5800 Alacağım

Kara Şövalye
10-06-2010, 19:20   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 53
1,960 mesaj

Evet bu telefonu almayı düşünüyorum, rica etsem kullananlar artılarını eksilerini yazabilir mi ?

Son Düzenleme: Kara Şövalye ~ 10 Haziran 2010 19:49
Karub
10-06-2010, 19:41   |  #2  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,652 mesaj

Bu soru hakkında siteyi biraz gezseydiniz 4-5 tane konu bulurdunuz :)

Kara Şövalye
10-06-2010, 19:50   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,960 mesaj
Alıntı: Karub  
Bu soru hakkında siteyi biraz gezseydiniz 4-5 tane konu bulurdunuz :)
Telefon hakkında gördüğüm başlıklar hep navigasyon cart curt üzerineydi, eğer aradığım gibi başlık varsa linkini verebilir misiniz ? Seve seve okurum.

cihat emre
10-06-2010, 19:59   |  #4  
cihat emre avatarı
Yıllanmış Üye
148 mesaj

kardeş bu tel bıraz eskıdı am bu fiyata samsungun yenı cıkmış birsürü telı var ayrıca kullannan arklardan bılıyorum tel bıraz ağır işşlem yurutuyormuş ama sesı harika

censez41
10-06-2010, 20:11   |  #5  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

570 liraya htc touch 2 aldım tavsiye edrim

Kara Şövalye
10-06-2010, 20:21   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,960 mesaj

Zaten işime yarayacak kısmı arama yapması ve 3.2 MP flaşlı kamera. eh bide internete giriyor olması ve çeviri(uzunluk-sıcaklık) az da olsa navigasoyunu. Mesajlaşma sıkıntı diyorlar yani onla sıkıntım yok sonuçta sevgilim olmadığından mesaj derdim yok

/Ekleme : Samsung seven birisi değilim zira menüsü filan bana ters geliyor. Nokia yada Sony Ericsson tercihim fakat Denizli'de SE bulmak mesele.

Son Düzenleme: Kara Şövalye ~ 10 Haziran 2010 20:23
IceManF1
10-06-2010, 20:31   |  #7  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,546 mesaj

https://www.chip.com.tr/galeri/h ... 0-cihaz_1715_4.html

Banned
11-06-2010, 15:21   |  #8  
Banlandı
49 mesaj

Belki ilginizi çeker.

http://www.chedmarket.com/Defaul ... at=27&sid=281663071

quti14
11-06-2010, 15:27   |  #9  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

Kesinlikle alma derim bende de 5800 var çok güzel telefon ama artık herkesin elinde bu telefondan fiyat performans olarak en iyi telefon olduğu çin herkes bundan alıyor
belediye dağıtmış gibi bişi oluyor.
otobüste gidiyorum birisi çıkarıyor 5800 minübüste aynı
bi yerde dolaşıosun aynı tavsiyem başka telefon al : )

alper8118
11-06-2010, 15:39   |  #10  
Yıllanmış Üye
553 mesaj

bende 5800 var ama bişi diimmi n 70 in 2.0 kamerası 5800 3.2 sinden daha iyi
yüksek çözünürlük kalite demek deildir aynı ekran kartının belleğine değil kartın işlemcisine bakmak gibi
telefon kesinlikle mükemmel ses bangır bangır w lan var 8 gb kart hediye sensöleri iyi oyunlar programlar tonla ovi store free oyunla dolu v.s v.s. ama kamerasına ben iyi diyemem yalan olur

IceManF1
11-06-2010, 15:42   |  #11  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,546 mesaj

500 TL'ye alınabilecek en iyi telefon Nokia 5800 Xpress Music'tir.

ahmet_33
11-06-2010, 15:52   |  #12  
ahmet_33 avatarı
Üye
88 mesaj

5800 kullanıyorum.Sorunu yok.Kamerası kullanmayı bilirsen süper(zaten otamatik netleştirici var).Ses çıkışı süper ve yüksek sesde dinleye biliyorsun.Videoları ekran büyük olduğu için TV den izler gibi izliyorsun.Şuan 2.5 gb lik dosya var yavaşlama söz konusu değil.Dokunmatiklik ayarlanınca gayet hassaslaşıyor.

