4 çekirdekli pc, sistemde 1 çekirdekli gözüküyor?

Mert_06
28-04-2010, 20:33   |  #1  
Mert_06 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,082 mesaj

4 çekirdekli vista kullanıyorum. Sorunum şöyle: pc de sistem yapılandırmasını açtım ve önyükleme bölümünden, gelişmiş seçeneklere tıkladım. Pc 1 çekidekli işlemciyle başladığı için performansı artırmak için oradan 4 çekirdeği seçtim ve tüm önyükleme ayarlarını kalıcı yap deyip çıktım ve yeniden başlattığımda pc yine 40-45 saniyede açıldı, yani bir değişim olmadı. Bu yüzden eski ayarlara dönmek istedim eskiden olduğu gibi 1 çekirdekle başlatmayı seçtim tamamlayıp çıktım. Buraya kadar herşey normaldi. bi kaç gün sonra pc de sistem bilgilerini açtım ve pc 1 çekirdekli gözüküyor, normalde 4 çekirdekli ancak orada 1 gözüküyor. Ayrıca cpu-z, speccy gibi programlarda da 1 çekirdekli gözüküor. Bu durumu düzeltmek için ne yapmalıyım? bu arada performansta önemli bir değişim farkedemedim.

alper8118
28-04-2010, 22:13   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
553 mesaj

bendede tıpa tıp aynısı olmuştu nopasaran adlı bir arkadaşımızın chip.com.tr de ki blogundan bakmıştım ctrl+shift+esc yapıncada performans ta tek grafik var işlemci için ama yapmadan önce 2 taneydi xd

reorance
29-07-2010, 23:14   |  #3  
Taze Üye
3 mesaj

Bendede Aynı sorun var. Laptopu geçen yıl aldım.  daha öncede oldu ama nasıl yaptığımı bilmiyorum. ve aynı sorunla yine karşı karşıyayım. İntel Core2 Dua İşlemcim var 4 gm ram 512 ekran kartı 2.00 ghz işlemci hızı ve laptop markası asus. Pc çift çekirdekli ama  bazı sorunlardan sonra tek çekirdek görünüyor neden acaba.Ve performans olarak çok etkiliyor pc sürekli %100 olarak çalışıyor.

black_flood
30-07-2010, 00:55   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

o makinaya 50 çekirdekli cpu taksanda hız artmaz zaten açılışta ms işletim sistemlerinde belli bir standart var zaten 4 yada 5 sn en erken açılma süresi bu sebepten uğraşmaya değmez sendeki yavaşlığın sebebi belkide başka yazılımsal müdahale en son başvurulacak iş zaten sen direk en başta gömülmüşsün yazılımsal müdahaleye ve çakılmışsın. belki sisteminde ısınma var belki vireüs var belkide kullandığın yazılımların bir takım müdahaleleri var.

gene şanslısın ki kurtulma yolun var ilk önce anakartın bios ayarlarına bak cpu quad mı yoksa single cpumu görünüyor eğer bista herşey normal ise windowsun ayarları uçmuştur geri alamıyorsan at formatı. ha biostada single yazıyorsa ve biosu defaulta atıncada yemiyorsa anakart biosunu tazeleme durumu doğuyor.

bu tip karışık bir işleme dalmadan önce yazsan bu kadar uğraşmadan kurtulurdun.bu amd işlemcide değil sanırım çekirdekleri istediğin gibi açıp kapatasın biostan.

reorance
30-07-2010, 16:37   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

yazdıklarınla alakası yok biosa giremiyorum en baş sebep bu yazılım flan değil. Pc yeni format attım. Bios şifre istiyor şifremi bilmeme rağmen yanlış diyor. O yüzden bios dan ayar yapamıyorum ne yaptım ne ettim biosu sıfırlayamadım. Pil çıkarttım, kısa devre ettim, bios320 indirip oradan baktım yok bir türlü olmuyor.

black_flood
30-07-2010, 17:25   |  #6  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

işlemci modelini yazsana bi zahmet alakası yok değil var sen git işlemciyi bilinçsizce hırpala sonrada olmuyor de.

reorance
30-07-2010, 22:11   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

BilgiAlanı    Değer
CPU Özellikleri   
CPU Türü    Mobile Intel Core 2 Duo T6400, 2000 MHz (10 x 200)
CPU Takma Adı    Penryn-2M
CPU Sürümü (Stepping)    R0
Komut Seti    x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1
Orjinal Saat    [ TRIAL VERSION ]
Min / Max CPU Çarpanı    6x / 10x
Engineering Sample    Hayır
L1 Kod Önbellek    32 KB
L1 Veri Önbellek    [ TRIAL VERSION ]
L2 Önbellek    2 MB  (On-Die, ECC, ASC, Full-Speed)

CPU Üreticisi   
Firma Adı    Intel Corporation
Ürün Bilgisi    http://www.intel.com/products/processor

CPU Kullanımı   
CPU #1    98 %

Ertan57
15-09-2011, 17:24   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

Konu eski ama çözümü yazayım.

Çözüm basit. Sistem yapılandırmasına gir işlemci sayısının olduğu tiki kaldır, tamam de uygula de sistem yeniden başlasın. Açıldıktan sonra tekrar msconfig komutu ile gir. Bu sefer işlemci sayısını işaretle kaç işlemci istiyorsan onu seç, bu kadar :)

Ayrıca bu işlemci sayısını değiştirme işi sistem açılışını falan hızlandırmaz.