40gb ıdea acil yardım

sonelveda
17-11-2008, 22:55   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
85 mesaj

160 gb hdd kulanıyorum ve elimde 40 gb ıdea var pc de sorunzsuzca depo niyetine bu hdd yi kullanıyorum..arkadasa lağzım oldu bu hdd xp kuralım dedik.kur= hdd onarılamz ve hatalı diyo biçimlendirdim  win 98 le deneidm sorun gider faln birtürlü olmadı..eğer bozuksa pc nasıl depo niyetine çalışıyo sorunsuzca.. yardımlarınızı bekliyorum

Banned
18-11-2008, 03:14   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sistem disklerinde önyükleme kayıtlarının tutukduğu mbr kısmı (ilk sektörler) vardır.Bios buraya bakarak diski sistem diski olarak boot eder.Bu sektörlerde sorun varsa HDD sistem diski olarak kullanılmak istendiğinde hata verir.Depo olarak (ikincil HDD) kullanıldığında sorun olmaz. Siz depo olaak kullanmaya devam edin. Ayrıca sorun İDE  disk ile CD/ DVD yazıcının master slave ayarlarından kaynaklanabilir. Biostan ve jumperlerden IDE HDD yi master dvd yazıcıyı slave ayarladığınızdan emin olun.

alexkidd
18-11-2008, 11:50   |  #3  
alexkidd avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
361 mesaj

dostum yuksek ihtimak sektor sorunudur internetten arastır bu konu ile ilgili programlar var bozuk kesmi ayır depo niyetine kullanırsın sistem kurmanı tavsiye etmem

sonelveda
19-11-2008, 20:54   |  #4  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
85 mesaj

sağolun arkadaşlar bilgileriniz için.. başka bir anakartan deneyim en iyisi kahraman beyin dediği gibi biosdanda olabilir.