Tek Sorunu Dokunmatik Olunca Tüm Toz Tüy Ne Var İse Çekiyor Bir Koruyucu Kab Filan Almalısın

ahmet_33
11-06-2010, 15:55   |  #13  
ahmet_33 avatarı
Üye
88 mesaj

Herkezde Varmı ? sorusuna gelince , herkezin cebinden telefonun bilekliği sarkıyor her 3 kişiden 1 in de war :D :D :D

Kara Şövalye
11-06-2010, 19:39   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
1,960 mesaj

Herkeste olmayan bir şeyde çok dikkat çekiyor ustam. Misâl bizim buralarda Delikliçınar var orada PSP'den şarkı değiştirmek için çantadan çıkarınca herkesin göz mala kayıyor sinir oluyorum. Hiç mi PSP görmediniz be insanlık diyesim geliyor. 5800 konusunda kararlıyım zaten elimde K530i var 2.0 kamera var ama pek ahım şahım değil fotoğraf çekerken zoom yok en başta. En iyisi 5800 almak olacak gibi. Yine de kullananlar şu güncellemeleri konusunda aydınlatırsa sevinirim.

NoteBook
12-06-2010, 00:04   |  #15  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Nokia 5800 XpressMusic
Artıları :
1-İlk olarak fiyat.3G,Wlan,Resim,Music vs..Bu önemli özelliklerin biraraya geldiği bir telefonun fiyatının 500 TL olması çok iyi bir durum.Bu kadar özelliğin bir araya geldiği diğer telefon markalarının telefonları genelde 700 TL'den başlıyor.Bu durumda fiyat olarak çok iyi bir fiyat diyebiliriz.
2-İkinci eli bile çok hızlı bir şekilde satılabilen bir telefon.Telefonu alıp 5-6 ay kullandıktan sonra satmaya kalktığınızda bile alıcısını bulabiliyorsunuz.Ama örneğin Samsung marka ve 5800 özelliklerine sahip bir telefonu alıp 2. gün satmaya kalktığınızda hem para olarak çok kaybınız oluyor hem de kolayına müşteri bulamıyorsunuz.
3-Programsal olarak kutudan çıkan telefondaki yüklü programlar en acemi kullanıcı için bile kolay kullanımlı ve yeterli programlar.Menüler arasında kaybolmuyorsunuz.Hiç bir şey yapamazsanız kırmızı tuşa basıp en başa dönüp kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.Program yükleme ve kaldırma işlemlerindeki kolaylık bir artı daha.Telefon için her türlü programı istediğiniz an istediğiniz yerde bulabiliyorsunuz.Telefonun yazılımı çöktüğünde çok kısa bir zaman içerisinde yeniden yükleyebiliyorsunuz.Versiyon yükseltme ve artırma işlemi de yine basit bir yol ile her kullanıcı tarafından yapılabilen bir işlem.Programsal özellikler olarak diğer telefonlardan kat kat üstün bir telefon.
4-Nokia'nın sitesinde ya da teknik servislerde çok rahat destek bulabiliyorsunuz.Telefonun programsal ya da fiziki olarak çıkan sorunlarına anında çözüm bulabiliyorsunuz.Ve servis kapsamında iken çok çabuk bir şekilde çözüme ulaşabiliyorsunuz.
5-XpressMusic olarak,sürekli müzik dinleyen bir kişi için 30 saatlik müzik dinleyebilme özelliği mükemmel diyebiliriz.30 saat durmadan kim müzik dinler bilmem ama dinleyen varsa da bu çok iyi bir süre.Müzik ve ses kalitesi tartışılmaz derecede çok iyi.Video oynatma ve kalitesi yine harika diyebiliriz.Herhangi bir mp3 çalar kulaklığı ile müzik dinleyebiliyor olma özelliği diğer bazı marka telefonlara göre 5800 'ı ilk sıralara taşıyabiliyor.
