driver. elimdekilerin büyük çoğunluğuda sorun yaşadı. Sonra 64 bit vista kurdum sorunlar nero ile bir başladı,en sonunda bana saç baş yoldurdu ve bende kaldırıp xp 32 kurdum. 64 bit windows sürümleri çok ama çok aranan ve işe yarayan sürümlerdir ama sadece belli bir kesimde, zaten 64 bit'e olan talep sonucunda çıkarılmıştır. 64 bit oyun oynamak yada nero kullanmak için düşünülmüş bir sürüm değildir'ki, kendisine has kullanıcıları var yani iş yapıyorlar. Burada forum katip'i olmuş arkadaşlar dünyadan habersiz,kendilerince sallıyorlar hiç araştırmdan konuştukları belli. Uzağa bakmaya gerek yok merak edip doğruca ana kaynağa yani microsoft'un sitesine baksalar altaki uyarıyı göreceklerdi.

işte microsoftun 64 bit için tanımı

Windows Vista'nın 64-bit sürümleri, yüksek performans gereksinimleri bulunan ve 64 bit işlemci bulunan bir bilgisayar çalıştıran deneyimli bilgisayar kullanıcıları içindir. Bu sürümler, Windows Vista yeniliklerini en son teknolojiye sahip PC donanımıyla bir araya getirerek büyük boyutlarda belleğe, daha güçlü güvenliğe ve yeni bir güvenilirlik düzeyine erişim sağlar. Veri Yürütme Engellemesi (DEP) ve Microsoft tarafından geliştirilen PatchGuard gibi güvenlik özellikleri tehditlere karşı ek bir güvenlik katmanı sağlar ve geliştirilmiş bellek kapasiteleri de yüksek bellek gereksinimi olan uygulamaların performansını artırır.
İşletmeler açısından, Windows Vista'nın 64-bit sürümleri, 64-bit işlemci kullanılan tüm bilgisayar sistemlerinde mühendislik (CAD/CAM) çalışmaları, dijital içerik oluşturma, bilimsel/teknik alanlarda bilgisayar kullanımı ve hatta yüksek gereksinimli finansal analiz çalışmaları için oldukça uygundur.
Tüketici pazarı açısından ise, Windows Vista'nın 64-bit sürümleri, dijital medyadan beklentileri yüksek olan ve 64-bit işlemci kullanılan bilgisayar sistemlerine sahip olan oyuncular, kaliteli medya oluşturucular ve bilgisayar meraklıları içindir.
Windows Vista'nın 64-bit sürümleri herkes için değildir; 64-bit işlemci ve 64-bit sistem sürücüleri kullanılan bir sistem gerektirir. Sisteminizin, uygulamalarınızın ve aygıtlarınızın yükleme öncesinde Windows Vista'nın 64-bit sürümüyle uyumlu olduğunu doğrulayın.
Bellek belirtimleri
Windows Vista'nın tüm 64-bit sürümleri, 32-bit sürümlerde sunulan standart 4 gigabayt (GB) sınırının ötesinde bellek desteği sağlar. En fazla bellek kapasitesini belirlemek üzere Windows Vista'nın ilgili 64-bit sürümüne başvurun.

Not:yazı microsofttan alıntıdır ve güncel sürüm olduğu için yazıda vista adı kullanılmıştır vista'dan önce xp yazıyordu,bilginize.

umit382008
13-02-2009, 13:32   |  #19  
Yeni Üye
41 mesaj

arkadfaşlar haklı bence vista ultimat 64 bit kur en iyisi güzel bişe bence

wisestar
20-02-2009, 00:52   |  #20  
Taze Üye
2 mesaj
escape
64 bit kuracaksın diyelere bir sorum olacaktı acaba kendileri hiç 64 bit kurdularımı,ben kendi cevabımı vereyim evet ben kurdum ama sadece 64 bit bir windows'um oldu. Ne yükleyecek doğru düzgün program buldum nede driver. elimdekilerin büyük çoğunluğuda sorun yaşadı. Sonra 64 bit vista kurdum sorunlar nero ile bir başladı,en sonunda bana saç baş yoldurdu ve bende kaldırıp xp 32 kurdum. 64 bit windows sürümleri çok ama çok aranan ve işe yarayan sürümlerdir ama sadece belli bir kesimde, zaten 64 bit'e olan talep sonucunda çıkarılmıştır. 64 bit oyun oynamak yada nero kullanmak için düşünülmüş bir sürüm değildir'ki, kendisine has kullanıcıları var yani iş yapıyorlar. Burada forum katip'i olmuş arkadaşlar dünyadan habersiz,kendilerince sallıyorlar hiç araştırmdan konuştukları belli. Uzağa bakmaya gerek yok merak edip doğruca ana kaynağa yani microsoft'un sitesine baksalar altaki uyarıyı göreceklerdi.

