5.1 Aldım Fakat Bir Kaç Sorum Var?

Winternight
20-04-2010, 17:30   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
126 mesaj

kabloları renklerine göre taktım, hoparlörleri de yerleştirdim falan. Ses kartımın, ses yöneticisi programı mı her neyse işte açtım onu denemek için. Hoparlör yapılandırması kısmında 5.1'i seçip test ettiriyorum teker teker ekrandaki resimlere göre hoparlörler çalıyor ama arka ikili hoparlörler yerine ön ikili bir daha çalıyor. 7.1 yaparsam arkadakiler çalıyor fakat ekstradan ön ikili yeniden çalıyor. Sistem 5.1 niye böyle oldu anlamadım.
[URL=http://img526.imageshack.us/i/34841013.jpg/][/URL]
Ayrıca diğer bir sorum da oyun, müzik veya filmlerde arka ikilinin hiç çalıştığına şahit olmadım hatta iki ön yanın ortasında bir tane de tek ön var ondan da hiç ses gelmiyor. Yani film, oyun ve müziklerde sadece bas ve ön sağ-sol çalışıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Umarım anlatabilmişimdir sorunumu.

Barış
20-04-2010, 17:42   |  #2  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

Dogru renkte taktınız peki sisteme dogru yeri taktıgınızı söylediniz mi :)
5.1 kullanıyorum bende ve örneğin yeşil girişe SUB taktım ve ayarlardanda SUB çıkışını o jacka verdim.
"Oda dogrulaması" yapmadan sadece ön sag ve solu kullnıyordum şimdi DVD filmlerde ve bi kaç oyunda GRİD örneğin bütün sistem çalışıyor ön arka sub dahil.

Winternight
20-04-2010, 18:02   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

Valla kasada ses girişlerinin olduğu yere; 3 kablo var zaten siyah, yeşil, kavuniçi 3ünü de doğru yere taktım ama olmuyor anlamadım valla.

Barış
20-04-2010, 18:15   |  #4  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Alıntı: Winternight  
Valla kasada ses girişlerinin olduğu yere; 3 kablo var zaten siyah, yeşil, kavuniçi 3ünü de doğru yere taktım ama olmuyor anlamadım valla.

hocam aynı yerde takmış olabilirsinizde ben pempe mikrofon girişi olarak bilinen yere Arka Hoparlorleri bagladım ve bilgisayardada o şekilde ayarladım onları kontrol ettiniz mi ?

Winternight
20-04-2010, 18:24   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
126 mesaj

Dediğini anladım da değişen birşey olmuyor benim sorunum için. Yine 5.1 seçince "arka çift" seçeneği açılmıyor ben de yan çiftler var diye gösteriyor onlara tıklıyom çalsın diye ses çıkmıyor. 7.1 yapıp arka çift yapınca çalıyor ama dediğim gibi oyun, film vs'de sadece bass ve ön sağ-sol çalışıyor.

İsyankar Damarcı
27-01-2011, 15:00   |  #6  
Taze Üye
19 mesaj

Aynı sorun bendede vardı 5+1 almıştım ama 2+1 gibi çalışıyordu...Kabloları 10 kere söküp taktım ama olmadı...En donunda 5+1 jwın s5300 in aux çıkışına bağladım şimdi oyundada,normaldede çalışıyor hepsi...Ya öyle yap yada bir tane ses kartı al bence...

KARŞILIKSIZ SEVMEK YAŞARKEN ÖLMEK DEMEKTİR...

sanother
26-10-2011, 14:32   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Çok basit bir şey ama beni bir süre oyalamıştı. Arkadaki dvd girişlerini kullanıyorsanız kumandadan dvd'ye basmanız gerekmekte yoksa bahsettiğiniz sorun yaşanıyor.