6-İnternete bağlanma hızı ve internette sörf yapma rahatlığı insana güven ve zevk veriyor.Sayfalar arası geçiş ve bir önceki sayfaya dönüş kolaylığı,normal bilgisayarlarda bulunan çerezlerin temizlenebilmesi ile cihazın yavaşlamasının önlenilebilmesi harika bir özellik.
7-Telefonun boyutları elde tutuş ve kapladığı yer olarak çok iyi ayarlanmış.Ekran inç boyutu video izlerken zevk almanıza neden olabiliyor.Mesaj yazma ekranında ister klasik telefon tuşları mantığında ister bilgisayar tuş takımı mantığında mesaj yazılabilme özelliği olması çok mükemmel bir özellik.Ki buna artı olarak hızlı olması dokunmatik özelliğinin çok mükemmel olmasa da iyi bir şekilde cevap vermesi yine güzel bir özellik.
8-Belki çok fazla incelenen bir özellik değildir ama kulaklık girişinin telefonun tam tepesinde ve ortasında olması, bir yandan müzik dinlerken bir yandan da telefon ile yazı yazma ve menüler arasında gezme işlevini oldukça kolaylaştırıyor.Kulaklık girişinin ortada değilde yanlarda gibi olmasını düşündüğünüzde telefonu tutarken parmakların kulaklığa takılmasını düşünürseniz epey zorluk çekebilecekken tam ortada olması iki parmak arasına alınan kulaklık kablosunun işlemlere engel olmaması çok iyi düşünülmüş bir özellik.
8-Kamerası 3.2 Carl Zeiss.Mükemmel denilemese de yine de iyi sayılır.Özellikle gece çekimlerinde iyi bir ayar ile kaliteli resim ve video çekimlerine sahip olmanızı sağlıyor.
9-En mükemmel özelliklerinden biri.Harici hafıza kartı olması.Bu özellik bazı kullanıcılar için yadırganabilir.Mesela Iphone 'un 32 Gb'lik hafızası var ama 5800 'ın harici en fazla 16 GB 'lik hafıza kartını desteklemesi bazı kullanıcıların gözünde 5800 'ın küçümsenmesine neden oluyor.Ancak burada önemli bir ayrıntı var.Iphone 'un 32 gb'lik hafızasını doldurduğunuzu düşünün.Ve bir gün aniden telefonun programsal olarak çöktüğünü düşünün.32 GB'lik bütün bilgileriniz gitti.Ama 5800 'daki harici hafıza kartına sahip olduğunuzu düşünürseniz , telefonunuz programsal olarak çökse bile hafıza kartınızdaki bilgilere hiç bir şey olmuyor.Bu 5800'ın Iphone 'a göre önemli bir artı özelliği.
10-Bir 5800 aldınız.örneğin kırmızı renkte.Aradan belirli bir zaman geçti ve renginden sıkıldınız.Hemen istediğiniz renkte bir kapak alıp istediğiniz renge çevirebiliyorsunuz.Çoğu kullanıcı için önemli olmayan bu özellik yine de epey sayıda desdek görebiliyor.
11-Bekleme süresi ve konuşma süresi oldukça iyi sayılır.
Eksileri :
1-Fiziki olarak çok fazla parçaya sahip.Bu da belirli bir zaman sonra parçaların yerinden oynamasına neden oluyor.Ayrıca telefonun yapımında kullanılan fiziki parçaların üretildiği madde , telefonun hafif olmasının sağlanılması için özel bir parça olarak üretilmiş ve oldukça nazik diyebiliriz.Küçük bir darbe sonrası kolayca kırılabiliyor.Bunun yanı sıra , sürekli dile getirilen kasa açıklıkları var.Özellikle ekranına biraz bastırdığınızda ortaya çıkan bu sorunun çözümü tam olarak henüz yok gibi bir şey.