işte microsoftun 64 bit için tanımı

Windows Vista'nın 64-bit sürümleri, yüksek performans gereksinimleri bulunan ve 64 bit işlemci bulunan bir bilgisayar çalıştıran deneyimli bilgisayar kullanıcıları içindir. Bu sürümler, Windows Vista yeniliklerini en son teknolojiye sahip PC donanımıyla bir araya getirerek büyük boyutlarda belleğe, daha güçlü güvenliğe ve yeni bir güvenilirlik düzeyine erişim sağlar. Veri Yürütme Engellemesi (DEP) ve Microsoft tarafından geliştirilen PatchGuard gibi güvenlik özellikleri tehditlere karşı ek bir güvenlik katmanı sağlar ve geliştirilmiş bellek kapasiteleri de yüksek bellek gereksinimi olan uygulamaların performansını artırır.
İşletmeler açısından, Windows Vista'nın 64-bit sürümleri, 64-bit işlemci kullanılan tüm bilgisayar sistemlerinde mühendislik (CAD/CAM) çalışmaları, dijital içerik oluşturma, bilimsel/teknik alanlarda bilgisayar kullanımı ve hatta yüksek gereksinimli finansal analiz çalışmaları için oldukça uygundur.
Tüketici pazarı açısından ise, Windows Vista'nın 64-bit sürümleri, dijital medyadan beklentileri yüksek olan ve 64-bit işlemci kullanılan bilgisayar sistemlerine sahip olan oyuncular, kaliteli medya oluşturucular ve bilgisayar meraklıları içindir.
Windows Vista'nın 64-bit sürümleri herkes için değildir; 64-bit işlemci ve 64-bit sistem sürücüleri kullanılan bir sistem gerektirir. Sisteminizin, uygulamalarınızın ve aygıtlarınızın yükleme öncesinde Windows Vista'nın 64-bit sürümüyle uyumlu olduğunu doğrulayın.
Bellek belirtimleri
Windows Vista'nın tüm 64-bit sürümleri, 32-bit sürümlerde sunulan standart 4 gigabayt (GB) sınırının ötesinde bellek desteği sağlar. En fazla bellek kapasitesini belirlemek üzere Windows Vista'nın ilgili 64-bit sürümüne başvurun.

Not:yazı microsofttan alıntıdır ve güncel sürüm olduğu için yazıda vista adı kullanılmıştır vista'dan önce xp yazıyordu,bilginize.

Arkadaşın tespiti doğrudur. ben de 64 bit wista kurup denemiştim. doğru dürüst verim alamadım. bir sürü programı kuramadım. oyun oynayamadım.

bunların dışında xp ya da vista 4 gb ramı gerçekten kullanıyor mu anlamanın basit bir yolu var.

bir arkadaş hayrına bir 3 gb ram ile bir de 4 gb ram ile performans test programı çalıştırıp sonuçlara bakacak. fark var ise 4 gb görünmese bile bilgisayar rami kullanıyor demektir. fark yoksa kullanamıyor demektir. bende 2x2 ram olduğu için bu testi yapamıyorum. 1 gb ayrı rami olan biri yapıp paylaşırsa güzel olur.

Ahmet_79
20-02-2009, 01:42   |  #21  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
wisestar
Arkadaşın tespiti doğrudur. ben de 64 bit wista kurup denemiştim. doğru dürüst verim alamadım. bir sürü programı kuramadım. oyun oynayamadım.

bunların dışında xp ya da vista 4 gb ramı gerçekten kullanıyor mu anlamanın basit bir yolu var.

bir arkadaş hayrına bir 3 gb ram ile bir de 4 gb ram ile performans test programı çalıştırıp sonuçlara bakacak. fark var ise 4 gb görünmese bile bilgisayar rami kullanıyor demektir. fark yoksa kullanamıyor demektir. bende 2x2 ram olduğu için bu testi yapamıyorum. 1 gb ayrı rami olan biri yapıp paylaşırsa güzel olur.

bu dediğin mantıksız bi karşılaştırma olur, sebebine gelince 2x2  şeklinde dual kit kullanan bir sistem ile 3 gb single channel kullanan sistem kesinlikle bir olmaz, ramler single düşünce performans otomatikman çakılır aşağı, sonuç  itibarı ile ister 32 bit ister 64 bit kullanın en iyi performansı dual kit ile alabilirsiniz (x58 yongaları hariç), birde 64 bit vistanın normalde bir farkını göremezsiniz ancak ne zaman ki, 4,6, yada 8 gb ram ile photoshop,cad,modelleme ve grafik tasarım vs ilgili proğramları kullanırsınız 64 bit'in  farkını o zaman anlarsınız, yoksa oyunlarda yada normal proğramlarda  helede 4 gb'dan daha düşük ram'iniz varsa hiç bir farknı göremezsiniz

thermalshock
21-02-2009, 13:15   |  #22  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

64 bit vista 32 bit vistaya göre daha fazla ram tüketiyormuş doğru mu?
bide 64 bitte oyunlar için crack sorunu var sanırım yani oyunlar oynanabiliyor sorunsuz ama crackler çalışmayabiliyomuş...

bence 32 bitle 2*2gb dual ram gayet yeterli olur.aslında 3gb da olur ama dual kullanılamadığı için 4 gb almak daha mantıklı her halükarda..

bide merak ettiğim

4*1gb ram takarsam dual çalışırmı?
anakart gigabyte ep35c-d3sr

Ahmet_79
21-02-2009, 13:33   |  #23  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

64 bit vista da herhangi bir sorun yok oyunlarda filan 32 bit te ne yapıyorsan 64 bitte de aynısını yaparsın crack vs,

son olarakta 4x1 eğer ramler dual kit ise, sisteme taktığında da dual olarak çalışır

megaloman
21-02-2009, 13:50   |  #24  
Yıllanmış Üye
588 mesaj

bende 3x1 ram var. 3 gb dual çalışıyor.ne iş bende anlamadım ama çalışıyor

Ahmet_79
21-02-2009, 14:11   |  #25  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

bir yanlışlık var herhalde 3x1 dual olmaz, x58 olsa hadi üç kanal deriz