2-Bekleme süresi,konuşma süresi ve 30 saatlik müzik dinleme süresi çok iyi sayılsa da, internette gezinme sırasında telefon çok fazla şarz yiyor.örneğin 30 dakika internette gezindiğinizde bataryanın yarısı boşalıyor.
3-Çok çabuk ve kolay bir şekilde program eklenip kaldırıldığı için çok çabuk programsal olarak çökme sağlanabiliyor.Hard format dediğimiz işlem çok kolay bir şekilde yapılabildiği için kullanıcılar programsal olarak bir yerde takıldıklarında telefonu servise götürme yerine kısa bir yol ile hard format atma yoluna gidiyorlar.Bu da telefonun programsal olarak çabuk yıpranmasına neden oluyor.
4-Dokunmatik olan ekranın yapımında kullanılan malzeme o kadar kaliteli bir malzeme değil.Oldukça esnek ve çabuk kırılabilecek bir malzeme.Bazen parmak ile dokunurken acaba biraz fazla bastırsam kırılır mı gibi bir düşünceye sahip olabiliyorsunuz.
5-Programsal erişim çok kolay.Bu belki iyi bir şey olabilir.Ancak acemi kullanıcılar için özellikle bazı sistem dosyalarına kolay erişim sağlanması dejavantajdır.Bu dosyalara çabuk erişim bu dosyalarda oynama ve yer değiştirme gibi işlemler sonrası telefonda kalıcı programsal sorunlara yol açabiliyor.Ve bu sorunlar kullanıcı hatası kapsamında olduğu için telefonu servis dışı haline getirebiliyor.
6-Belirli aralıklarda sürekli versiyon güncellenmesi yapılması gerekiyor.Telefonun orjinalinde V31 versiyonu var.Ve bu versiyonda kaldığınızda telefon bazı uygulamalarda yavaşlıyor.Yukarıda da anlattığım gibi fazla program ekleme kaldırma işlemi telefonda kalıcı programsal sorunlara yol açabileceğinden sürekli versiyon yükseltme ve sorunları ile uğraşmak insana sıkıntı verebiliyor.Nokia şirketinin yıllardır uyguladığı bu politikadan ne zaman vazgeçer bilmiyorum ama hala bir sorun bence.
7-3.2 mp carl zeiss kamerası gece görüşü vs. gibi durumlarda iyi sayılabilecek perfornmans sağlayabiliyor evet ama her resim ve video çekimi sırasında telefonun resim ve video ayarları ile uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz.Örneğin resim çekme sırasında resim kalitesini yüksek kalite olarak belirleyip resim çektikten sonra resim çekme ekranından çıkıp yeniden girdiğinizde aynı ayarı yeniden yapmanız gerekiyor.Bu da resim çekme zevkini biraz düşürebiliyor.
8-Telefonun dahili hafızası 100 Mb.30 saatlik müzik dinleme özelliği , 3g, Wifi vs.. gibi güzel özelliklere sahip olan bir telefonun dahili hafızasının bu kadar düşük olması biraz düşündürücü.Mesela benim kullandığım 5800 'ın içinde sürekli kullandığım programlar var ve toplamında 70 Mb yer kaplıyor.Teknoloji sürekli kendini yenileyen bir şey.Ve her seferinde yüklediğim program biraz daha yer kaplamasına neden oluyor.Ve bu yer kaplamalar ileride telefonun yavaşlamasına neden olacak.Telefonun dahili hafızası daha yüksek olabilirdi.
Sonuç :
Artıları ve eksilerini göz önüne alırsak,günümüz şartlarında 500 TL vererek aldığınız ve ileride satmaya kalktığınızda kolayca elinizden çıkarabileceğiniz bir telefon olarak almanızı tavsiye edebilirim (:

bLiND
12-06-2010, 20:40   |  #16  
Yıllanmış Üye
243 mesaj
Alıntı: haydardar  
Kesinlikle alma derim bende de 5800 var çok güzel telefon ama artık herkesin elinde bu telefondan fiyat performans olarak en iyi telefon olduğu çin herkes bundan alıyor
belediye dağıtmış gibi bişi oluyor.
otobüste gidiyorum birisi çıkarıyor 5800 minübüste aynı
bi yerde dolaşıosun aynı tavsiyem başka telefon al : )
bu yüzden ben de alma derim
ama hiç sıkıntı yaşamazssın sanırım alırsan da sadece hava atamazsın işte :p

Kara Şövalye
13-06-2010, 12:40   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
1,960 mesaj

NoteBook teşekkür ederim aklıma girdin bir kere... Alacağım en kısa sürede ama renk konusunda kararsız kaldım. :/ Serviste koltuk arkadaşımda mavisi vardı onun sevgilisinde kırmızısı var acaba gri mi alsam ? O arkadaşa anlat biraz telefonu dediğimde anlatamadı pek biraz menüsünü kurcalama fırsatım oldu sadece.

Son Düzenleme: Kara Şövalye ~ 13 Haziran 2010 13:27
NoteBook
14-06-2010, 01:20   |  #18  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Benim tavsiyem kırmızı (:
Siyah zor bulunuyor.
Mavi diğer dokunmatik modellerde de var.
Gri telefonu biraz eski gösteriyor.
En iyisi yine kırmızı bence (:

Kara Şövalye
14-06-2010, 10:08   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
1,960 mesaj

Baktığım yerde siyah vardı. :) Gerçi orada bakarak son kararı vermek.

Düzenleme : Ve aldım sadece siyah kalmış orada gerçi siyahta güzel PSP ile uyum sağladı.

İşin garibi telefon kutudan çıktığında v50 kurulu olarak geldi son çıkanlarında böyle olsa gerek ?

Son Düzenleme: Kara Şövalye ~ 14 Haziran 2010 23:49
NoteBook
15-06-2010, 14:21   |  #20  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

V50 çıkması güzel.En azından program versiyon güncellemelerle uğraşıp telefondan soğumayacaksın hemen (:
hayırlı olsun (:

Kara Şövalye
15-06-2010, 18:15   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
1,960 mesaj

Sağ ol ekranada bi film buldum koruması için telefonun ışıkları sönükken ayna vazifesi görüyor hem... Koruyucudur umarım. İşin garibi telefonun internet ayarlarıda tamam, Vodafone mağazasından almıştım bununla alakası olabilir mi ? Yada SIM karttla ?

NoteBook
15-06-2010, 23:49   |  #22  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Vodafone, Telsim iken genelde sattığı bütün telefonları, telefonu kullanan kişi bir gün Telsim 'e geçerse ayarları ile uğraşmasın diye otomatik olarak yükleme yapıyordu.Hem kolaylık hem de Telsim 'in reklamını yapmak için yapıyordu bunu.Sanırım bu işlem Vodafone olduktan sonra da devam etmeye başlamış (:

Kara Şövalye
16-06-2010, 18:06   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
1,960 mesaj

Teşekkür ederim NoteBook, bugün durduk yere mesajda geldi Vodafone'dan servis ayarlarıyla alakalı galiba aldığım yer yolladı.

emreqe33
16-06-2010, 21:14   |  #24  
Taze Üye
6 mesaj

IceManF1  e katılıyorum ama telefonun yavaşlığı ve çoğunda çıkan kasa açığı insanı telefondan soğutabiliyor.

Kara Şövalye
16-06-2010, 23:56   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
1,960 mesaj

Telefonun ses tanıma özelliği gerçekten güzel bunu pek bilen yok galiba ? Yeşil tuşa basılı tutup bir şeyler söleyince onu algılıyor örnek saat kaç dediğinizde saati söylüyor, radyo dediğinizde radyoyu açıyor.